ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2007 року
м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого
Цуркана М.I.
Суддів:
Амєліна С.Є.
Гуріна М.I.
Ліпського Д.В.
Юрченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за скаргою ОСОБА_1на неправомірні дії Управління фінансових ресурсів і економіки Головного Управління Міністерства внутрішніх справ (УФРЕ ГУМВС) України в Київській області, яка переглядається за касаційною скаргою ОСОБА_1. на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 17 лютого 2005 року та ухвалу апеляційного суду м. Києва від 13 липня 2005 року
у с т а н о в и л а :
У травні 2004 року ОСОБА_1., посилаючись на порушення начальником УФРЕ ГУМВС України в Київській області вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) , оскаржив відмову у перерахунку йому, як особі звільненій у 1998 році з органів внутрішніх справ, пенсії у зв'язку із запровадженням нового виду грошового забезпечення - 100% надбавки згідно Указів Президента України від 31 серпня 2001 року № 771 ( 771/2001 ) (771/2001) та від 24 квітня 2003 року № 370.
В процесі розгляду справи позивач доповнив скаргу вимогами про зобов"язання УФРЕ ГУМВС України в Київській області включити в розрахунок пенсії 30% надбавки за особливі умови служби та 33,3% премії, які отримував під час проходження служби.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 17 лютого 2005 року, залишеного без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 13 липня 2005 року, в задоволені скарги відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_1., з посиланням на порушення судами норм матеріального права, просить судові рішення в частині відмови в перерахунку розміру пенсії з урахуванням 30% надбавки за особливі умови служби та 33,3% премії скасувати, та в цій частині постановити нове, про задоволення позову. В решті судові рішення не оскаржені.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що при звільненні ОСОБА_1. зі служби в органах МВС, за станом здоров'я, йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) (в новій редакції - Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) ).
Також встановлено, що позивач при звільненні зі служби та призначенні пенсії отримував 30% надбавки за особливі умови служби та 33,3% премії.
Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) при обчисленні пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 ( 393-92-п ) (393-92-п) "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (з наступними змінами) передбачено, що пенсії військовослужбовцям обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується їм на день звільнення з військової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 року № 452 ( 452-98-п ) (452-98-п) "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців", якою затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, встановлено, що премії не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки премія в розмірі 33,3% не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення, то вона не могла бути врахована позивачу при нарахуванні пенсії.
Що стосується надбавки у 30 % за особливі умови служби то суд першої інстанції, а апеляційний суд погодившись з таким висновком, виходив з того, що ця надбавка законодавством на час звільнення позивача не була передбачена, а тому не може бути врахована при нарахуванні пенсії.
Проте з такими висновками погодитись не можливо, оскільки суди дійшли їх на підставі неповно встановлених обставин справи.
Так, судом першої інстанції встановлено, що розмір пенсії позивачу визначений з грошового забезпечення на день звільнення, з урахуванням 10 % надбавки за умови служби. Рішенням також встановлено, що в період проходження служби ОСОБА_1. отримував 30% надбавки за особливі умови служби.
При цьому суд не зазначив йдеться про одну і ту ж надбавку, а якщо так, то чим керувався відповідач враховуючи при призначенні пенсії тільки частину цього додаткового грошового утримання.
У зв"язку з цим, висновок про неможливість врахування отримуваної надбавки при визначенні розміру пенсії є передчасним і таким, що суперечить встановленим судом обставинам, та пункту 6 згаданої постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 ( 393-92-п ) (393-92-п) про те, що пенсії військовослужбовців обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується їм на день звільнення з військової служби.
На зазначені обставини не звернув уваги і апеляційний суд.
Тому, рішення щодо відмови у скарзі відносно перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за особливі умови служби підлягає скасуванню, а справа у цій частині направленню на новий судовий розгляд, оскільки суд касаційної інстанції не може усунути порушення норм матеріального і процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи у наведеній частині.
В решті оскаржуване рішення відповідає вимогам ст.159 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) щодо законності та обгрунтованості, а доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів про відсутність правових підстав для включення премії до додаткових видів грошового утримання.
Керуючись наведеним, статтями 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 17 лютого 2005 року та ухвалу апеляційного суду м. Києва від 13 липня 2005 року в частині відмови у задоволені позову про врахування при призначенні пенсії 30% надбавки за особливі умови служби скасувати і в цій частині справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
В решті рішення судів залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та у порядку визначеними статтями 237 - 239 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Головуючий: М.I. Цуркан
Судді: С.Є. Амєлін
М.I. Гурін
Д.В. Ліпський
В.В.Юрченко