ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2007 року № К-9839/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.I.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
при секретарі судового засідання: Сорокіній Л.В.
за участю представників сторін:
позивача: Пироганич О.М., дов. б/н від 01.02.2007 р.;
відповідача: Сахарчук А.А., дов. № 16 від 21.03.2006 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.04.2005 р.
у справі № 9/95-2 господарського суду Волинської області
за позовом Благодійного фонду "БIО"
до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Волинської області звернувся Благодійний фонд "БIО" з позовом про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0001982600/3 3136/10/26-2 від 24.03.2004 р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 59 800 грн., в тому числі 42 400 грн. - основний платіж, 17 400 грн. - штрафні (фінансові) санкції та № 0001992600/3 3135/10/26-2 від 24.03.2004 р., яким позивачу визначено до сплати 14 016,6 грн. штрафної (фінансової) санкції.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Благодійний фонд "БIО" зареєстрований як благодійна організація, всі отримані ним кошти були спрямовані на благодійництво; відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) до нього має застосовуватись порядок оподаткування неприбуткових організацій; усі доходи фонду були отримані від основної діяльності, а тому не підлягають оподаткуванню податком на прибуток; операція по реалізації книги "Медична техніка", телефонних довідників не підлягають оподаткуванню ПДВ відповідно до підпункту 5.1.2 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) ; сама перевірка податковим органом проведена з порушенням вимог Указу Президента України № 817/98 ( 817/98 ) (817/98) та Порядку оформлення результатів документальних перевірок.
Рішенням господарського суду Волинської області від 02.09.2004 р. у позові відмовлено.
Рішення мотивовано зокрема тим, що на рахунок Благодійного фонду "БIО" надійшли кошти з джерел, що підлягають оподаткуванню, однак позивачем, в порушення підпункту 7.11.3 пункту 7.11 статті 7 та пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) дані кошти не оподатковано; відповідачем правомірно застосовано до позивача штраф за нереєстрацію платником податку на додану вартість.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.04.2005 р. рішення суду першої інстанції частково скасовано. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення ДПI у м. Луцьку № 0001982600/3 3136/10/26-2 від 24.03.2004 р. в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 55 450 грн., в тому числі основний платіж - 39 316 грн., штрафна санкція - 16 134 грн. та визнано недійсним податкове повідомлення-рішення № 0001992600/3 3135/10/26-2 від 24.03.2004р. В решті рішення суду залишено без змін.
Постанова апеляційної інстанції мотивована тим, що дохід, отриманий позивачем в сумі 146 293 грн. звільняється від оподаткування на підставі підпункту 7.11.3 пункту 7.11 статті 7 та пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) , оскільки вказані кошти були внесені як благодійні внески, а тому не можуть бути об'єктом оподаткування.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Луцька ОДПI оскаржила її у касаційному порядку.
В касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову апеляційного суду в частині визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001982600/3 3136/10/26-2 від 24.03.2004 р. в частині визначення податкового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 55 450 грн., в тому числі основний платіж 39 316 грн., штрафна санкція 16 134 грн. та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001992600/3 3135/10/26-2 від 24.03.2004 р. та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги касаційної скарги, просив її задовольнити.
Позивач - Благодійний фонд "БIО" в запереченні на касаційну скаргу, а також в судовому засіданні представник позивача просив залишити скаргу без задоволення.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ДПI у м. Луцьку проведено документальну перевірку Благодійного фонду "БIО" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2000 р. по 01.07.2003 р., про що складено акт № 12664 від 07.11.2003 р.
На підставі висновків вказаного акту відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001992600/0 12559/10/26-2 від 13.11.2003 р. на суму 28 033,20 грн. (основний платіж по ПДВ - 14 016,60 грн., штрафна (фінансова) санкція - 14 016,00 грн.) та № 000198200/0 12561/10-26-2 від 13.11.2003 р. на суму 59 800 грн. (основний платіж по податку на прибуток - 42 400 грн., штрафна (фінансова) санкція - 17 400 грн.).
За результатами адміністративного оскарження 24.03.2004 р. ДПI у м. Луцьку прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 0001982600/3 3136/10/26-2 на суму 59 800 грн. (основний платіж по податку на прибуток - 42 400 грн., штрафна (фінансова) санкція - 17 400 грн.) та № 0001982600/3 3136/10/26-2 на суму 14 016,00 грн. - штрафна (фінансова) санкція.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що Благодійний фонд "БIО" створений і діє на підставі і в порядку, передбаченому Законом України "Про благодійництво і благодійні організації" ( 531/97-ВР ) (531/97-ВР) від 16.09.1997 р. № 531/97 та особливостей, передбачених Статутом Фонду. Згідно довідки про включення до ЄДРПОУ № 1720 від 12.09.2000 р. - форма фінансування 9 змішана, ознака неприбуткової організації код 0005 від 19.08.2000 р.
Господарський суд апеляційної інстанції частково скасовуючи рішення господарського суду Волинської області виходив з того, що кошти в сумі 146 293 грн., які надійшли на рахунок позивача з призначенням платежу "за навчання" були благодійними внесками, а тому не можуть бути об'єктом оподаткування.
Проте, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає такий висновок суду апеляційної інстанції нормативно необгрунтованим, з огляду на слідуюче.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" ( 531/97-ВР ) (531/97-ВР) благодійна діяльність - це добровільна безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності.
Відповідно до пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) в редакції Закону № 283/97-ВР ( 283/97-ВР ) (283/97-ВР) від 22.05.1997 р. (з наступними змінами та доповненнями), для неприбуткових організацій встановлений особливий порядок оподаткування.
До неприбуткових організацій відносяться благодійні фонди, створені у встановленому порядку (абзац "б" підпункт 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) ).
Доходи таких неприбуткових організацій, отримані, зокрема, у вигляді коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, звільняються від оподаткування згідно з підпунктом 7.11.3 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) .
Проте, абзацом 2 підпункту 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) встановлено, що коли неприбуткова організація отримує дохід з інших джерел, що визначені відповідними підпунктами 7.11.2-7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Як встановлено судом першої інстанції, за період з 01.10.2000 р. по 01.07.2003 р. на поточний рахунок Благодійного фонду "БIО" надійшли кошти, зокрема, за телефонні довідники, за навчання, за оренду приміщення, за академрізницю, за виготовлення дипломів, за медичну літературу.
Виходячи з юридичного змісту вище наведених норм закону, судова колегія Вищого адміністративного суду України поділяє правову позицію суду першої інстанції, що вказані доходи, які надійшли на рахунок позивача з інших джерел, підлягають оподаткуванню відповідно до вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (334/94-ВР) .
Суд першої інстанції, оцінивши докази у справі в їх сукупності, відповідно до вимог статті 43 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) , правомірно не взяв до уваги заяви фізичних осіб, які вносили, як стверджує позивач на рахунок благодійного фонду благодійні внески із помилковим призначенням платежу "за навчання" як такі, що не відповідають вимогам розділу V ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) та спростовуються постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 18.06.2004 р.
Також, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Благодійний фонд "БIО" у серпні 2001 року мав перевищення граничного обсягу оподатковуваних операцій за попередні 12 місяців та становив 86,5 тис. грн., а тому зобов'язаний був зареєструватись платником ПДВ відповідно до вимог ст. 2, п.п. 9.3, 9.4 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) (168/97-ВР) .
В зв'язку з цим, нарахування позивачу до сплати штрафної (фінансової) санкції в сумі 14 016,60 грн. за нереєстрацію платником ПДВ оспорюваним податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами розгляду скарги платника податку, повністю відповідає вимогам п. 9 Iнструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України 17.03.2001 р. № 110 ( z0268-01 ) (z0268-01) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 р. № 268/5459 та абзацу 2 ст. 15 Указу Президента України "Про деякі зміни в оподаткуванні" від 07.08.1998 р. № 857/98 ( 857/98 ) (857/98) .
За таких обставин, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що господарський суд Волинської області дійшов правильних юридичних висновків щодо встановлених обставин справи і відповідним чином застосував до спірних правовідносин норми матеріального права.
В зв'язку з цим, судова колегія Вищого адміністративного суду України, встановивши наявність підстав, передбачених нормативно-правовим приписом ст. 226 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване помилково.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.04.2005 р., а рішення господарського суду Волинської області від 02.09.2004 р. залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Головуючий
(підпис)
Рибченко А.О.
Судді
(підпис)
Брайко А.I.
(підпис)
Голубєва Г.К.
(підпис)
Карась О.В.
(підпис)
Федоров М.О.
З оригіналом згідно
Суддя Рибченко А.О.