ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 лютого 2011 року 16:00 № 2а-17991/10/2670
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs16118400) ) ( Додатково див. постанову Вищого адміністративного суду України (rs24579074) )
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Каракашьяна С.К., Шарпакової В.В., за участю секретаря Хижняк І.В. та представників:
позивача: Куценка О.П.;
відповідача: Герасименка А.Ю.;
Пирожок О.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Закритого акціонерного товариства "Енергія-Т"
до
Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про
визнання протиправними та скасування розпорядження і постанови
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 04 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
08 грудня 2010 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Закрите акціонерне товариство "Енергія-Т" (далі по тексту –позивач, ЗАТ "Енергія-Т") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту – відповідач), в якому просить: визнати протиправними та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року №1051-КФ та постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2010 року. Крім того, позивачем подано клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2010 року поновлено строк звернення до адміністративного суду, відкрито провадження в адміністративні справі №2а-17991/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27 січня 2011 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2010 року ЗАТ "Енергія-Т" відмовлено у задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову.
В судовому засіданні 27 січня 2011 року оголошено перерву до 04 лютого 2011 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідача проти позову заперечили.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року №1051-КФ (далі по тексту –розпорядження про усунення порушень) уповноважена особа, директор департаменту корпоративних відносин Капцова Т.П., на підставі документів, наданих ЗАТ "Енергія-Т" на заміну свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів у зв’язку зі зміною форми випуску акцій, встановила порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме: підпункти 8.4, 8.5, 8.6 статуту ЗАТ "Енергія-Т" не відповідають вимогам частини другої статті 28 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 3.9 розділу ІІ глави 2 Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства (z0280-07) . Враховуючи викладене та на підставі пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", розпорядилася у термін до 15 червня 2010 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та до 05 липня 2010 року письмово проінформувати про виконання цього розпорядження.
До дати, вказаної в розпорядженні про усунення порушень, ЗАТ "Енергія-Т" встановлені відповідачем порушення не усунуло.
Відповідно до постанови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 22 липня 2010 року №11/03/12469 порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ "Енергія-Т".
04 листопада 2010 року ЗАТ "Енергія-Т" повідомило Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, що на виконання розпорядження про усунення порушення до статуту внесені відповідні зміни.
Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2010 року №776-КФ (далі по тексту –постанова про накладення санкції) на підставі пункту 8 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", пункту 2 розділу ХІV, пунктів 1, 3 розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 (z0120-08) , за несвоєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано у відношенні до ЗАТ "Енергія-Т" санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Позивач не погоджується з розпорядженням про усунення порушень та постановою про накладення санкції з тих підстав, що статут ЗАТ "Енергія-Т" містить всі необхідні відомості, які передбачені чинним законодавством, та повністю відповідає нормам Закону України "Про господарські товариства" (1576-12) ; державний реєстратор підтвердив відповідність статуту вимогам чинного законодавства шляхом проставляння відмітки про реєстрацію установчих документів позивача. Крім того, позивач зазначає, що розпорядження про усунення порушень не направлялося йому у встановлено порядку.
Відповідач підтримує спірні розпорядження про усунення порушень та постанову про накладення санкції в повному обсязі та звертає увагу, що розпорядження про усунення порушень надіслано позивачу рекомендованим листом, що підтверджується реєстром поштових відправлень та касовим чеком.
Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами ЗАТ "Енергія-Т" та вважає їх обґрунтованими, керуючись наступними мотивами.
Матеріали справи свідчать, що ЗАТ "Енергія-Т" направило до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку пакет документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв’язку з прийняттям рішення про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у без документарну форму листами від 02 листопада 2009 року №02-11/09-1 та від 23 листопада 2009 року №23/11-09.
Серед інших документів позивачем надано копію свого статуту, зареєстрованого Солом’янською районною у місті Києві державною адміністрацією 22 жовтня 2009 року, номер запису 10731050006002096.
Пункти 8.4, 8.5 та 8.6 розділу "Акції і інші цінні папери" статуту ЗАТ "Енергія-Т" викладені в наступній редакції:
- при розміщенні додатково випущених акцій акціонери до дня реєстрації змін статуту товариства, пов’язаних із збільшенням розміру статутного фонду товариства, оплачують не менше 50 відсотків номінальної вартості акцій. Кожний з акціонерів повинен сплатити повну вартість розподілених йому акцій. Кожний з акціонерів повинен сплатити повну вартість розподілених йому акцій в термін не пізніше одного року з дати державної реєстрації змін до статуту товариства, пов’язаних із відповідним збільшенням розміру статутного фонду товариства;
- у разі несплати додатково випущених акцій у встановлені законодавством та/або умовам виписку акцій строки, такий акціонер сплачує за час прострочення 10 відсотків річних від суми простроченого платежу;
- при несплаті акціонером додатково випущених акцій протягом трьох місяців з моменту закінчення встановленого для здійснення платежу терміну товариство має право реалізувати несплачені акції. Рішення про порядок реалізації цих акцій приймається загальними зборами акціонерів товариства, при цьому інші акціонери мають переважне право на придбання зазначених акцій, які реалізуються товариством за номінальною вартістю.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" приватне (закрите) розміщення цінних паперів - розміщення цінних паперів шляхом їх безпосередньої пропозиції заздалегідь визначеному колу осіб, кількість яких не перевищує 100.
Приватне (закрите) розміщення акцій публічного акціонерного товариства - розміщення акцій шляхом їх безпосередньої пропозиції акціонерам такого товариства та заздалегідь визначеному колу осіб, кількість яких не перевищує 100.
У разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів серед заздалегідь визначеного кола осіб емісія здійснюється за такими етапами: 1) прийняття рішення про закрите (приватне) розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення; 2) у разі відмови власника акцій від використання свого переважного права на придбання акцій, якщо це передбачено умовами закритого (приватного) розміщення цінних паперів, - отримання від нього письмового підтвердження про відмову; 3) подання заяви та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску цінних паперів; 4) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску цінних паперів; 5) присвоєння цінним паперам міжнародного ідентифікаційного номера; 6) укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії цінних паперів або з реєстратором - про ведення реєстру власників іменних цінних паперів, крім випадків, коли облік прав за цінними паперами веде емітент відповідно до законодавства або цінні папери розміщуються на пред’явника; 7) виготовлення сертифікатів цінних паперів у разі розміщення цінних паперів у документарній формі; 8) закрите (приватне) розміщення цінних паперів; 9) затвердження результатів розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення; 10) затвердження змін до статуту, пов’язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства з урахуванням результатів розміщення акцій; 11) реєстрація змін до статуту в органах державної реєстрації; 12) подання Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів; 13) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів; 14) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів.
Таким чином, зміст зазначеної правової норми свідчить, що вона регулює етапи емісії цінних паперів у разі закритого (приватного) їх розміщення.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що в межах спірних правовідносин позивач не здійснював емісію цінних паперів; в свою чергу відповідачем не встановлено порушення позивачем порядку емісії цінних паперів.
Відповідно до пункту 3.9 глави 2 розділу ІІ Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 лютого 2007 року №387 (z0280-07) , порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій існуючої номінальної вартості включає таку послідовність дій, зокрема, закрите розміщення акцій, яке здійснюється у два етапи: 1-й етап - реалізація акціонерами свого переважного права на придбання акцій, відповідно до яких прийнято рішення про розміщення, у строки та порядку, передбачені в рішенні про розміщення акцій (закрите розміщення акцій серед акціонерів товариства, які реалізовують своє переважене право на придбання акцій, що випускаються додатково). Протягом установленого в рішенні про розміщення акцій строку акціонером подається заява, укладається договір купівлі-продажу акцій. Акціонер здійснює сплату акцій відповідно до умов емісії за ціною не нижче номінальної вартості, не пізніше дня затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій; 2-й етап - закрите (приватне) розміщення акцій серед інших інвесторів, перелік яких затверджено загальними зборами акціонерів товариства, та існуючих акціонерів у кількості, що перевищує кількість акцій, на яку акціонер реалізував своє переважне право. Протягом установленого в рішенні про розміщення акцій строку першим власником подається заява, укладається договір купівлі-продажу акцій. Перший власник здійснює сплату акцій відповідно до умов емісії за ціною не нижче номінальної вартості, не пізніше дня затвердження уповноваженим органом емітента результатів закритого (приватного) розміщення акцій та звіту про результати закритого (приватного) розміщення акцій.
Вказана правова норма регулює порядок збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій.
З обставин справи вбачається, що позивач прийняв рішення про зміну форми випуску іменних акцій та не здійснював збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків; суд також відзначає, що відповідачем не встановлено порушення позивачем порядку збільшення статутного капіталу.
Враховуючи викладене, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку не встановлено жодного порушення ЗАТ "Енергія-Т" законодавства про цінні папери.
Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов’язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Таким чином, Державна комісія з цінних паперів має право надсилати розпорядження про усунення порушення та накладати штрафні санкції виключно за наявності факту порушення законодавства про цінні папери.
Оскільки позивачем не вчинено порушення законодавства про цінні папери, тому спірне розпорядження про усунення порушення та постанова про накладення фінансової санкції прийняті протиправно та підлягають скасуванню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що вимоги до статуту акціонерного товариства встановлюються Господарським кодексом України (436-15) , Цивільним кодексом України (435-15) та Законом України "Про господарські товариства" (1576-12) ; в свою чергу Закони України "Про цінні папери та фондовий ринок" (3480-15) та "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР) не встановлюють вимог до статуту акціонерного товариства і не передбачають обов’язкових положень, які мають міститися в статуті.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про господарські товариства" акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту, повне і командитне товариство - засновницького договору. Установчі документи товариства у випадках, передбачених чинним законодавством, погоджуються з Антимонопольним комітетом України. Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства. Установчі документи повинні також містити відомості, передбачені статтями 37, 51, 65, 67 і 76 цього Закону. Відсутність зазначених відомостей в установчих документах є підставою для відмови у державній реєстрації товариства. До установчих документів можуть бути включені інші умови, що не суперечать законодавству України.
Як свідчать обставини справи, ЗАТ "Енергія-Т" зареєстроване в у встановленому законом порядку, що підтверджує відповідність статуту ЗАТ "Енергія-Т" встановленим вимогам.
Разом з тим, суд не погоджується з доводами позивача про те, що розпорядження про усунення порушень не направлялося йому у встановлено порядку, оскільки матеріали справи свідчать, що спірне розпорядження надіслано позивачу 22 грудня 2009 року, на підтвердження чого в матеріалах справи містяться копії реєстру поштових відправлень від 22 грудня 2009 року та фіскального чеку від 22 грудня 2009 року №9700.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, на думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку не доведено правомірність та обґрунтованість підстав для прийняття спірних розпорядження та постанови з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ЗАТ "Енергія-Т" підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Енергія-Т" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18 грудня 2009 року №1051-КФ.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2010 року №776-КФ.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства "Енергія-Т" судові витрати у розмірі 3,40 грн. (три гривні сорок копійок).
постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185- 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді
В.А. Кузьменко
С.К. Каракашьян
В.В. Шарпакова
Постанову складено в повному обсязі та підписано 09 лютого 2011 року.