ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 березня 2012 року 15:00 № 2а-13361/11/2670
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs24949358) )
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомГаражно-будівельного кооперативу (ГБК) "ТЕРЕМКИ - 1 - НОВИЙ"
до Київської міської ради (відповідач 1)
Головного Управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відовідач -2)
проскасування відмови в надані дозволу на розроблення документації із землеустрою від 28.03.2011 р. та зобов'язання вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Гаражно-будівельний кооператив «Теремки-1-Новий» з позовом, в якому з урахуванням уточнень до позовної заяви, просив суд скасувати відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою від 28.03.2011р. щодо відведення земельної ділянки Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки-1-Новий», зобовязати Київську міську раду (відповідач 1), Головне Управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідач 2) надати згоду в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою та вчинити дії щодо погодження завдання на виконання робіт по виготовленню проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, прийняти рішення про погодження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки безоплатно у власність для експлуатації та обслуговування вже існуючих більш ніж 20 років гаражів, площею 0,74 га за адресою: 03187, м. Київ, пр.-т. Ак. Глушкова, 67, кадастровий номер земельної ділянки 79:713:003 Гаражно-будівельному кооперативу «Теремки-1-Новий».
Позовні вимоги мотивовані тим, що передбачених п. 3 ст. 123 Земельного кодексу України та п. 8 ст. 6 рішення Київської міської ради від 24.12.2009р. № 930/2999 (ra0930023-09) Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 15.07.2004р. № 457/1867 (ra0457023-04) «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві» підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, у відповідачів не було, у звязку з чим, дана відмова є необґрунтованою та протиправною.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.10.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.01.2012 року закінчено підготовчне провадження та призначено адміністративну справу №2а-13361/11/2670 до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та уточненні до позовної заяви.
Представники відповідачів у судовому засіданні та в письмових запереченнях проти позову заперечували, зазначаючи про те, що на час звернення позивача із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, законним землекористувачем земельної ділянки, що розташована у м. Києві по просп. Академіка Глушкова, 67, було ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс». Крім того, позивачем не надано належних доказів, в підтвердження того, що розташовані на вказаній земельній ділянці обєкти нерухомості - гаражі, належать позивачу на праві власності.
В судове засідання 14 лютого 2012 року зявився представник позивача та представник відповідача 2. Належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду представник відповідача 1 -Київської міської ради не зявився.
На підставі ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи неприбуття відповідача 1 та відсутність потреби у даній адміністративній справі потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийняв рішення про розгляд справи в порядку письмового повадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін по суті спору, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
В С Т А Н О В И В:
04.01.2011р. позивач через приймальню Київради звернувся до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки, оріентовним розміром 0,74 га, яка розташована у м. Києві, по пр-ту Академіка Глушкова, 67, кадастровий номер: 79:713:003 для експлуатації гаражів.
Постійною комісією Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, висновком № К-17944 від 01.03.2011р. вирішено рекомендувати міському голові залишити клопотання позивача без розгляду до надання документів, що посвідчують право власності на обєкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, прийняття остаточних рішень по судових справах щодо зазначеної земельної ділянки, а також враховуючи, що на підставі рішення Господарського суду м. Києва від 25.12.2007р. № 17/492 за ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» зареєстровано договір оренди вказаної земельної ділянки від 07.03.2008р., який станом на день прийняття вказаного висновку був чинним.
Сама ж відмова в наданні дозволу на розроблення докуметації із землеустрою від 28.03.2011р. за підписом заступника Київського міського голови секретаря Київради аргументована посиланням на висновок постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури від 01.03.2011р. (витяг з протколу від 01.03.2011р.).
Вважаючи такі дії відповідачів неправомірними, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
У відповідності до положень ч. 1. ст. 2, ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, які, у свою чергу, регулюються Конституцією України (254к/96-ВР) , цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Зі змісту статті 9 та 12 ЗК України вбачається, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу (2768-14) . До повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин віднесено, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (2768-14) , надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (2768-14) , тощо.
На реалізацію наведених положень Конституції (254к/96-ВР) та Земельного кодексу України (2768-14) Київською міської радою прийнято рішення «Про порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві» від 15.07.2004р. № 457/1867 (ra0457023-04) з наступними змінами та доповненнями (рішення Київської міської ради від 24.12.2009р. № 930/2999 (ra0930023-09) ), яким, зокрема, затверджено Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві (далі по тексту Тимчасовий порядок).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Тимчасового порядку (ra0457023-04) він визначає загальні положення і встановлює особливості та процедуру надання в постійне користування, встановлення сервітуту (права на обмежене користування), передачі в оренду та у власність земельних ділянок в м. Києві, оформлення права користування землею та посвідчення права власності на землю на підставі прийнятих Київською міською радою рішень.
Порядок подання клопотання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняття рішення за наслідками розгляду названого клопотання врегульовані статтями 5 та 6 Тимчасового порядку (ra0457023-04) .
Відповідно до змісту названих правових норм, після находження клопотання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оформленого відповідно до вимог ч. 1 та 2 статті 5, воно з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради передається в установленому порядку до Головного управління земельних ресурсів для опрацювання.
За результатами опрацювання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою Головне управління земельних ресурсів готує проект дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою та проект відповідного висновку Комісії.
Комісія розглядає проект висновку та клопотання, і в разі погодження Комісії з проектами документів, підготовленими Головним управлінням земельних ресурсів, за результатами розгляду головою та секретарем комісії підписується висновок і передається до приймальні Київради із земельних питань.
Приймальня Київради із земельних питань не пізніше наступного робочого дня після отримання підписаного висновку Комісії передає його разом із клопотанням та проектом дозволу на розроблення документації із землеустрою (або відмову в наданні дозволу) на розгляд Київському міському голові або заступнику міського голови - секретарю Київради.
Якщо Комісія не погоджується з проектами документів, підготовленими Головним управлінням земельних ресурсів, то за результатами розгляду Комісія надає витяг з протоколу засідання Комісії, підписаний головою та секретарем Комісії, до Головного управління земельних ресурсів для підготовки проекту дозволу на розроблення документації із землеустрою або відмови у наданні дозволу, - відповідно до витягу з протоколу.
На підставі витягу із протоколу засідання Комісії Головне управління земельних ресурсів подає через приймальню Київради із земельних питань на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради проект дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмови у наданні дозволу, який підписує дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмову у наданні такого дозволу.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Таким чином, на законодавчому рівні чітко визначений строк, протягом якого відповідний орган виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень зобовязаний розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як зазначалось вище, позивач звернувся до відповідача 1 з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки 04.01.2011р., проте, як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується представниками сторін, дозволу, чи мотивованої відмови у наданні такого дозволу, відповідачем 1 у місячний строк не надано.
З огляду на те, що положеннями статті 19 Конституції України закріплено обовязок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України, суд приходить до висновку про порушення прав позивача відповідачем 1 шляхом не розгляду клопотання у встановлені законом строки.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 132 ЗК України та п. 8 ст. 6 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (ra0457023-04) підставою відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на наведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що відмова в наданні дозволу має бути обовязково мотивована і видана лише з зазначених вище підстав.
Проте, відмова в наданні дозволу на розроблення докуметації із землеустрою від 28.03.2011р. за підписом заступника Київського міського голови секретаря Київради таких підстав не містить.
Дана відмова мотивована посланням на відсутність документів, що посвідчують право власності на обєкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, на необхідність надання остаточних рішень по судових справах щодо зазначеної земельної ділянки, а також посиланням на наявність рішення Господарського суду м. Києва від 25.12.2007р. № 17/492, на підставі якого за ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс»зареєстровано договір оренди вказаної земельної ділянки від 07.03.2008р.
Однак, такі підстави відмови в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою нормами чинного законодавства не передбачені та є такими, що суперечать положенням ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України та п. 8 ст. 6 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві (ra0457023-04) .
Крім того, постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.06.2011р. рішення господарського суду м. Києва від 25.12.2007р. у справі № 17/492 було скасовано, і зазначена постанова в касаційному порядку не оскаржувалась.
постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2010р., якою скасовано постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 29.09.2009р. та визнано протиправним і скасовано рішення Київської міської ради від 12.07.2007р. № 1088/1749 (ra1088023-07) «Про передачу ТОВ «Будівельна компанія» «Будєвросервіс» земельної ділянки для будівництва та експлуатації та обслуговування багатофункціонального офісного торгово-розважального комплексу з паркінгом на просп. Академіка Глушкова, 67 у Голосіївському районі м. Києва, станом на 28.03.2011р. також набрала законної сили.
За своєю правовою природою повноваження Київської міської ради щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, погодження проекту землеустрою є дискреційним повноваженням даного державного органу.
Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року (надалі також "Рекомендація R (80)2") під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. (Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів.).
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність субєкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) субєкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Таким чином, позовна вимога щодо зобовязання відповідача 1 надати згоду в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, вчинити необхідні дії щодо погодження завдання на виконаня робіт по виготовленню проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, прийняти рішення про погодження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки безоплатно у власність для експлуатації та обслуговування гаражів, площею 0,74 га за адресою: 03187, м. Київ, пр.-т. Академіка Глушкова, 67, є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача 1 та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не пілягає.
В той же час, відповідно до частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, для належного захисту порушених прав позивача, суд зобовязує відповідача 1 повторно розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині взнання протиправною та скасування відмови Київської міської ради від 28.03.2011р. в наданні Гаражно-будівельному кооперативу «Теремки-1-Новий» дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки, оріентовним розміром 0,74 га, яка розташована у м. Києві, по пр-ту Академіка Глушкова, 67, кадастровий номер: 79:713:003, для експлуатації гаражів.
Керуючись вимогами ст.ст. 69- 71, 94, 158- 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною та скасувати відмову Київської міської ради від 28.03.2011р. в наданні Гаражно-будівельному кооперативу «Теремки-1-Новий»дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки, оріентовним розміром 0,74 га, яка розташована у м. Києві, по пр-ту Академіка Глушкова, 67, кадастровий номер: 79:713:003, для експлуатації гаражів.
3. Зобов"зати Київську міську раду повторно розглянути клопотання Гаражно-будівельному кооперативу «Теремки-1-Новий» про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки, оріентовним розміром 0,74 га, яка розташована у м. Києві, по пр-ту Академіка Глушкова, 67, кадастровий номер: 79:713:003, для експлуатації гаражів.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами встановленими ст.ст. 185- 187 КАС України.
Суддя
Т.О. Скочок