ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 квітня 2012 року № 2а-17666/11/2670
( Додатково див. постанову Київського апеляційного адміністративного суду (rs24762634) )
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., суддів Келеберди В.І., Шарпакової В.В., при секретарі Хрімлі К.О.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (дов. від 65 від 28.11.2011);
від відповідача: ОСОБА_2 (дов. від 03.01.2012р. №17);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Малого колективного підприємства «Ажур» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу № 76 від 19.09.2011р.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.04.2012 року в 10 год. 09 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Мале колективне підприємство «Ажур» (надалі -Позивач) з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України (надалі -Відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу № 76 від 19.09.2011р.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що оскаржуване рішення суперечить нормам чинного податкового законодавства України та не відображає дійсних обставин справи, завдає шкоди охоронюваним правам та інтересам Позивача, а відтак підлягає скасуванню.
Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів його необґрунтованості та безпідставності.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,колегія суддів приходить до висновку, про те, що позов задоволенню не підлягає, з огляду про наступне.
Матеріалами справи встановлено, що Міністерством охорони навколишнього природного середовища України Малому колективному підприємству «Ажур»надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4953 від 27.03.2009 на видобування піску Садового родовища Київської області. Термін дії цього дозволу - 20 років, строк дії - до 27 березня 2029 року.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра (132/94-ВР) , особливими умовами, що є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615 (615-2011-п) (далі по тексту - Порядок).
Так, відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Матеріалами справи підтверджено, що 21 липня 2011 року Державною організацією «Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанням надр»(далі - ДО «Кіровська ТІДГК») здійснено перевірку дотримання Позивачем встановленого порядку, норм і правил ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використанням надр.
За результатами перевірки складений Акт № 145 від 21.07.2011, яким встановлені наступні порушення: з часу отримання Позивачем спеціального дозволу № 4953 від 27.03.2009 з метою видобування пісків, придатних для благоустрою, рекультивації та планування території Садове родовище піску у Київській області не розробляється.
Акт перевірки - це документ, у якому відображаються результати перевірки, містить докладно викладені порушення актів законодавства, правил і норм щодо ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, а також використанням і переробкою мінеральної сировини.
Не використання надр більш як два роки з початку дії спеціального дозволу на користування надрами відповідно до підпункту 11 пункту 23 Порядку є підставою для анулювання дії такого дозволу.
При цьому, питання припинення права користування надрами відноситься до компетенції Державної служби геології та надр України, яка згідно з пунктом 23 Порядку (615-2011-п) припиняє право користування надрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, шляхом прийняття наказу про анулювання дозволу.
Робочою групою Держгеонадр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, внесення змін до угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами (Робоча група) (протокол № 6-11 від 16.09.2011) було розглянуто питання про анулювання дії дозволу та рекомендовано анулювати дію спеціального дозволу на користування надрами, наданого Позивачу.
Так, саме на підставі Акту перевірки Відповідачем видано наказ від 19.09.2011 № 76 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами»на підставі якого дію спеціального дозволу на користування надрами, наданого Малому КП «Ажур», було анульовано.
Таким чином, факт порушення Позивачем чинного законодавства України - не використання надр протягом двох років з моменту отримання спеціального дозволу, що обумовив анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 4953 від 27 березня 2009 року з метою видобування піску Садового родовища підтверджується Актом перевірки № 145 від 21.07.2011, який є офіційним документом, який стверджує факт перевірки та її результати, і є носієм доказової інформації про виявлені з боку Позивача порушення.
Отже, виходячи із вищевикладеного вбачається, що видаючи спірний наказ, Держгеонадра України діяла лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, оскільки на час перевірки виявлено таку підставу для анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами, як не використання надр, передбачених дозволом, більш ніж два роки з моменту видачі спеціального дозволу на користування надрами.
Стаття 26 Кодексу України про надра містить перелік підстав, за наявності яких право користування надрами може припинятися, та зазначено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування самостійно або у судовому порядку.
Твердження Позивача про те, що оскільки він не надавав згоди на припинення права користування надрами, то у Відповідача були відсутні повноваження для прийняття спірного наказу в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4953 від 27.03.2009 на видобування піску Садового родовища Київської області, не відповідає дійсності.
Окрім того, при вивчені обставин справи, суд приймає до уваги той факт, що перевірка проводилася у присутності власника Малого КП «Ажур»ОСОБА_3, який належним чином ознайомлений з Актом перевірки та отримав один примірник Акту перевірки на руки.
У Акті перевірки чітко зазначено, що у зв'язку з тим, що суб'єкт господарської діяльності протягом двох років без поважної причини не розпочав користуватися надрами, відповідно до пункту 23 Порядку ДО «Кіровська ТІДГК» буде направлено Подання до Держгеонадр України про припинення права користування надрами за спеціальним дозволом № 4953 від 27.02.2009, наданого Малому КП «Ажур», на експлуатацію Садового родовища піску у Київській області.
Таким чином, Позивач був повідомлений про наявність підстав для анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пункту 23 Порядку, та підписав Акт перевірки з повідомленням про подальше анулювання саме на підставі пункту 23 Порядку без заперечень.
Окрім того, в пункті 23 Порядку (615-2011-п) наданий перелік підстав, за яких Державна служба геології та надр України анулює дозвіл: 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6} визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Наведений перелік вичерпний та не містить обмежень щодо прийняття Відповідачем рішень про анулювання дозволів за вказаним переліком.
За таких обставин, Відповідач в межах чинного законодавства України відповідно до підпункту 11 пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (615-2011-п) анулював дію спеціального дозволу на користування надрами № 4953 від 27.03.2009 на видобування піску Садового родовища Київської області, наданого Малому КП «Ажур».
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч.1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (2747-15) .
При цьому суд бере до уваги положення ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність прийнятого рішення, а відтак позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 72, 94, 98, 117, 158, 161-163, 253 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , суд -
ПОСТАНОВИВ :
Відмовити в повному обсязі у задоволенні адміністративного позову Малого колективного підприємства «Ажур» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу № 76 від 19.09.2011 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4953 від 27.03.2009, наданого Малому колективному підприємству «Ажур».
постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді
І.А. Качур
В.І. Келеберда
В.В.Шарпакова