ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 червня 2013 р. Справа №2а-4409.1/11/0170/13
|
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача- Політіка Л.В., адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби
до Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання в особі Санаторію "Первомайський" Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання
про спонукання до виконання певних дій,
Обставини справи: Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання в особі Санаторію "Первомайський" Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання про зобов'язання платника податків Санаторій "Первомайський" Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання (ЄДРПОУ 05261188) допустити ДПІ в м. Євпаторії АР Крим до проведення документальної планової виїзної перевірки; зобов'язання платника податків Санаторій "Первомайський" Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання (ЄДРПОУ 05261188) надати ДПІ в м. Євпаторії АР Крим під час перевірки фінансово-господарські та бухгалтерські документи за період часу, що перевіряється.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення норм податкового законодавства відповідач не допустив до проведення планової перевірки, яка призначена відповідно до норм Податкового кодексу України (2755-17)
.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив. про місце, день та час слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Санаторій "Первомайський" Державного унітарного підприємства Московського лікувального-санаторного об'єднання є структурним підрозділом Державного унітарного підприємства Московського лікувально-санаторного об'єднання, взятий на облік як платник податків в ДПІ в м. Євпаторії АР Крим ДПС з 02.06.1994 №01-211/63.
Відповідно до довідки від 20.04.2004 №092-6-19/800 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України юридична адреса відповідача: АР Крим, м. Євпаторія, вул. Горького 32.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Відповідач включений до плану-графіку проведення документальних перевірок на 1 квартал 2011 року на березень 2011 року.
Судом встановлено, що податковим органом було прийняте рішення "Про проведення документальної планової виїзної перевірки" від 16.03.2011 №385. Вказаний наказ із повідомленням від 16.03.2011 №28 про проведення виїзної планової перевірки 16.03.2011 із зазначенням дати початку перевірки (30.03.2011) тривалістю 20 робочих днів було направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією (отримано 17.03.2011).
30.03.2011 року на підставі направлення № 392 від 30.03.2011 року, яке отримане представником відповідача, співробітниками ДПІ в м. Євпаторії АР Крим ДПС здійснений вихід за юридичною адресою відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що до проведення перевірки працівників позивача допущено не було, про що складено відповідний акт від 30.03.2011 №191.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення адміністративного позову, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо компетенції контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, регулюються Податковим кодексом України (2755-17)
, який набрав чинності з 01.01.2011.
Відповідно до положень пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підпункту 75.1.2. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Обставини, які зумовлюють проведення документальних планових перевірок, визначені статтею 77 Податкового кодексу України, а саме: документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до пункту 77.4. статті 77 Податкового кодексу України, право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Згідно пункту 81.1. статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Дослідивши матеріали справи суд зазначає, що позивач в обґрунтування свого позову вважає наявні на момент не допуску до перевірки підстави для її проведення достатніми і законними, і просить зобов'язати відповідача допустити посадових осіб податкового органу до проведення перевірки.
Права податкового органу передбачені статтею 20 Податкового кодексу України.
Разом з тим, виходячи з аналізу положень статті 20 Податкового кодексу України, суд зазначає, що вказаними нормами не передбачено право податкового органу на звернення до суду з позовом щодо зобов'язання допустити працівників податкового органу до проведення документальної планової виїзної перевірки у разі наявності перешкод з боку платника податків.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що не допуск посадових осіб податкового органу до проведення перевірки є підставою для застосування інших передбачених законом заходів, але в будь-якому разі не є передумовою звернення податкового органу до суду із заявою про зобов'язання платника податків допустити до планової перевірки.
Розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог суд встановив, що позивачем не враховано вимоги пункту 4 частини 1 статті 17, частини 4 статті 50, статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із якими суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Позивачем не доведено у встановленому порядку наявності визначеної законом компетенції для звернення до суду із вимогами про зобов'язання платника податків допустити посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки та зобов'язання платника податків надати відповідні документи.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та, як наслідок, необхідність відмови в задоволенні адміністративного позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 20.06.2013 оголошені вступна і резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову у повному обсязі складено 21.06.2013.
Керуючись статтями 158- 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя
|
підпис Т.С.Ольшанська
|