ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2006 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.I.
суддів Білуги С.В.
Гаманка О.I.
Загороднього А.Ф.
Заїки М.М.
при секретарі Малиніній О.Ю.
за участю ОСОБА_1
розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (третя особа) на рішення господарського Одеської області від 17.10.2005 р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 20.12.2005 р. у справі № 30-16/99-05-1903 за позовом приватного підприємства "Союз" до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, третя особа - суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1, про визнання недійсними рішень, -
встановила:
У лютому 2005 року Приватне підприємство "Союз" (далі - ПП "Союз") звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (далі - Крижанівська сільська рада), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 (далі - СПД ОСОБА_1) про визнання недійсними рішень ради від 05.01.2005 р. НОМЕР_1 та від 20.01.2005 р. НОМЕР_2.
Ухвалою від 01.04.2005 р. господарським судом Одеської області порушено провадження у справі № 17/105-05-3337 за позовом СПД ОСОБА_1 до ПП "Союз", третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Крижанівської сільської ради, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.05.2005 р. справу № 30-16/99-05-1903 та справу № 30-17/105-05-3337 об'єднано в одну справу, якій присвоєно № 30-16/99-05-1903.
Рішенням господарського суду Одеської області від 17.10.2005 р. позов ПП "Союз" задоволено, визнано недійсними рішення Крижанівської сільської ради від 05.01.2005 р. НОМЕР_1 "Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування малих архітектурних форм СПД ОСОБА_1", від 20.01.2005 р. НОМЕР_2 "Про надання земельних ділянок СПД ОСОБА_1", стягнуто з Крижанівської сільської ради на користь ПП "Союз" витрати по сплаті державного мита у сумі 85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення процесу у сумі 118 грн. У задоволенні позову СПД ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 20.12.2005 р. рішення господарського суду Одеської області від 17.10.2005 р. в частині позову ПП "Союз" змінено, виключено з нього посилання на Господарський процесуальний кодекс України ( 1798-12 ) (1798-12) , Пункти 1, 2, 3, 4 резолютивної частини рішення залишено без змін.
На підставі пункту 3 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , якою передбачено, що не допускається розгляд в одному провадженні кількох позовів, а відповідно і апеляційних скарг, які належить розглядати в порядку різного судочинства, ухвалою від 17.11.2005 р. Одеським апеляційним господарським судом роз'єднано справу № 30-16/99-05-1903 та апеляційне провадження по ній і виділено в окреме провадження справу № 30-17/105-05-3337 (позов СПД ОСОБА_1 до ПП "Союз" за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Крижанівської сільської ради, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою) та апеляційне провадження по ній, для розгляду в порядку господарського судочинства.
На зазначені судові рішення надійшла касаційна скарга СПД ОСОБА_1, в якій ставиться питання про їх скасування та постановлення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, не вбачає порушення судами норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішень, і тому вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін з наступних підстав.
19.12.1996 р. між Крижанівською сільською радою та МП "Союз", правонаступником якого є ПП "Союз", на підставі рішення НОМЕР_3 від 18.10.1996 р., укладений договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), згідно якого рада надає, а МП "Союз" приймає в тимчасове користування строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 4,6 га з метою розміщення автостоянки, ринку для реалізації продовольчих та господарчо-побутових товарів. У 1997 р. був виготовлений проект контейнерного господарсько-продовольчого ринку та автостоянки зі сферою сервісного обслуговування, розташованого на землях Комінтернівського району вздовж вул. Дніпропетровська дорога м. Одеса. Згідно даного проекту (розділ 3.5) на передриночному майданчику вздовж огорожі ринку та вздовж гостевих автостоянок запроектовано тротуар шириною 1,5 м з асфальтовим покриттям, між тротуаром та проїжджою частиною магістральної дороги газон, що відповідало ветеринарно-санітарним правилам для ринків, затвердженим наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини №23 від 04.06.1996 р. (далі - Ветеринарно-санітарні правила) та Правилам торгівлі на ринках, затвердженим Наказом Міністерства зовнішньоекономічних зв'язків та торгівлі України № 157 ( z0138-96 ) (z0138-96) від 12.03.1996 р.(далі - Правила торгівлі), що діяли на момент виготовлення проекту. ПП "Союз" здійснює на відведеній земельній ділянці передбачену договором оренди торгівельну діяльність.
05.01.2005 р. Крижанівською сільською радою прийнято рішення НОМЕР_1 "Про затвердження матеріалів попереднього погодження місця розташування малих архітектурних форм СПД ОСОБА_1", яким затверджено матеріали попереднього місця розташування СПД ОСОБА_1 малих архітектурних форм на земельних ділянках загальною площею 0,0303 га. забудованих земель змішаного використання, земель запасу житлової та громадської забудови, розташованих: жил масив Котовського, вул. Дніпропетровська дорога, на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту).
20.01.2005 р. Крижанівською сільською радою прийнято рішення НОМЕР_2 "Про надання земельних ділянок СПД ОСОБА_1", яким вирішено затвердити проект землеустрою, надати СПД ОСОБА_1 для розміщення малих архітектурних форм в довгострокову оренду терміном на 49 років земельні ділянки загальною площею 0,0303 га. забудованих земель змішаного використання, земель запасу житлової та громадської забудови, розташованих жилмасив Котовського, вул. Дніпропетровська дорога, на території Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту) .
Судами вірно зроблено висновок про те, що земельні ділянки СПД ОСОБА_1 знаходяться на пішохідному тротуарі, збудованому ПП "Союз" вздовж ринку для підходу на територію цього ринку, оскільки видно з матеріалів справи виїздом на місце розташування наданих в оренду земельних ділянок МП "Союз" та СПД ОСОБА_1 місцевим господарським судом встановлено, що малі архітектурні форми ОСОБА_1, місце розташування яких погоджено рішенням Крижанівської сільради від 05.01.2005 р. за НОМЕР_1, розташовані на пішохідному тротуарі, збудованому МП "Союз".
Відповідно до п. 1.10. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 ( 1306-2001-п ) (1306-2001-п) р., тротуар - це елемент дороги, призначений для руху пішоходів, який прилягає до проїзної частини або відокремлений від неї газоном.
З наведеного випливає, що цільовим призначенням тротуару є використання його пішоходами для руху, а тротуар, облаштований ПП "Союз" вздовж ринку, є основним шляхом, яким громадяни потрапляють на ринок та яким користуються коли виходять з ринку.
Землі під вулицями, в т.ч. тротуарами, відповідно до ст.83 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) (2768-14) , є землями загального користування, тобто призначеними для вільного використання невизначеним колом суб'єктів.
Відповідно до п. 6 Правил торгівлі на ринках територія ринку повинна мати відокремлену та відгороджену від проїжджої частини, житлового та комунального секторів ділянку землі, зручне сполучення громадського транспорту загального користування, підземні чи наземні переходи для пішоходів, стоянки для транспортних засобів відвідувачів, безпечні для руху пішоходів входи і виходи, штучне освітлення території ринку, автостоянок та під'їздів, телефонний зв'язок, радіовузол або гучномовець на ринках з кількістю торговельних місць більше 250, електро- та водопостачання, водовідведення, туалет, облаштовані контейнерами майданчики для збирання відходів і сміття тощо.
Пункт 3.6. Ветеринарно-санітарних правил для ринків передбачає, що територія ринку повинна бути огородженою, під'їзні шляхи і підходи до нього асфальтованими.
Відповідно до п. 27 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 ( 198-94-п ) (198-94-п) р., у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, але на відстані не менше ніж 1 метр, та не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
Суди також дійшли правильного висновку, що оскаржувані рішення Крижанівської сільської ради суперечать вимогам цих норм, оскільки малі архітектурні форми та земельна ділянка, надана в оренду СПД ОСОБА_1 фактично і відповідно із оскаржуваними рішеннями знаходяться на тротуарі.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) (2768-14) земельна ділянка СПД ОСОБА_1 повинна була надаватися в порядку, встановленому статтями 118, 123 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) (2768-14) .
Згідно частей 5, 6 статті 123 Земельного кодексу України ( 2768-14 ) (2768-14) відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Суди вірно вказують на те, що рішення Крижанівської сільради від 20.01.2005 р. НОМЕР_2 "Про надання земельних ділянок СПД ОСОБА_1" було прийнято без погодження проекту відводу земельної ділянки Комінтернівським відділом земельних ресурсів, органом архітектури та містобудування, Комінтернівської районної санітарно-епідеміологічної інстанції, оскільки договір на розробку проекту відведення земельної ділянки СПД ОСОБА_1 був укладений 29.12.2004 р., дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки надано Крижанівською сільською радою лише 14.01.2005 р., того ж дня затверджене завдання на його розробку, що є відправною точкою для розроблення проекту відведення земельної ділянки, в той час як в матеріалах справи містяться погодження проекту відводу, ще до його виготовлення, а саме погодження Комінтернівського райвідділу земельних ресурсів НОМЕР_4 від 14.12.2004 р., Комінтернівського відділу архітектури та містобудування НОМЕР_5 від 12.01.2005 р., Комінтернівської райсанепідстанції НОМЕР_6 від 17.12.2004 р., а також прийнято без висновку землевпорядної експертизи, так як остання датована 21.02.2005р.
Колегія суддів погоджується з тим, що оскаржувані рішення Крижанівської сільської ради про погодження СПД ОСОБА_1 розміщення об'єктів на тротуарі, та відведення їй земельних ділянок в оренду під розміщення малих архітектурних форм порушують права ПП "Союз" як власника об'єкту нерухомого майна - ринку та як суб'єкта, що здійснює підприємницьку діяльність з організації торгівлі на вказаному ринку, оскільки знаходження малих архітектурних форм і земельної ділянки СПД ОСОБА_1 на тротуарі спорудженому ПП "Союз" чинять перепони в здійсненні підприємницької діяльності, сприяють зменшенню можливості доступу громадян до ринку, спричиняють порушення Правил торгівлі на ринках, за дотримання яких є відповідальним ПП "Союз" (п. 44, 45 Правил торгівлі на ринках), оскільки розміщення на даних земельних ділянках малих архітектурних форм СПД ОСОБА_1 коло входів на ринок створить небезпеку для пішоходів, оскільки звузить прохід до цих входів, що, з урахуванням специфіки руху (важка поклажа, користування громадянами тачками та візками) спричинить підвищення можливості травмування громадян під час руху на ринок та з ринку.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що порушень судами норм матеріального чи процесуального права, при вирішенні цієї справи, не допущено, правова оцінка обставин по справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 212, 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) , колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (третя особа) залишити без задоволення, а рішення господарського Одеської області від 17.10.2005 р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 20.12.2005 р. у справі № 30-16/99-05-1903 за позовом приватного підприємства "Союз" до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, третя особа - суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1, про визнання недійсними рішень - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис) В.I. Співак
Судді (підписи) С.В. Білуга
О.I. Гаманко
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка
З оригіналом згідно Суддя А.Ф. Загородній