ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2007 року м. Київ
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs16786241) )
Суддя Вищого адміністративного суду України Гордійчук М.П. перевіривши касаційну прокуратури м. Судака на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 04 жовтня 2005 року та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 січня 2006 року по справі за позовом прокурора м. Судака в інтересах держави в собі Суданського міського центру зайнятості до державного підприємства "Радгосп – завод "Морський" про стягнення суми, –
встановила:
Рішенням господарського Автономної Республіки Крим від 04 жовтня 2005 року у позові відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 січня 2006 року рішення суду першої інстанції залишено в силі.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій по даній справі, прокуратура м. Судака звернулася з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати.
Відповідно до положень частини 1 статті 38 Закону України "Про судоустрій України" Вищий адміністративний суд України є вищим судовим органом спеціалізованих, тобто адміністративних судів.
Згідно інстанційної підсудності, визначеної у частині 3 статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України переглядає судові рішення місцевих та апеляційних адміністративних судів як суд касаційної інстанції.
Згідно з положеннями ч. 1 п. 6 та ч. 1 ст. 7 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах після набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) розглядаються відповідними місцевими та апеляційними господарськими судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів.
Касаційній перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , (ч. 2 п. 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) ).
Статтею 210 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено також, що Вищий адміністративний суд України є судом касаційної інстанції в адміністративних справах, тобто у справах, які до створення системи адміністративних судів розглядаються судами інших юрисдикцій, але за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) .
Дана справа розглянута судами попередніх інстанцій після набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) , але за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України (1798-12) .
Оскільки компетенція Вищого адміністративного суду не поширюється на перегляд у касаційному порядку судових рішень, постановлених не за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , то, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для відкриття касаційного провадження за вказаною касаційною скаргою у Вищому адміністративному суді України відсутні.
Керуючись п. 1 ч. 4 ст. 214, ст. 210, ч. 3 ст. 230 Кодексу адміністративного судочинства України, –
у х в а л и л а :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою прокуратури м. Судака на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 04 жовтня 2005 року та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 січня 2006 року у Вищому адміністративному суді України.
Справу разом з касаційною скаргою повернути до Вищого господарського суду України.
Ухвала набирає чинності з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Суддя
Вищого адміністративного
суду України
Гордійчук М.П.