ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 квітня 2012 року 12:43 № 2а-3343/12/2670
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs33406982) ) ( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs26273123) )
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шарпакова В.В. при секретарі судового засідання Висоцькій Ю.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Державної податової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 квітня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна" (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції (далі по тексту - відповідач) в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08 грудня 2011 року № 0003801501.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-3343/12/2670, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 03 квітня 2012 року, яке відкладалось на 12 квітня 2012 року, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 квітня 2012 року замінено неналежного відповідача Полтавську міжрайонну державну податкову інспекцію на належного - Полтавську міжрайонну державну податкову інспекцію Державної податової служби.
У судовому засіданні 03 квітня 2012 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі акту перевірки від 22 листопада 2011 року № 183/15/30019775, відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 08 грудня 2011 року № 0003801501, якими до позивача засновані штрафні санкції за порушення строків сплати податкових зобов'язань.
На думку представника позивача, висновки податкового органу в частині порушення Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" пунктів 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, а саме: затримка сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні є протиправними, а визначене податкове повідомлення - рішення від 08 грудня 2011 року № 0003801501 підлягає скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні 03 квітня 2012 року адміністративний позов не визнав, з посиланням на безпідставність позовних вимог просив суд відмовити у їх задоволенні. Доводи відповідача, викладені в письмових запереченнях, співпадають з висновками акта Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції від 22 листопада 2011 року №183/15/30019775, на підставі якого винесено оскаржуване в даному провадженні рішення.
Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (ідентифікаційний код 30019775), зареєстрована як юридична особа Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 28 серпня 1998 року за адресою: 04053, місто Київ, вул. Кудрявська, будинок 26/28 (копія Довідки серії АА № 274088 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України міститься в матеріалах справи).
Відповідно до пункту 2.1 Статуту Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 15 квітня 2010 року № 147, компанія створена для здійснення видобутку природного газу і нафти на основі раціонального та ефективного використання ресурсів вуглеводнів із застосуванням передових методів геологорозвідувальних робіт і розробки родовищ, прогресивних технологій видобування і переробки природного газу, газового конденсату та нафти з метою отримання прибутку.
Податковим повідомленням - рішенням від 08 грудня 2011 року № 0003801501 застосовано до Дочірньої компанії "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" штраф у розмірі 10% від сум грошових зобов'язань в сумі 562 770, 96 грн.
Спірне податкове повідомлення - рішення Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції від 08 грудня 2011 року № 0003801501прийняте на підставі висновків акту від 22 листопада 2011 року №183/15/30019775 камеральної перевірки податкової звітності по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, в якому встановлені, зокрема, наступні порушення:
- порушення пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України, в результаті чого на підставі пункт 126.1. статті 126 Податкового кодексу України до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10% відповідно до загального строку затримки суми рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні (за податковим розрахунком з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувають в Україні за липень 2011 року, граничний термін сплати якої припадає на 30 серпня 2011 року, сплачено - 31 серпня 2011 року).
Представник позивача зазначає, що на виконання вимог норм статті 263 Податкового кодексу України, Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" повністю сплачено рентну плату за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувають в Україні, тому спірне податкове повідомлення - рішення піддягає скасуванню.
Ознайомившись із матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача та ознайомившись із запереченнями представника відповідача, дослідивши встановлені обставини справи, Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується із доводами позовної заяви з огляду на наступне.
За загальним правилом, встановленим статтею 126 Податкового кодексу України (Порушення правил сплати (перерахування) податків) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 260.1. статті 260 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.
Розмір податкового зобов'язання з рентної плати обчислюється платником як добуток обсягу видобутої ним вуглеводневої сировини, встановлених статтею 258 цього Кодексу ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта, який у кожному податковому (звітному) періоді розраховується відповідно до статті 259 цього Кодексу (пункт 260.2. статті 260 Податкового кодексу України).
Пунктом 260.3. статті 260 Податкового кодексу України встановлено, що платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
При цьому, згідно пункту 260.4. статті 260 Податкового кодексу України податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав передбачене статтями 35 та 36 Закону України "Про нафту і газ" рішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, до відання якого віднесені питання державного регулювання нафтогазової галузі, про введення родовища або окремого покладу в дослідно-промислову або у промислову розробку.
Відповідно до пункту 260.5. статті 260 Податкового кодексу України платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України;
за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
У податковому (звітному) періоді платник сплачує до 10, 20 і 30 числа поточного календарного місяця авансові внески відповідно за першу, другу і третю декади в розмірі однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковому розрахунку за попередній податковий (звітний) період (пункт 260.6. статті 260 Податкового кодексу України).
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (пункт 260.7. статті 260 Податкового кодексу України).
Таким чином, судом встановлено, що граничний термін сплати податкового зобов'язання за податковим розрахунком з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, що видобувають в Україні від 11 серпня 2011 року № 9006582829, відповідно до якого позивачем самостійно розраховано податкове зобов'язання та визначено його до сплати, є 30 серпня 2011 року, а позивачем сплачено 31 серпня 2011 року.
В матеріалах справи міститься копія платіжного доручення № 49 від 30 серпня 2011 року на суму 7 076 541, 37 грн., досліджуючи яке судом встановлено, що зазначене платіжне доручення складено 30 серпня 2011 року, а подано до банку та проведено останнім 31 серпня 2011 року (згідно відмітки АТ «Ощадбанк» на платіжних дорученнях).
З огляду на викладене та керуючись доказами, що містяться в матеріалах справи, та пунктом 126.1 Податкового кодексу України (2755-17) , суд погоджується із висновками податкового органу в частині застосування до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" штрафної санкції у розмірі 10% відповідно до загального строку затримки суми рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, що видобувають в Україні у розмірі 562 770, 96 грн.
Слід зазначити, що за Податковим кодексом України (2755-17) у разі визначення розміру та сплати податкового зобов'язання за з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, що видобувають в Україні, саме платник несе відповідальність за правильність обчислення суми податкового зобов'язання, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків.
Суд не приймає до увагу доводи позивача про сплату в повному обсязі податкового зобов'язання за податковим розрахунком з рентної плати за нафту, природний газ та газовий конденсат, що видобувають в Україні, що на його думку вказує на незаконність винесення спірного податкового повідомлення - рішення, оскільки така сплата податкових зобов'язань не звільняє позивача від відповідальності за порушення правил сплати (перерахування) податків, встановлених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість прийняття спірного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Дочірньої компанїї "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"не підялгає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" відмовити.
постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185- 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
В.В. Шарпакова