ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 квітня 2011 року 15:08 № 2а-11714/09/2670
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs24921195) )
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Хижняк І. В. та представників:
прокурора: Фролової Н.П.;
позивача : Маркушева Я.С.;
відповідача: Кокоровця О.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Прокурора Солом’янського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волинь"
про
стягнення штрафних санкцій
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
21 вересня 2009 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Прокурор Солом’янського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі по тексту –позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волинь" (далі по тексту –відповідач, ОСББ "Волинь"), в якому просить стягнути штраф у сумі 1 020,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2009 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-11714/09/2670 та призначено попереднє судове засідання на 07 грудня 2009 року.
07 грудня 2009 року судом оголошено ухвалу про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на 19 січня 2010 року.
В судовому засіданні 19 січня 2010 року оголошено ухвалу про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №2а-162/10/2670 за позовом ОСББ "Волинь" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центрального регіоні", державного інспектора з енергетичного нагляду Бабенка Олександра Володимировича, старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Ратушняка Олександра Леонтійовича про визнання протиправними та скасування актів, припису та постанови.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 квітня 2011 року поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 26 квітня 2011 року.
В судовому засіданні 26 квітня 2011 року прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, представник відповідача проти позову заперечив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, що діє у складі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центрального регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в ході обстеження енергогосподарства ОСББ "Волинь" встановлено ряд порушень Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил користування електричною енергією, про що складено акт обстеження від 23 січня 2009 року №8-10-11-69.
На підставі акта обстеження винесено припис від 23 січня 2009 року №8-10-11-44 про усунення виявлених обстеженням порушень.
Згідно акта перевірки (протоколу) від 04 червня 2009 року №8/10-11-55 а/п встановлено не виконання відповідачем десяти пунктів припису про усунення виявлених порушень.
У зв’язку з невиконанням відповідачем вимог припису про усунення порушень від 23 січня 2009 року №8-10-11-44, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, що діє у складі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центрального регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на підставі частини третьої статті 27 Закону України "Про електроенергетику" винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 16 липня 2009 року №63, відповідно до якої на ОСББ "Волинь" накладено штраф у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020,00 грн.
Враховуючи, що сума штрафу в добровільному порядку відповідачем не сплачена, прокурор та позивач вважають, що штраф у розмірі 1 020,00 грн. має бути стягнуто у судовому порядку.
Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позовні вимоги Прокурора Солом’янського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" є обґрунтованими, виходячи з наступних мотивів.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про електроенергетику" Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб’єктів електроенергетики.
Стаття 14 Закону України "Про теплопостачання" встановлює, що державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (929-96-п) , державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб’єктів електроенергетики, суб’єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Згідно з пунктом 3 вказаного Положення (929-96-п) метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб’єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 листопада 2006 року №422 (v0422558-06) "Про державний енергетичний нагляд" встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (929-96-п) , та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Згідно з пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб’єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (1312-99-п) , суб’єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Провадження у даній адміністративній справі зупинялося до набрання законної вили рішенням в адміністративній справі №2а-162/10/2670 за позовом ОСББ "Волинь" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центрального регіоні", державного інспектора з енергетичного нагляду Бабенка Олександра Володимировича, старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Ратушняка Олександра Леонтійовича про визнання протиправними та скасування актів, припису та постанови, які стали підставою для накладення на ОСББ "Волинь" штрафу у розмірі 1 020,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2010 року у справі №2а-162/10/2670 за позовом ОСББ "Волинь" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центрального регіоні", державного інспектора з енергетичного нагляду Бабенка Олександра Володимировича, старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Ратушняка Олександра Леонтійовича про визнання протиправними та скасування актів, припису та постанови, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2011 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Таким чином, постанова про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 16 липня 2009 року №63 є чинною, а штраф у сумі 1 020,00 грн. підлягає сплаті до Державного бюджету.
Суд встановив, що станом на день вирішення спору штраф у розмірі 1 020,00 грн., накладений на ОСББ "Волинь" за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання згідно постанови від 16 липня 2009 року №63, відповідачем не сплачено.
Стаття 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлювала, що до доходів Державного бюджету зараховуються надходження від штрафних санкцій.
Таким чином, ненадходження до Державного бюджету суми штрафу спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.
Відповідно до частини першої статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Стаття 361 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб; участь у розгляді судами справ; внесення апеляційної, касаційної скарги на судові рішення або заяви про їх перегляд за нововиявленими обставинами, заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Прокурора Солом’янського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" ґрунтуються на приписах законодавства, та про необхідність їх задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Прокурора Солом’янського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волинь" (03151, м. Київ, вул. Волинська, 10, ідентифікаційний код 32977400) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31119106700008, одержувач УДК у Солом’янському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 26077939, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106) штраф у сумі 1 020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень).
постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185- 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
В.А. Кузьменко