ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2007 року м.Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді Харченка В.В., суддів: Васильченко Н.В., Гончар Л.Я., Кравченко О.О., Матолича С.В., при секретарі Білій - Грошко О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Спецстрой-2000" до Управління Пенсійного фонду України у Комсомольському районі міста Херсона про визнання недійсними рішень, за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Спецстрой-2000" на рішення Господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2004 року та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 5 липня 2005 року,-
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2004 року, залишеним без змін постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 5 липня 2005 року в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Спецстрой-2000" до Управління Пенсійного фонду України у Комсомольському районі міста Херсона про визнання недійсними рішень було відмовлено.
Зазначені судові рішення мотивовані наступним.
Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 727/98 ( 727/98 ) (727/98) від 03.07.98р. розповсюджує свою дію на податкові правовідносини, він є спеціальним нормативним правовим актом, що визначає порядок відносин з бюджетами та державними цільовими фондами суб'єктів малого підприємництва, які обрали спрощену систему оподаткування у вигляді сплати єдиного податку. При цьому стаття 6 Указу № 727/98 ( 727/98 ) (727/98) встановлює пільги, однією з якої є звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування суб'Єкта малого підприємництва тільки в сфері його підприємницької діяльності. Відносини з загальнообов'язкового державного пенсійного страхування врегульовані спеціальним законодавством. Зокрема, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) , Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) (400/97-ВР) .
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями ТОВ "Спецстрой-2000" звернулося з касаційною скаргою, у якій просить рішення Господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2004 року та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 5 липня 2005 року скасувати та прийняти рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) (400/97-ВР) визначаються платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Об'єктом оподаткування для вказаного кола суб'єктів є фактичні витрати на оплату праці працівників.
Зазначений Закон не містить посилань стосовно можливості виключення з кола платників збору осіб, визначених Законом України №2063-III "Про державну підтримку малого підприємництва" та Указом Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва ( 727/98 ) (727/98)
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, визначає ставки, механізм справляння та пільги щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених вказаним Законом, або в частині, що не суперечить йому (ч.1 ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) ).
Згідно з пунктом 1 статті 14 вказаного Закону юридичні та фізичні особи, які обрали особливий спосіб оподаткування, є страхувальниками (работодавцями) для осіб, що працюють у них на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до підпункту 1 пункту 8 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до накопичувального фонду страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) (400/97-ВР) для відповідних платників зборів.
Статтею 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) встановлено, що страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Враховуючи вищезазначене та положення частини 1 статті 19 згаданого Закону, всі платники незалежно від форм власності та господарювання, а також від обраної системи оподаткування зобов'язані нараховувати на суми фактичних витрат на оплату праці працівників та допомоги по тимчасовій непрацездатності страхові внески у розмірі 32% та сплачувати їх у встановлені строки та в повному обсязі.
З огляду на вищевикладене суди першої та апеляційної інстанції дійшли вірного висновку, що спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (1058-15) та Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( 400/97-ВР ) (400/97-ВР) , норми яких не встановлюють пільг щодо звільнення від сплати збору для суб'єктів підприємницької діяльності, які перейшли на спрощену систему оподаткування.
У відповідності до вищевикладених норм до скаржника було правомірно застосовано фінансові санкції.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів, -
ухвалила:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Спецстрой-2000" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2004 року та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 5 липня 2005 року- без змін.
Ухвала набуває законної сили з моменту її оголошення, і оскарженню не підлягає, крім, як з підстав, у порядку та у строки, передбачені ст.ст.237-239 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Головуючий /підпис/ В.В.Харченко
Судді /підпис/ Н.В.Васильченко
/підпис/ Л.Я. Гончар
/підпис/ О.О.Кравченко
/підпис/ С.В.Матолич
З оригіналом вірно суддя Н.В.Васильченко