ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2007 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: Смоковича М.I.
суддів: Весельської Т.Ф.
Горбатюка С.А.
Мироненка О.В.
Чумаченко Т.А.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 26 січня 2005 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Служби безпеки України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Служби безпеки України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення, відповідно до вимог Указу Президента України від 23.02.2003 року № 173 ( 173/2003 ) (173/2003) "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового складу внутрішніх справ", Указу Президента України від 05.05.2003 року № 389 ( 389/2003 ) (389/2003) "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України за безперервну службу", Постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2003 року № 1167 ( 1167-2003-п ) (1167-2003-п) "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби", статті 25 Закону України "Про державну прикордонну службу України" ( 661-15 ) (661-15) від 03.04.2003 року та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) .
Рішенням Дарницького районного суду м. Києва від 20 жовтня 2004 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 26 січня 2005 року рішення Дарницького районного суду м. Києва від 20 жовтня 2004 року залишено без зміни.
Не погоджуючись з постановленим у справі рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції і постановити нове рішення, яким задовольнити його вимоги.
Заслухавши доповідь судді щодо обставин необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) , яка діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, грошова компенсація замість продовольчого пайка, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 ( 393-92-п ) (393-92-п) "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: з окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, з окладу за військове або спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Відповідно до статті 25 Закону України "Про державну службу України" ( 3723-12 ) (3723-12) пенсія військовослужбовців Державної прикордонної служби України, які звільнені зі служби і мають право на пенсію, обчислюється виходячи з розміру грошового забезпечення, або в розмірах, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців.
Таким чином, зазначеними нормами права визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років), і додаткових, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). При призначенні пенсії основні види грошового забезпечення враховуються в установленому розмірі за останньою штатною посадою, а додаткові види грошового забезпечення - з середньомісячної їх суми за 24 або 60 календарних місяців.
Указом Президента України "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" № 173 ( 173/2003 ) (173/2003) від 29.03.2002 року з метою посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, крім військовослужбовців Служби безпеки України, встановлені щомісячні надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років).
Указом Президента України № 389 ( 389/2003 ) (389/2003) "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України за безперервну службу" від 05.05.2003 року була введена надбавка за безперервну військову службу в Збройних Силах України військовослужбовцям, які мають високі результати у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1167 від 28.07.2003 ( 1167-2003-п ) (1167-2003-п) року "Про деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України" встановлена 50% щомісячна надбавка військовослужбовцям Державної прикордонної служби України за особливі умови служби, кваліфікацію та виконання особливо важких завдань або значного обсягу робіт.
Законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01 січня 2005 року не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) , нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вони не отримували під час служби, а також премій.
Закон України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) , який набув чинності з 01 січня 2005 року, не має зворотної сили.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 звільнений в запас зі Збройних Сил України за станом здоров'я 07 березня 2002 року з посади начальника управління Держкомкордон з вислугою років на день звільнення з військової служби 37 років. Управлінням Служби безпеки України йому була призначена пенсія відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (2262-12) . При цьому надбавки, які ОСОБА_1 просить врахувати при перерахунку пенсії, віднесені до додаткових видів грошового забезпечення, і були запроваджені після його звільнення в запас.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, який, залишаючи без зміни рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, виходив з того, що дія тих нормативно-правових актів, на які позивач посилається, обгрунтовуючи вимоги про перерахунок пенсії, і на нього не поширюється.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які зазначені у статтях 225-229 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Оскаржуване судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, і підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 26 січня 2005 року, якою залишено без зміни рішення Дарницького районного суду м. Києва від 26 січня 2005 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління служби безпеки України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення, - залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає, крім як у порядку та з підстав, передбачених статтями 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно: суддя Т.А.Чумаченко