ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
Iменем України
"23" жовтня 2007 р. Справа № 49/262-А
к/с № К-24636/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Брайка А.I.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
Федорова М.О.
при секретарі судового засідання: Ликовій В.Б.
розглянувши касаційну скаргу АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Київської обласної філії АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк"
на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 01.06.2006 року
та постанову Господарського суду м. Києва від 16.03.2006 року
по справі № 49/262-А
за позовом АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Київської обласної філії АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк"
до Державної податкової адміністрації у Київській області
про визнання недійсним рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2005 року Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Київської обласної філії АКБСР "Укрсоцбанк" (далі - позивач, скаржник) звернувся до Господарського суду м. Києва з позовною заявою до Державної податкової адміністрації у Київській області (далі по тексту - відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою господарського суду м. Києва від 16.03.2006 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.06.2006 року у справі № 49/262-А в задоволені позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи. Зокрема, скаржник посилається на ту обставину, що судами попередніх інстанцій при вирішенні спору було невірно застосовано положення статті 8 Закону України "Про підприємництво" ( 698-12 ) (698-12) , пункту 1 Порядку подання податковим органам повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 01 серпня 2001 року №306 ( z0923-01 ) (z0923-01) , також пункту 1.6 Iнструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України від 18 грудня 1998 року №527 ( z0819-98 ) (z0819-98) .
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Відкрите акціонерне товариство Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку "Укрсоцбанк" 27.09.1991 року зареєстрований як юридична особа Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією. 29.12.2001 року Національним банком України АКБСР "Укрсоцбанк" видана банківська ліцензія № 5, а 29.07.23003 року - дозвіл № 5-2 на право здійснення операцій, визначених п.п. 1-4 ч. 2 та ч. 4 ст. 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) (2121-14) .
Київська обласна філія "Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" 19.10.2000 року зареєстрована Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією без права юридичної особи. Позивач діє на підставі Положення про Київську обласну філію АКБСР "Укрсоцбанк", затвердженого рішенням Спостережної ради АКБ "Укрсоцбанк" від 08.10.2003 року № 89. Згідно п.п. 4.4 ст. 4 Положення, філія сплачує податки, обов'язкові збори та платежі, згідно з чинним законодавством України.
Державною податковою адміністрацією в Київській області здійснена виїзна планова документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства Київської обласної філії АКБСР "Укрсоцбанк" за період з 10.10.2002 року по 30.06.2005 року.
В ході перевірки встановлено, що позивачем не було повідомлено ДПА у Київській області про відкриття наступних рахунків: кореспондентського рахунку № 309002380001 (дата відкриття 30.09.2002 р.); поточного рахунку по соціальним виплатам особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 35228380190002 (дата відкриття 18.01.2002 р.), чим порушено п. 2 Наказу ДПА України "Про затвердження Порядку подання податковим органам повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банку" від 01.08.2001 р. № 306 ( z0923-01 ) (z0923-01) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2001 року за № 923/6114.
За наслідками перевірки Державною податковою адміністрацією в Київській області складено акт від 02.11.2005 року № 44/32-1-4/09321013, на підставі якого прийняте рішення від 08.11.2005 року № 0000683210/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 680,00 грн.
Згідно ст. 8 Закону України "Про підприємництво" ( 698-12 ) (698-12) від 07.02.1991 року № 698-ХII (в редакції, чинній на момент відкриття рахунків), суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний направити державному податковому органу, в якому він обліковується як платник податків і зборів (обов'язкових платежів) повідомлення про відкриття або закриття рахунків у банках. Таке повідомлення протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття) подається особисто або направляється на адресу відповідного державного податкового органу з повідомленням про вручення. Форма і зміст повідомлення про відкриття або закриття рахунків у банках встановлюється центральним податковим органом України.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до п.п. 4.4 Положення про Київську обласну філію "Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк", Київська філія АКБ "Укрсоцбанк" є платником податків.
Згідно п. 2 Порядку подання податковим органам Повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 серпня 2001 р. № 306 ( z0923-01 ) (z0923-01) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2001 р. за № 923/6114, платник податків зобов'язаний повідомити відповідний державний податковий орган про відкриття (закриття) рахунку в установі банку протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття) особисто або поштою з повідомленням про вручення.
Судами попередніх інстанцій встановлено факт неповідомлення Київською обласною філією АКБ "Укрсоцбанк" Державну податкову адміністрацію в Київській області про відкриття 30.09.2002 р. кореспондентського рахунку № 39002380001 та 18.01.2002 р. поточного рахунку по соціальним виплатам особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 35228380190002.
Доводи позивача щодо посилання на Iнструкцію про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затверджену Постановою Правління Національного банку України від 18 грудня 1998 року № 527 ( z0819-98 ) (z0819-98) , зареєстровану в Міністерстві юстиції України 24 грудня 1998 р. за № 819/3259, не спростовують висновки судів попередніх інстанцій.
Згідно п. 1.6 зазначеної Iнструкції, у разі відкриття поточного або депозитного рахунку суб'єкта підприємницької діяльності до отримання банком повідомлення про взяття рахунку на облік податковим органом (далі - повідомлення) операції за цим рахунком здійснюються лише із зарахування коштів. Тобто Iнструкція дозволяє до отримання банком повідомлення про взяття рахунку на облік податковим органом здійснювати лише зарахування коштів на поточні або депозитні рахунки. При цьому, в Iнструкції чітко не зазначається, що суб'єкт підприємницької діяльності - платник податків має повідомляти органи податкової служби лише про відкриття (закриття) поточних або депозитних рахунків.
Разом з тим, чинне на момент відкриття рахунків Київською обласною філією АКБСР "Укрсоцбанк" законодавство не встановлювало певних умов, за наявності яких банки повинні були б повідомляти про відкриття (закриття) рахунків. Також, законодавець на момент відкриття спірних рахунків від 18.01.2002 року та від 30.09.2002 року не встановлював обмежень щодо відкриття яких саме рахунків банки повинні були повідомляти органи податкової служби.
За таких обставин, суди дійшли вірного висновку, щодо застосування позивачем загальних норм, встановлених Законом України "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ) (1251-12) , Законом України "Про підприємництво" ( 698-12 ) (698-12) та Порядком подання податковим органам Повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 серпня 2001 р. № 306 ( z0923-01 ) (z0923-01) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2001 р. за № 923/6114 .
У п. 2 ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування" ( 1251-12 ) (1251-12) від 25.06.1991 року № 1251-XII зазначено, що фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.
Відповідно до ст. 224 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Отже, за таких обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 01.06.2006 року та постанову Господарського суду м. Києва від 16.03.2006 року по справі № 49/262-А такими, що прийняті з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до їх зміни чи скасування у справі № 49/262-А.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Київської обласної філії АКБ соціального розвитку "Укрсоцбанк" залишити без задоволення.
Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 01.06.2006 року та постанову Господарського суду м. Києва від 16.03.2006 року залишити без змін.
Справу № 49/262-А повернути до Господарського суду м. Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Головуючий
підпис
Голубєва Г.К.
Судді
підпис
Брайко А.I.
підпис
Карась О.В.
підпис
Рибченко А.О.
підпис
Федоров М.О.