ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" грудня 2009 р. м. Київ К-18192/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого, судді - Смоковича М.І.,
Суддів - Весельської Т.Ф.,
Горбатюка С.А.,
Мороз Л.Л.
Мироненко О.В.,
при секретареві - Прокопчук Н.В.,
з участю:
позивача – ОСОБА_4 та його представника, адвоката ОСОБА_5;
представника відповідача –Коцюка В.М.
(довіреність від 08.01.2009 № 01-1/01-15);
представників третіх осіб на стороні відповідача:
1. Управління земельних ресурсів Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області –Гукалюка І.С., начальник
2. мешканців села Скородинці Чортківського району Тернопільської області, власників земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля" - ОСОБА_8 (довіреність від 15.12.2009),
провівши в відкритому судовому засіданні касаційний розгляд адміністративної справи
за позовом ОСОБА_4
до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області,
треті особи на стороні позивача: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_1, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83,
треті особи на стороні відповідача: Управління земельних ресурсів Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області, Державне підприємство "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут", ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93, ОСОБА_94, ОСОБА_95, ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_98, ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102,
про визнання протиправними розпоряджень,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2008 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2009 року, -
в с т а н о в и л а:
У липні 2008 року ОСОБА_4 пред’явив в суді позов до Чортківської районної державної адміністрації Тернопільської області (далі –Чортківської РДА) про визнання протиправними розпоряджень Голови Чортківської РДА від 19 грудня 2007 року № 876 "Про передачу у власність земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та виготовлення Державних актів на право власності на земельні ділянки на території Скородинської та Бичківської сільських рад" та від 5 лютого 2008 року № 80 "Про внесення змін до розпоряджень Голови районної державної адміністрації від 19 грудня 2007 року № 876 "Про передачу у власність земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) та виготовлення Державних актів на право власності на земельні ділянки на території Скородинської та Бичківської сільських рад", якими затверджено результати розподілу земельних ділянок колишнього КПГ "Поділля" між власниками земельних часток (паїв) на території Скородинської та Бичківської сільських рад та передано у приватну власність земельні ділянки в межах площі земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що указані розпорядження прийняті на підставі витягу з протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля", який є підробленим.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2009 року, ОСОБА_4 відмовлено в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги ОСОБА_4 посилається на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, у зв’язку з чим ставить питання про скасування рішень судів попередніх інстанцій та прийняття нового про задоволення позову.
Управління Держкомзему у Чортківському районі Тернопільської області та Чортківська РДА подали заперечення на касаційну скаргу, в яких просять прийняті судами рішення залишити без змін, посилаючись на їх обґрунтованість та відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, а касаційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які з’явилися для розгляду справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися судами в процесі її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що Чорківська РДА при прийнятті оскаржених розпоряджень діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а під час розгляду справи позивачем не надано та судом не добуто переконливих доказів на підтвердження заявлених позовних вимог. А, відтак, на думку суду, підстави для визнання цих рішень недійсними відсутні.
Проте погодитися з таким висновком не можна, оскільки суди дійшли його з порушенням вимог процесуального законодавства щодо всебічності й повноти з'ясування дійсних обставин справи, належної правової оцінки зібраних у справі доказів.
Перевіркою за матеріалами справи встановлено, що землі Бичківської та Скородинської сільських рад раніше використовувалися колишнім КПГ "Поділля". Після їх розпаювання, члени КПГ - мешканці сіл Бичківці та Скородинці, отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) землі цього підприємства.
З метою виготовлення технічної документації по оформленню права власності на земельні ділянки, власники сертифікатів звернулися до ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" з питанням розроблення проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
10 травня 2007 року Бичківська сільська рада рішенням за № 62, а Скородинська сільська рада рішенням за № 52 (кожна окремо) погодили проект землеустрою щодо земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля". Відповідно до рішення Бичківської сільської ради погоджено поділ земель колективної власності на 567 земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з яких для пайовиків Бичківської сільської ради - 479 часток, а для пайовиків Скородинської сільської ради - 88 часток, загальною площею 711,58 га (а. с. 218). Рішенням же Скородинської сільської ради погоджено поділ земель колективної власності на 154 земельні частки (паї), загальною площею 323,84 га (а. с. 219) окремо їхнім пайовикам.
Розпорядженням Чортківської РДА від 31 липня 2007 року № 495 погоджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля" на території Бичківської та Скородинської сільських рад", яким передбачено поділ земель колективної власності на 721 земельну частку (пай), загальною площею 1035,42 га; запропоновано ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" подати розроблений проект на затвердження загальних зборів власників земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля" на території Бичківської та Скородинської сільських рад (а. с. 220).
Наступним розпорядженням Чортківської РДА від 19 грудня 2007 року № 876 затверджено результати розподілу земельних ділянок колишнього КПГ "Поділля" між власниками земельних ділянок (паїв) на території Скородинської та Бичківської сільських рад (пункт 1 розпорядження) та передано безоплатно у власність, за умови виконання пункту 3 цього розпорядження, земельні ділянки в межах площі земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянам за списком, згідно додатку № 1 до цього рішення (пункт 2 розпорядження) (а. с. 275-282).
Розпорядженням Чортківської РДА від 5 лютого 2008 року № 80 внесено зміни до попереднього розпорядження від 19 грудня 2007 року № 876: викладено в новій редакції його другий пункт –"передати безоплатно у власність земельні ділянки в межах площі земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва громадянам за списком, згідно додатку № 1 до цього рішення"; визнані недійсними попередні Списки громадян, яким передаються земельні частки (паї) у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та Списки померлих громадян, спадкоємці яких отримають земельні частки (паї) у власність після переоформлення права власності (додатки № 1 та № 2 до розпорядження), а замість них прийняті нові (а. с.283-289).
Як зазначалося вище, позивач оскаржив розпорядження Чортківської РДА від 19 грудня 2007 року № 876 та від 5 лютого 2008 року № 80, якими затверджено результати розподілу земельних ділянок колишнього КПГ "Поділля" між власниками земельних часток (паїв), посилаючись, що вони прийняті на підставі підробленого витягу з протоколу загальних зборів власників земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля".
З наявного в матеріалах справи протоколу зборів власників земельних часток (паїв) від 10 травня 2007 року, вбачається, що на цих зборах розглядався проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля", розташованих на території Бичківської сільської ради. За наслідком розгляду, затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля", яким передбачено поділ земель КПГ для пайовиків села Бичківці (479 земельних часток (паїв) та села Скородинці (88 земельних часток (паїв); створено комісію для проведення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) шляхом жеребкування та затверджено її склад; розподілено земельні частки (паї) між їх власниками та поставлено перед Чортківською РДА питання про передачу земельних часток (паїв) їх власникам у власність (а. с. 208-209).
З витягу із протоколу ж загальних зборів власників земельних часток (паїв), достовірність якого й ставить під сумнів позивач, вбачається, що того ж дня, 10 травня 2007 року, відбулися загальні збори власників земельних часток (паїв), на яких затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КПГ "Поділля", однак, вже тих, що знаходяться на території обох, Бичківської та Скородинської, сільських рад. Цим проектом передбачено поділ земель КПГ на 721 земельну частку (пай); створено комісію для проведення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) шляхом жеребкування та затверджено її склад; розподілено земельні частки (паї) між їх власниками та поставлено перед Чортківською РДА питання про передачу земельних часток (паїв) їх власникам у власність (а. с. 210-211).
Суди ж під час розгляду справи питання достовірності означеного вище витягу з протоколу не з’ясували та доводи позивача у зв’язку з цим не перевірили. Апеляційний суд, перевіряючи судове рішення, взагалі обмежився лише посиланням на ту обставину, що постановою Прокурора Чортківського району від 29 грудня 2008 року скасовано постанову заступника прокурора Чортківського району від 4 липня 2008 року про порушення кримінальної справи за фактом підроблення витягу з протоколу загальних зборів власників земельних ділянок (паїв) від 10 травня 2007 року.
Втім, із самої постанови Прокурора Чортківського району від 29 грудня 2008 року вбачається, що її скасовано як передчасно порушену через неповноту перевірки, дані якої могли стати підставою для цього. Водночас, цією ж постановою матеріали повернуті до Чортківського РВ УМВС України в Тернопільській області для проведення додаткової перевірки та прийняття законного й обґрунтованого рішення, а тому стверджувати про однозначність висновку з цього питання, на думку колегії суддів, підстав немає.
За змістом частини першої статті 7 Закону України від 5 червня 2003 року № 899-IV "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі – Закон № 899-IV (899-15) ), проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), після розроблення його землевпорядною організацією спочатку погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією, а потім уже затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.
Розподіл же земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв) проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) (стаття 9 Закону № 899-IV).
Порядок організації робіт та методика розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 №122 (122-2004-п) . Цим Порядком (122-2004-п) встановлено, що розподіл земельних ділянок проводиться за умови реєстрації на зборах не менше як двох третин власників земельних часток (паїв), які мають право на їх отримання в натурі, або їх представників згідно зі списком, що додається до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (пункт 6 Порядку).
Збори власників земельних часток (паїв) щодо розподілу земельних ділянок веде сільський, селищний, міський голова (або уповноважена відповідною радою особа) чи голова райдержадміністрації (або уповноважена ним особа), який вносить на розгляд та затвердження кандидатуру секретаря зборів. У зборах беруть участь представники територіального органу Держкомзему та землевпорядної організації, яка розробляла проект. На збори можуть також запрошуватися депутати місцевих рад, представники засобів масової інформації та об’єднань громадян (пункт 7 Порядку (122-2004-п) ).
Результати розподілу оформляються протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв) або їх представниками, які взяли участь у розподілі, головуючим та секретарем зборів.
До протоколу додається: список реєстрації власників земельних часток (паїв) або їх представників, які взяли участь у розподілі, із зазначенням номерів вибраних ними земельних ділянок, згідно з проектом, засвідченим їх підписами. Кожен аркуш зазначеного списку підписується головуючим та секретарем зборів і скріплюється печаткою сільської, селищної, міської ради чи райдержадміністрації; схема розташування земельних ділянок згідно з проектом із зазначенням номерів земельних ділянок та номерів їх власників (за списком) (пункт 9 Положення).
Сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація, протягом п’яти днів після ознайомлення громадськості з результатами розподілу вживає заходів до остаточного його погодження згідно з поданими заявами і затверджує протокол зборів, а також доручає територіальному органу Держкомзему разом із землевпорядною організацією забезпечити організацію робіт з установлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки (пункт 11).
Втім, як вбачається, відмовляючи в задоволенні позову та, відповідно, погоджуючись із законністю розпоряджень Чортківської РДА, якими затверджені результати розподілу земельних ділянок колишнього КПГ "Поділля", суди не перевірили дотримання райдержадміністрацією процедури, яка передує прийняттю такого рішення, та не долучили до матеріалів справи жодного з названих документів, які б свідчили про здійснення нею такої процедури. Наведені обставини позбавляють суд касаційної інстанції можливості перевірити законність оскаржених рішень Чортківської РДА та, відповідно, законність та обґрунтованість прийнятих судами рішень.
Таким чином, ухвалені у справі рішення судів підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи суду необхідно врахувати, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального закону і всебічно перевіривши обставини, вирішив спір відповідно до норм матеріального права, а обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Керуючись статтями 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2008 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 березня 2009 року скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.