ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 травня 2013 року № 826/6255/13-а
|
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовом Приватного акціонерного товариства "Магазин "Киянка"
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення - рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "Магазин "Киянка" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.04.2013р. № 0000033156.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідачем безпідставно визначено податкові зобов'язання позивача з застосуванням рівня звичайних цін. Позивач стверджує про те, що при визначенні податкових зобов'язань позивача мають застосовуватися ціни, визначені в договорі оренди, укладеному позивачем.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з посиланням на те, що базою оподаткування мають визначатися звичайні ціни, натомість, позивачем застосовано ціни, які не відповідають рівню звичайних цін.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у зв'язку з чим, відповідно до ч. 6 ст. 128 КАСУ, адміністративна справа розглядається у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані представником позивача документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
В період з 21.02.2013р. по 14.03.2013 р. Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва (далі - відповідач) було проведено документальну позапланову перевірку правомірності нарахування ПАТ "Магазин "Киянка" (далі - позивач) суми залишку від'ємного значення, яка після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за грудень 2012р., який виник за період: липень 2012р., серпень 2012р., вересень 2012р., жовтень 2012р., листопада 2012р.
В результаті даної перевірки відповідачем було складено Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки від 21.03.2013р. №27/15.6/01564466 (надалі -Акт перевірки). В Акті перевірки, зокрема, зазначено, що Позивач порушив пункт 23.1 ст. 23, пункт 187.1. ст. 187 Податкового кодексу України та занизив податкові зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2012р в сумі 64629 грн., за серпень 2012р., в сумі 64629 грн., за вересень 2012р., в сумі 64629 грн., за жовтень 2012р. в сумі 64629 грн., за листопад 2012р., в сумі 64629 грн., за грудень 2012р. в сумі 79908 грн., що призвело до завищення від'ємного значення за липень 2012р., серпень 2012р., вересень 2012р., жовтень 2012р., листопад 2012р.
12.04.2013р. на підставі вищезазначеного Акта перевірки, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000033156, в якому зазначено, що позивачем порушено п. 23.1. ст. 23, п. 187.1. ст. 187, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 67658 грн.
Прийняття даного рішення мотивовано наступними обставинами.
Актом перевірки встановлено, що за період з липня 2012р. по грудень 2012р. ПАТ "Магазин "Киянка" здійснювало фінансово - господарську діяльність з надання в оренду частини власного нерухомого майна, а саме приміщення за адресою м.Київ, вул.Мєчнікова, 9 (Печерський район).
Так, ДП "Меркс Мобілє" (п.н. 38005157) згідно договору оренди приміщень від 01.06.2012р. №01/06-09 приймає в строкове платне володіння та користування нежитлові приміщення, розташовані в будівлі за адресою: м.Київ, вул. Мєчнікова, 9, загальною площею 4265,06 кв.м. балансова вартість приміщень становить 7 696 727,28 грн., розмір орендної плати складає 138 614,45 грн., в т. ч. ПДВ за місяць (середня ціна оренди за 1 кв.м. 32,50 грн. з ПДВ) Згідно додаткової угоди від 01.07.2012р. до договору внесено зміни: загальна площа нежитлових приміщень становить 7969,80кв.м. та розмір орендної плати складає 378565,60 грн., в т.ч. ПДВ в місяць. В липні 2012р. ДП "Меркс Мобілє" оплатило орендну плату нежилих приміщень на загальну суму ПДВ 63 094,25 грн. (середня ціна оренди за 1 кв.м. 47,50 грк. з ПДВ).
Згідно додаткової угоди від 15.09.2012р. до договору внесено зміни, а саме: загальна площа нежитлових приміщень становить 8192,90 кв.м. та розмір орендної плати складає 634 949,75 грн., в т.ч. ПДВ в місяць. В жовтні 2012р. ДП "Меркс Мобілє" оплатило орендну плату нежилих приміщень на загальну суму ПДВ 105 824,96 грн. (середня ціна оренди за 1 кв.м. 77,50 грн. з ПДВ).
Згідно додаткової угоди від 29.11.2012р. до договору внесено зміни, а саме: загальна площа нежитлових приміщень становить 6476,60 кв.м. та розмір орендної плати складає 501 936,50 грн., в т.ч. ПДВ в місяць. В листопаді 2012р. ДП "Меркс Мобілє" оплатило орендну плату нежилих приміщень на загальну суму ПДВ 105 824,96 грн., в грудні 2012р. на загальну суму ПДВ 112 361,67 грн. (середня ціна оренди за 1 кв.м. 77,50 грн. з ПДВ).
ДП "Меркс Мобілє" згідно договору оренди нежилих приміщень від 29.11.2012р. приймає в строкове володіння та користування (оренду) нежилий будинок-магазин (літери Б), реєстраційний номер (РПВН) 38128308, загальною площею 1716,30 кв.м., який розташований за адресою: м. Київ, вул. Мєчнікова, 9, Балансова вартість приміщень становить 27 530 657,34 грн., з розрахунку саме 1604,07 грн. за 1 кв.м. Передача нежилого будинку-магазину в оренду підтверджується актом прийому-передачі приміщень від 29.11.2012р..
Згідно договору №01/06-09 від 01.06.2012р. ПАТ "Магазин "Киянка" здає в оренду приміщення площею 6476,60 кв.м. Сума орендної плати складає 501 936,50 грн. з наступного розрахунку:
- основна площа 2847,10 кв.м. по ціні 160,00 грн./кв.м.
- підсобні приміщення 2825,40 кв.м. по ціні 15,00 грн./ кв.м.
- технічні приміщення, коридори, східні клітини 804,10 кв.м. по ціні 5,00 грн./кв.м.
Згідно договору б/н від 29.11.2012р. ПАТ "Магазин "Киянка" здає в оренду приміщення площею 1716,30 кв.м. Сума орендної плати складає 501 936,50 грн. з наступного розрахунку:
- основна площа 848,80 кв.м. по ціні 142,00 грн./кв.м.
- підсобні приміщення 2825,40 кв.м. по ціні 15,00 грн./ кв.м.
- технічні приміщення, коридори, східні клітини 804,10 кв.м. по ціні 5,00 грн./ кв.м.
Згідно наданої інформації від Державної податкової служби у м.Києві від 31.01.2013р. №1814/7/23-1-06 (вх. 01.02.2013р. №685/8) середні ціни оренди офісної нерухомості за даними сайту - realt.ua, www.meget/kiev.ua у Печерському районі становить 182,70 грн. за кв.м.
З огляду на викладене відповідач дійшов висновку про порушення позивачем вимог . 23.1. ст. 23, п. 187.1. ст. 187, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України.
Суд з наявністю даного порушення не погоджується, виходячи з такого.
Відповідно до пункту 1 статті 188 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів), а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на вартість послуг стільникового рухомого зв'язку).
Згідно з пунктом 1 статті 39 Податкового кодексу України, звичайна ціна на товари (роботи, послуги) збігається з договірною ціною, якщо інше не встановлено цим Кодексом і не доведено зворотне, в тому числі в результаті неможливості визначення звичайної ціни із застосуванням положень пунктів 39.3 - 39.4 цієї статті.
Звичайна ціна застосовується у разі здійснення платником податків: а) бартерних операцій; б) операцій з пов'язаними особами; в) операцій з платниками податків, що застосовують спеціальні режими оподаткування або інші ставки, ніж основна ставка податку на прибуток, або не є платником цього податку, крім фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності; г) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Отже, вищезазначеною правовою нормою визначено передумови для застосування звичайної ціни, наявністю яких обумовлено можливість її застосування. Ні в акті перевірки, ні в запереченнях на позов відповідачем не наведено жодної з вищезазначених передумов, викладених в пунктах "а"-"в" для застосування звичайної ціни, та не зазначено нормативної передумови, як це передбачено пунктом "г" пункту 1 статті 39.
Згідно з пунктом 14 статті 39 Податкового кодексу України, обов'язок доведення того, що ціна договору (правочину) не відповідає рівню звичайної ціни, покладається на орган державної податкової служби у порядку, встановленому законом. Під час проведення перевірки платника податку орган державної податкової служби має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рівень договірних цін або послатися на норми абзацу першого цього пункту.
Пунктом 15 вищезазначеної правової норми передбачено, що у разі відхилення договірних цін у податковому обліку платника податків у бік збільшення або зменшення від звичайних цін менше ніж на 20 відсотків, таке відхилення не може бути підставою для визначення (нарахування) податкового зобов'язання, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності. Визначені із застосуванням звичайних цін база, об'єкт оподаткування та інші показники податкового обліку використовуються органами державної податкової служби для проведення розрахунку податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності за результатами проведення перевірки. За результатами цієї перевірки приймається відповідне податкове повідомлення-рішення. У разі коли платник податків розпочинає процедуру оскарження цього податкового повідомлення-рішення, або несплати відповідної суми, визначеної в такому податковому повідомленні-рішенні, протягом строків, встановлених цим Кодексом податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним. Керівник органу державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності.
Натомість жодної інформації про відкликання оспорюваного рішення та звернення до суду від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 69- 71, 94, 97, 158- 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.04.2013р. № 0000033156 Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва Державної податкової служби.
постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185- 187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян