ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 листопада 2012 р. 11:15 Справа №2а-6715/12/0170/14
|
Суддя Окружного адміністративного суду АРК Кірєєв Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О., за участю представників сторін:
від позивача - Коновалов Б.П., НОМЕР_1; довіреність № б/н від 01.03.2012 року,
від відповідача - Обухов Є.П., НОМЕР_2, тимчасове посвідчення № 49, наказ № 342-К від 09.07.2012 року;
від третьої особи - ОСОБА_4, НОМЕР_3, довіреність б/н від 18.05.2012 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Новосвітської селищної ради
до Інспекції судноплавства і портового надзору Кримського регіонального представництва Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства,
Севастопольського міжрегіонального територіального управління Державної інспекції України з Безпеки на морському та річному транспорті,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5,
про визнання протизаконними дій і скасування реєстрації, визнання протиправним та скасування свідоцтва,
Суть спору: Новосвітська селищна рада звернулась з адміністративним позовом до Окружного адміністративного суду АР Крим до Інспекції судноплавства і портового надзору Кримського регіонального представництва Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства про:
- визнання дії відповідача по реєстрації бази-зупинки маломірних суден ПР - 195-А за ПП ОСОБА_5 протизаконними,
- скасування реєстрації бази-зупинки маломірних суден ПР - 195-А за ПП ОСОБА_5 бази-зупинки маломірних суден ПР - 195-А,
- визнання протиправним та скасування Свідоцтво № 195-А від 25.05.2011 року про реєстрацію баз для маломірних суден, яке видано ПП ОСОБА_5
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.07.2012 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.07.2012 року залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5, (АДРЕСА_1).
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.10.2012 року залучено Кримське регіональне представництво Державної інспекції України з безпеки на морському та річному транспорті (95000, м. Сімферополь, проспект Перемоги, 82) до участі у справі як другого відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.11.2012 року замінено належного відповідача у справі - Севастопольське міжрегіональне територіальне управління Державної інспекції України з Безпеки на морському та річному транспорті (99014, м. Севастополь, вул. Правди, 10, оф. 316).
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.11.2012 року поновлено Новосвітській селищній раді строк звернення до суду із адміністративним позовом до Інспекції судноплавства і портового надзору Кримського регіонального представництва Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства, Севастопольського міжрегіонального територіального управління Державної інспекції України з Безпеки на морському та річному транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 про визнання протизаконними дій і скасування реєстрації, визнання протиправним та скасування свідоцтва.
Позивач у судовому засіданні 29.11.2012 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з урахуванням уточнення позовним вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні 29.11.2012 року проти позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Представник третьої особи, проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі, з підстав, викладених у запереченнях на адміністративну позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст. 3 КАС України).
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України встановлено, що суб'єкт владний повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
З 2000 року третьою особою, на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно № САА 936758 від 17.04.2003 року, здійснювалася підприємницька діяльність по прокату маломірних суден (катамаранів водних велосипедів) у цокольному поверсі пляжного павільйону, який розташований за адресою: АР Крим, с. Новий Світ, вул.. Набережна, 9.
29 жовтня 2001 року на підставі Договору Оренди зі змінами та доповненнями АЕА № 774357 гр. Новосветською селищною радою було надано земельну ділянку ОСОБА_5 в користування строком на 50 років.
При первинній реєстрації бази-стоянки - стоянки маломірних суден ОСОБА_5 отримав реєстраційний номер бази-стоянки ПР 195-А, який був присвоєний Сімферопольським прикордонним загоном та отримано Свідоцтво про реєстрацію бази-стоянки маломірних суден № 2/1 від 23.02.2000 року за підписом начальника Керченсько-Феодосійського відділення Державної інспекції судноплавного нагляду України Кулікова Е . І.
03 квітня 2001 року Феодосійською державною інспекцією судоходного надзору було видано Свідоцтво № 2/2 про реєстрацію бази (споруди) для зупинки маломірних (малих) суден. Власник бази приватний підприємець ОСОБА_5
13 травня 2005 року Головною державною інспекцією України з безпеки судноплавства було видано Свідоцтво № 2 про реєстрацію бази для маломірних (малих) суден на ім'я Приватного підприємця ОСОБА_5
На підставі Свідоцтва № 2 від 13.05.2005 року, вказана база була внесена до переліку місць дислокації пристаней, причалів, баз і пунктів базування маломірних суден на водних об'єктах Автономної Республіки Крим, затверджених Постановою Ради міністрів Автономною Республіки Крим № 249 від 24.04.2007 року (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин).
25 травня 2011 року Інспекцією судоходного та портового надзору в м. Сімферополі власнику бази Приватному підприємцю ОСОБА_5 було видано Свідоцтво № 195-А про реєстрацію бази для стоянки маломірних (малих) суден.
Згідно з Правилами безпечної експлуатації баз для стоянки маломірних (малих) суден, затвердженими наказом Міністерства Транспорту України від 16.07.2004 року № 642 (z0915-04)
, це Свідоцтво дає право базі - зупинці маломірних судів ПР - 195 А забезпечувати стоянку, експлуатацію та схоронність маломірних (малих) суден.
25 квітня 2012 року Приватний підприємець ОСОБА_5 звернувся до Новосвітської селищної ради ( вх. № 286/02-15 від 26.04.2012 року) з заявою про узгодження Акту перевірки готовності к навігації бази-зупинки маломірних судів № ПР 195-А від 15.03.2012 року.
До вказаного акту було додано у тому числі Свідоцтво № 195-А про реєстрацію бази для стоянки маломірних (малих) суден, яке було видано Інспекцією судоходного та портового надзору в м. Сімферополі власнику бази Приватному підприємцю ОСОБА_5
Не погодившись з діями Інспекції судоходного та портового надзору в м. Сімферополі, стосовно видачі Свідоцтва № 195-А позивач оскаржив їх до суду.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог, суд встановив наступне.
Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим № 468-2/99 від 21.04.1999 року (rb0468002-99)
затверджено Правила користування маломірними суднами на водних об'єктах Автономної Республіки Крим.
Правила користування маломірними суднами на водних об'єктах Автономної Республіки Крим (далі - Правила) розроблені відповідно до пункту 11 статті 8 та статтею 67 Водного кодексу України та іншими документами, що регламентують охорону життя людини на воді, безпеку судноплавства та охорону навколишнього природного середовища, та встановлюють порядок користування маломірними (малими) суднами і базами (спорудами) для їх стоянки на річках, водосховищах, інших водоймах загального користування, внутрішніх морських водах і в територіальному морі України.
Юридичні особи, які мають маломірні (малі) судна, повинні призначати посадових осіб, відповідальних за експлуатацію та користування цими суднами і зміст їх на базах для стоянок. Судновласники, судноводії маломірних (малих) суден, а також посадові особи, відповідальні за експлуатацію та користування цими суднами і базами для їх стоянок, зобов'язані виконувати Правила, а також вимоги інших нормативних документів, що регламентують безпеку плавання суден, попередження нещасних випадків на воді й забруднення навколишнього природного середовища. Особи, які порушують Правила, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
У Правила можуть бути внесені зміни, пов'язані з прийняттям, зміною або скасуванням законодавчих і нормативних актів, а також при зміні умов режиму плавання маломірних суден в межах узбереж Чорного, Азовського морів та Керченської протоки.
Відповідно до п. 2 Правил території та акваторії баз-стоянок плавзасобів повинні міститися у відповідності до вимог Інспекції судноплавного нагляду, пожежного нагляду, санітарно-епідеміологічних та екологічних служб, Державної прикордонної служби України. Забороняється використання територій баз-стоянок плавзасобів для розміщення барів та інших пунктів продажу спиртних напоїв.
База-стоянка повинна мати:
- свідоцтво про реєстрацію бази;
- технічний паспорт;
- державний акт на право користування землею;
- наказ про призначення особи, відповідальної за експлуатацію бази-стоянки і маломірних суден, що належать організації, і безпеку судноплавства;
- акт щорічного огляду бази-стоянки Інспекцією судноплавного нагляду, що дає право експлуатації бази-стоянки;
- акт щорічного огляду комісіями, які призначаються місцевими органами виконавчої влади;
- акти випробувань пірсів, містків, схожий і вантажопідіймальних засобів;
- приміщення для зберігання весел, підвісних моторів, вітрил та іншого шкіперські-технічного майна;
- окреме приміщення для осіб, які забезпечують охорону плавзасобів;
- електричне освітлення, що забезпечує спостереження за всією територією в темний час доби;
- телефонний зв'язок;
- щоглу висотою 6 - 8 м для подачі сигналів штормового попередження і збору плавзасобів на базу-стоянку (при необхідності);
- щит, на який наносяться номер бази-стоянки, її приналежність, загальна кількість плавзасобів та їх типи;
- виписку з Правил;
- журнал приписного флоту;
- журнал транзитних суден;
- журнал обліку плавання;
- схему використовуваного базою-стоянкою ділянки акваторії, погоджену з Інспекцією судноплавного нагляду;
- обладнане місце для посадки і висадки пасажирів;
- книгу єдиного огляду бази-стоянки, в якій фіксуються результати перевірок контролюючих органів;
- протипожежні щити з протипожежним майном на видних і легкодоступних місцях на території бази-стоянки;
- зручні під'їзні дороги;
- ділянку з контейнерами та спеціальними ємностями для прийому з суден і обробки сухого сміття, харчових відходів, залишків нафтопродуктів;
- обладнану штрафну площадку для маломірних суден, плавання яких заборонено в порядку, встановленому законодавством, незареєстрованих, списаних або не мають власника (безхазяйне).
Згідно п.1.8 з метою відповідного обладнання баз-стоянок, прокатних баз, прокатних пунктів щорічно до 1 травня здійснюються їх перевірки комісіями, які призначаються місцевими органами виконавчої влади. У склади комісій входять представники органів місцевого самоврядування або районних державних адміністрацій, представники Інспекції судноплавного і портового нагляду Кримського регіонального представництва Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства (далі - Інспекція судноплавного нагляду), Державної прикордонної служби України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, Головного управління МНС України в Автономній Республіці Крим, в разі необхідності - представники Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, Регістру судноплавства України.
Очолюють комісії з перевірки обладнання вищевказаних баз і пунктів на підвідомчій території сільської, селищної голови або їх заступники, заступник голови районної державної адміністрації, заступник міського голови з виконавчої роботи, який курирує дані питання.
За результатами перевірок баз-стоянок маломірних суден та прокатних баз комісіями складаються акти перевірки готовності до навігації на відповідний рік за формою згідно з Додатком 1, а прокатних пунктів - акти довільної форми.
Судом встановлено, що селищний голова Новосвітської селищної ради щорічно підписував відповідні акти перевірки готовності до навігації бази стоянки, яка належить ОСОБА_5. До акту кожного року додавався відповідний перелік документів, у тому числі свідоцтво про реєстрацію бази-зупинки маломірних суден.
Крім того Постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 24.04.2007 року № 249 «Про затвердження переліку міст дислокації пристаней, причалів, баз і пунктів базування маломірних суден на водних об'єктах Автономної Республіки Крим» вказана база-зупинка внесена до відповідного переліку за № 195-а.
Наказом Міністерства транспорту України від 16 липня 2004 року затверджено Правила безпечної експлуатації баз для стоянки маломірних (малих) суден.
Ці Правила розроблені на виконання вимог статей 3, 4 Закону України "Про транспорт", Положення про Міністерство транспорту України, затвердженого Указом Президента України від 11.05.2000 N 678/2000 (678/2000)
.
Правила встановлюють вимоги до організації безпечного утримання баз для стоянки маломірних (малих) суден (далі - судна).
Вимоги до баз також установлені Положенням про систему управління безпекою судноплавства на морському і річковому транспорті, затвердженим наказом Мінтрансу України від 20.11.2003 N 904 (z1193-03)
(далі - Положення).
Вимоги для баз, які розташовані в прикордонній смузі або контрольованому прикордонному районі, установлюються постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.98 N 1147 "Про прикордонний режим" (1147-98-п)
.
Дія Правил поширюється на юридичних та фізичних осіб, діяльність яких пов'язана з експлуатацією маломірних (малих) суден (крім суден Міноборони, Державної прикордонної служби України, СБУ, МВС та суден флоту рибного господарства).
Відповідно до п. 2 Правил усі бази підлягають реєстрації в Укрморрічінспекції України. Реєстрація бази здійснюється на підставі письмової заяви адміністрації бази. До заяви додаються такі документи, завірені в установленому порядку:
- копія правовстановлювального документа бази;
- реєстраційна картка (додаток 1);
- копія акта відводу земельної ділянки;
- довідка про балансову належність основних фондів бази (споруд, плавзасобів тощо);
- копія технічного паспорта (технічного звіту) бази;
- копії свідоцтв Регістра судноплавства України на гідротехнічні споруди, що належать базі або експлуатуються нею (за наявності);
- схема бази з визначенням основних технічних характеристик бази;
- копія наказу про призначення особи, відповідальної за забезпечення БС на базі;
- довідка про кількість суден на базі (окремо для фізичних та юридичних осіб).
Судом встановлено, що третя особа здійснювала підприємницьку діяльність по прокату маломірних суден (катамаранів, водних велосипедів) з 2000 року. База - зупинка заходиться у цокольному поверсі пляжного павільйону, який розташований у с. Новий Світ по вул. Набережна, 9 и належить третій особі на праві власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно САА № 9366758 від 17.04.2003 року, також земельна ділянка під зазначеним павільйоном надана Новосвітською селищною радою третій особі на праві користування строком на 50 років на підставі Договору оренди зі змінами та доповненнями АЕА № 774357 від 29.10.2001 року.
Указом Президента України від 8 квітня 2011 року N 447/2011 (447/2011)
затверджено Положення про Державну інспекцію України з безпеки на морському та річковому транспорті (далі Положення).
Державна інспекція України з безпеки на морському та річковому транспорті (далі - Укрморрічінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України (п. 1 Положення).
Відповідно до п. 3 Положення основними завданнями Укрморрічінспекції є:
1) реалізація державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті;
2) здійснення відповідно до законодавства державного нагляду (контролю) за безпекою на морському та річковому транспорті;
3) внесення пропозицій щодо формування державної політики з безпеки на морському та річковому транспорті;
4) надання адміністративних послуг у сфері морського та річкового транспорту.
Згідно до ч. 46 п. 4 Положення основними завданнями Укрморрічінспекції є у тому числі - здійснює реєстрацію баз для стоянки маломірних (малих) суден.
Тобто, відповідачем була додержана процедура передбачена наказом, щодо оформлення Свідоцтва, яке згідно до Наказу є Рішенням відповідача, а третьою особою надано всі необхідні документи, вказані в Порядку.
З урахуванням викладеного, суд в задоволенні позовних вимог відмовляє в повному обсязі.
У судовому засіданні 29.11.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 03.15.2012 року.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 158, 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.