Центрально – Міський районний суд м. Макіївки Донецької області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2011 року Справа № 2а-43/2011р./
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs24609859) ) ( Додатково див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду (rs16552924) )
Центрально –Міський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді Андрюшиної Л.А.
при секретарі Ковальовій Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що у лютому 2010 року вона звернулася до відповідача УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки із заявою про проведення їй перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) . Управлінням пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки був зроблений перерахунок пенсії за стажем та заробітної плати, але вона вважає, що відповідачем перерахунок пенсії їй здійснений з порушенням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) . Так, у відповіді на її письмове звернення про порядок нарахування пенсії, співробітники УПФУ їй роз’яснили, що при встановленні розміру пенсії (рішення пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки №16671/03 від 15.09.2010 року), що належить їй, застосовуються показники заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка згідно Закону (1788-12) враховується при нарахуванні пенсії за 2007 рік(1197,91грн.). Хоча показник заробітної плати ( доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка згідно Закону (1788-12) враховується для обчислення пенсії за 2009 рік становить 1650,43грн. Вважає, що УПФУ неправомірно застосований показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка згідно Закону (1788-12) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.), хоча перерахунок зроблений в 2010 році. Відповідно до ст. 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення"перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі документів, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв’язку з введенням в дію цього Закону (1788-12) , стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону (1788-12) . Крім цього, ст. 42 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески і відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується зарплата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсій не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону. Разом з тим, у відповідності до ч.2 ст. 87 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Просить суд визнати неправомірними дії УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки при здійсненні їй перерахунку пенсії в частині застосування показників заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу по Україні у 2007 році у розмірі 1197,91грн., та зобов’язати відповідача зробити перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства в частині застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, який складає 1650,43грн. і виплатити суму пенсійних нарахувань у повному обсязі.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилась. Про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином. Суду надала заяву з проханням справу розглянути у її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час і місце судового розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. Суду надані письмові заперечення, з яких вбачається, що відповідач просить провести розгляд справи у відсутність його представника. Позовні вимоги не визнають, мотивуючи свої заперечення тим, що 12.02.2010 року позивачка звернулася до Управління пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування""в редакції Закону, що діяла з 7 грудня 2006 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в п.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування". Законом України від 19.12.2006 року "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) дію ч.4 ч.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) зупинено на 2007 рік. Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" (107-17) частина 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"викладена в новій редакції –"у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка у відповідності з цим Законом (1058-15) враховується для нарахування пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч.1 ст.40 цього Закону. Але, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року (v010p710-08) вказані зміни до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"визнанні неконституційними і на час звернення позивачки до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії не були чинними. Отже, на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії діяла редакція вищевказаного Закону (1058-15) від 07.12.2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за 2009 рік. Таким чином, на час перерахунку пенсії позивача не був визначений показник заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тому був застосований показник за 2007 рік відповідно до п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 (530-2008-п) . Тобто, розмір пенсійних виплат ОСОБА_1 встановлений відповідно до діючого в Україні пенсійного законодавства і законні підстави для перерахунку пенсії відсутні, а тому просять відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки/а.с.6/. Після призначення пенсії позивачка ОСОБА_1 продовжувала працювати.
Судом встановлено, що позивачка зверталася з заявою до відповідача з проханням провести їй перерахунок пенсії та з листа від 15 вересня 2010 року № 1667/03 УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки вбачається, що їй було відмовлено у перерахунку розміру пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2009 календарний рік та при проведені перерахунку пенсії застосований цей показник за 2007 рік/а.с.7-8/.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Таким чином, суд вважає, що про відмову у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, позивачка ОСОБА_1 дізналася після отримання письмової відповіді від 15 вересня 2010 року на своє звернення, а з позовом до суду вона звернулася 27 жовтня 2010 року, тобто в межах передбачених законом строків звернення до адміністративного суду.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу (2747-15) , і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Питання, пов’язані з перерахунком пенсії стосовно осіб, які продовжували працювати, врегульовані в ч. 4 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"(далі Закон), в якій визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Відповідно до підпункту "б"підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України від 28 грудня 2007 року (107-17) № 107УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частина 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"була викладена у новій редакції: "У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому за одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії". Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року (v010p710-08) №10-рп-2008 у справі про страхові виплати, зміни, внесені підпунктом "б"підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ (107-17) , визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними).
За правилами, встановленими у ст. 152 Конституції України, ст. 73 Закону "Про Конституційний Суд України", положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність та не підлягають застосуванню. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що є неконституційними.
Таким чином, на підставі вище вказаного Рішення Конституційного Суду України нова редакція ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування"втратила чинність, в зв"язку з чим відновлена попередня редакція даної статті згідно до Закону від 09.07.2003 року № 1058-ІУ (1058-15) , яка є чинною на теперішній час.
Незважаючи на прийняте Конституційним Судом Рішення, у підпункті 3 пункту 11 постанови від 28 травня 2008 року № 530 (530-2008-п) "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян"Кабінет Міністрів України фактично відтворив редакцію ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"від 28 грудня 2007 року № 107-УІ (107-17) , яка визнана неконституційною: "У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахування пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначеної пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 Закону".
Листом від 11 березня 2009 року № 20-0/18-09/-39, № 4096/02-01 Міністерство праці та соціальної політики України і Пенсійний фонд України (v_039203-09) роз’яснили, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 (530-2008-п) проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.)
Зазначені рекомендації застосовуються органами Пенсійного фонду України при здійснення перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам і у 2010 році.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що на теперішній час питання визначення порядку і умов проведення перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, регулюються нормою частини 4 ст. 42 Закону України № 1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"в редакції від 09 липня 2003 року та положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (530-2008-п) з відповідними роз’ясненнями, викладеними у зазначеному Листі (v_039203-09) .
Спільний Лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України від 11березня 2009 року (v_039203-09) не зареєстрований в установленому законом порядку в Міністерстві юстиції України, тому не є нормативно-правовим актом і не береться судом до уваги.
Приписами ч. 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови та порядок пенсійного забезпечення. У статті 5 цього Закону наголошується, що цей Закон (1058-15) регулює відносини, що виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом (1058-15) , або в частині, що не суперечить цьому Закону (1058-15) . Виключно цим законом (1058-15) визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254к/96-ВР) , закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, як визначено в ч. 4 ст. 9 КАС України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, виходячи з встановленого ст. 8 Конституції України принципу верховенства права, дії нормативно-правового акту у часі, загальних засад пріоритетності законів на підзаконними актами, суд вважає, що при вирішенні даного адміністративного спору підлягають застосуванню положення частини 4 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", які є чинними на час звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії.
Правова норма зазначеного Закону (1058-15) єдиною підставою для перерахунку пенсії визнає урахування страхового стажу після призначення пенсії. В ній не містяться вимоги про застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії.
Відповідно до вимог ст. 11 КАС розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу (2747-15) , і не може виходити за межі позовних вимог.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки законних підстав для перерахунку пенсії у заявлені позивачем умови і спосіб не має.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в України ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Позовні вимоги щодо виплати суми недоотриманої пенсії є похідними від вирішення спору про визнання неправомірними дій УПФУ в Центрально-Міському районі м Макіївки при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії. У зв’язку з відмовою у задоволенні основного позову зазначені вимоги також не підлягають задоволенню. Таким чином, відсутні об’єктивні підстави для того, щоб суд вийшов за межі вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69- 72, 86, 90, 158- 163 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 4,5,40,42, Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , статтями 8, 19 Конституції України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії - відмовити.
постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено суддею в одному примірнику
Суддя:
Андрюшина Л.А.