ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20 " липня 2006 року м.Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: : Маринчак Н.Є.,
суддів: Нечитайла О.М., Степашка О.I., Пилипчук Н.Г., Усенко Є.А.
при секретарі: Павлушко Р.С.
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу апеляційного суду Житомирської області від 22 грудня 2005 року
у справі № 2-1778/05
за позовом ОСОБА_1
до Житомирського обласного військового комісаріату
про перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2005 року позивач ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням щомісячної премії в розмірі 33,33 %, починаючи з 01 червня 1999 року по 01 січня 2005 року, надбавки в розмірі 100% з 01 січня 2003 року по 01 січня 2005 року, введеної Указом президента від 23 лютого 2002 року № 173 (173/2002) , щомісячної надбавки у розмірі 40% з 01 вересня 1999 року згідно Указу Президента України № 847 від 14 липня 1999 року "Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України" (847/99) та надбавки в розмірі 90% з 01 травня 2003 року по 22 березня 2005 року, введеної Указом Президента України від 05 травня 2003 року № 389 (389/2003) , з виплатою заборгованості, яка виникла з вини військкомату. Зазначав, що на його звернення до військкомату з вимогою перерахувати пенсію він отримав відмову.
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 24 листопада 2005 року, залишеного в силі ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 22 грудня 2005 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі ОСОБА_1. просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, та вирішити питання по суті, посилаючись на те, що судом апеляційної інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права, а саме неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та невірне застосування судом чинного пенсійного законодавства, що призвело до неправильного вирішення справи і порушення його прав.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як було встановлено при розгляді справи , позивач проходив службу у збройних силах України і був звільнений з військової служби в запас за наказом Міністра оборони СРСР № НОМЕР_1 від 30 жовтня 1982 року, пенсія позивачу була призначена виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за військову службу.
В основу рішення судів покладено висновок про те, що запроваджені Указом Президента України № 847 від 14 липня 1999 року (847/99) щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі до 40 % посадового окладу, Указом Президента України за № 173 від 23 лютого 2002 року (173/2002) щомісячна надбавка у розмірі 100 % грошового забезпечення, Указом Президента № 389 від 05 травня 2003 року (389/2003) за безперервну службу належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахування пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби і звільнені після їх запровадження, а тому вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Такий висновок судів є обгрунтованим оскільки відповідає вимогам Закону.
Згідно ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (2262-12) , пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу.
Згідно п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (393-92-п) "Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військові звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісячно.
З наведених обставин слідує, що щомісячна надбавка, запроваджена Указами Президента України № 173 (173/2002) від 23 лютого 2003р. " Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" та № 389 (389/2003) від 5 травня 2003р. " Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління Державної охорони України за безперервну службу" відноситься до додаткових видів грошового забезпечення й приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували її під час проходження служби й звільненні після її запровадження. Позивач цієї надбавки не отримував під час проходження служби, оскільки був звільнений зі служби у 1982 р., а тому дія вищезазначених Указів на нього не поширюється.
Відповідно до постанови № 4 (v0004700-05) Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005р. " Про окремі питання застосування судами законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців ( крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005р. не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом України № 2262-XII (2262-12) , нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон № 1769-IV (1769-15) , який набув чинності з 1 січня 2005р. не має зворотної сили , тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто з 1 січня 2005р. задоволенню не підлягає.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції прийняв законне і обгрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального і процесуального права і підстав для його скасування з мотивів викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись ст.ст.220,221,223,224,231 КАС України (2747-15) , колегія суддів,-
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а ухвалу апеляційного суду Житомирської області від 22 грудня 2005 року - без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий: _________________________ Маринчак Н.Є.,
Судді: ______________________ Нечитайло О.М.,
______________________ Степашко О.I.,
______________________ Пилипчук Н.Г.,
______________________ Усенко Є.А.