ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.01.11 місто
Севастополь
|
Справа №2а-2789/09/2770
|
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.;
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
у відсутність представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя до Приватного підприємства "Гри ойл" про стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі міста Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Гри ойл" про стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 299950,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 15.12.2009 відкрито провадження у справі.
Іншою ухвалою від 15.12.2009 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 12.01.2010 провадження у зазначеній справі зупинено до розгляду Севастопольським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги у адміністративній справі № 2а-1097/09/2770 за позовом Приватного підприємства "Гри ойл" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Згідно з відповіддю Севастопольського апеляційного адміністративного суду № 2064/4 від 06.12.2010 ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2010 апеляційна скарга Приватного підприємства "Гри Ойл" залишена без задоволення, постанова Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 03.08.2009 у справі № 2а-1097/09/2770 залишена без змін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 20.12.2010 провадження у справі поновлено та справу призначено до судового розгляду.
Судовий розгляд відкладався з 29.12.2010 на 13.01.2011 у зв'язку з нез'явленням представника відповідача.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність та про підтримання позовних вимог.
Відповідач двічі після поновлення провадження у справі в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, поштові повідомлення повернулись до суду з відмітками пошти "за закінченням терміну зберігання" та "за вказаною адресою не значиться", у зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Приватне підприємство "Гри ойл" зареєстроване Ленінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 05.08.1998 за № 04055587Ю0010035 та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі міста Севастополя як платник податків та зборів з 20.08.1998 за № 00006611.
02.12.2004 посадовими особами Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя проведено перевірку господарської одиниці - каси Приватного підприємства "Гри ойл", розташованої за адресою: місто Севастополь, вул. Гоголя, 205/1, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, за результатами якої складений акт № 2702/1246/2330 від 02.12.2004.
У ході перевірки встановлені порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995, а саме у період з 25.10.2004 по 02.12.2004 підприємством за послуги перевезення пасажирів одержані готівкові кошти в сумі 56040,00 грн. та через реєстратор розрахункових операцій відповідні операції не проведені.
На підставі акту перевірки, начальником Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя, керуючись пунктом 1 статті 17 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995, 20.12.2004 прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових (штрафних) санкцій № 0005922330/0 у розмірі 280200,00 грн., яке отримано уповноваженою особою відповідача 23.12.2004, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
Згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (56040,00 грн. х 5 = 280200,00 грн.).
Також 21.12.2004 посадовими особами Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя проведено перевірку господарської одиниці - каси Приватного підприємства "Гри ойл", розташованої за адресою: місто Севастополь, вул.Гоголя, 205/1, щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою, за результатами якої складений акт № 1265/23-3/30026096 від 21.12.2004.
У ході перевірки встановлені порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995, а саме торгова виручка за надання транспортних послуг в розмірі 3950,00 грн. оприбуткована на підприємстві без застосування зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
На підставі акту перевірки, начальником Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя, керуючись пунктом 1 статті 17 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995, 21.12.2004 прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових (штрафних) санкцій № 0006002330/0 у розмірі 19750,00 грн., яке отримано уповноваженою особою відповідача 23.12.2004, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні.
Зазначені рішення відповідачем були оскаржені у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 03.09.2009, яку ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2010 залишено без змін, адміністративний позов задоволено частково. Визнано нечинним та скасовано податкове рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя від 20.12.2004 № 0005962330/0 про застосування до Приватного підприємства "Гри Ойл" штрафних санкцій в сумі 210,00 грн. Визнано нечинним податкове рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя податкове рішення від 20.12.2004 № 0005922330/0 в частині визначення Приватному підприємству "Гри Ойл" штрафних санкцій в сумі 280 200,00 грн. у якості податкового зобов’язання. Визнано нечинним податкове рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя від 21.12.2004 № 0006002330/0 в частині визначення Приватному підприємству "Гри Ойл" штрафних санкцій в сумі 19 750,00 грн. у якості податкового зобов’язання. В задоволені позову в частині визнання нечинними та скасування податкових рішень Державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополя від 20.12.2004 № 0005922330/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 280 200,00 грн., від 21.12.2004 № 0006002330/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 19 750,00 грн. - відмовлено.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На підставі статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 16 вказаного Закону встановлено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно з частиною 7 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР)
, "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (481/95-ВР)
, а в інших випадках - за рішенням суду.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій відповідачем на час розгляду справи в суді не сплачені.
Згідно з підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 299950,00 грн.(208200,00 грн. + 19750,00 грн.) підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 158- 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Гри ойл"(99011, місто Севастополь, вул. Гоголя, 20Б-1, ЄДРПОУ 30026096, р/р 26068317131001 у Севастопольській філії ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 324935) в доход Державного бюджету України (р/р 31112104700007, код платежу 21080900, банк одержувача –Головне управління Державного казначейства України у місті Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 299950,00 грн. (двісті дев’яносто дев’ять тисяч дев’ятсот п’ятдесят гривень 00 коп.).
постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 18 січня 2011 року.