ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.11.10
|
Справа №2а-6005/09/2/0170
|
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим
до Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз"
про стягнення 1035802,00 грн. економічних санкцій та 2071604,00 грн.,
за участю представників:
від позивача – Лук’янець О.Ю., довіреність № 2268 від 16.09.2010 року;
від відповідача – Огнєва Л.В., довіреність № 8/394 від 09.06.2009 року;
Бєлоусова І.Е., довіреність № б/н від 28.09.2010 року;
Суть спору: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства "Керчгаз" (далі – відповідач) 1035802,00 грн. економічних санкцій та 2071604,00 грн. штрафу, нарахованих за порушення державної дисципліни цін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.05.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.07.2009 року провадження по справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-8010/09/6/0170.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.10.2010 року провадження по справі поновлено.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 01.11.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Україна згідно з Декларацією про державний суверенітет України та Законом України "Про економічну самостійність України" (142-12)
самостійно здійснює політику цін. Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території республіки визначені Законом України "Про ціни та ціноутворення" № 507- XII від 03.12.1990 року (507-12)
(далі – Закон).
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 (1819-2000-п)
, затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому.
Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим відповідно до Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами № 9 від 29.03.2001 року є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.
Таким чином, судом встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами, є органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.
Згідно зі ст. 13 Закону Згідно зі ст. 13 Закону Державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим в період з 18.09.2008 року по 29.09.2008 року проведено позапланову перевірку відповідача з питань дотримання порядку форсування та застосування цін на скраплений газ, який реалізується населенню для побутових потреб.
За результатами перевірки складено акт № 0361 від 29.09.2008 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення".
Так, в ході перевірки встановлено, що в розрахунках відповідача на скраплений газ включена ціна закупівлі, яка перевищує фактичну ціну закупівлі, що підтверджується первинними документами. Перевіркою застосування ціни на скраплений газ встановлено порушення п.22, п.24, п.25 Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з поставки скрапленого вуглекислого газу для потреб населення та інших споживачів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1790 (1790-2003-п)
.
В результаті порушення державної дисципліни цін загальна сума необґрунтовано отриманої виручки ВАТ "Керчгаз" в період з 01.01.2005 року по 01.07.2008 року становить 6256168,37 грн. З урахуванням вимог ст. 250 Господарського кодексу України, в період з 01.10.2007 року по 01.07.2008 року, сума необґрунтовано отриманої виручки ВАТ "Керчгаз" становить 1035802,46 грн.
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін передбачена ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Більш детально порядок притягнення до відповідальності за порушення державної дисципліни цін передбачений Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519 (z1047-01)
.
Дія цієї Інструкції (z1047-01)
поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а також підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості (далі - суб'єкти господарювання).
Згідно з п. 1.5. Інструкції (z1047-01)
підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства (п. 1.6 Інструкції (z1047-01)
).
Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Згідно з п. 3.1. Інструкції (z1047-01)
Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
На підставі зазначеного вище, а також акту перевірки № 0361 від 29.09.2008 року позивачем 10.03.2009 року прийнято рішення № 022 про застосування адміністративно – господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, в якому вирішено вилучити у відповідача в дохід Державного бюджету 1035802,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 2071604,00 грн. штрафу. Рішення підлягає виконанню в десятиденний термін з дня отримання.
Згідно зі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Скориставшись наданим правом, відповідачем до Окружного адміністративного суду АР Крим було оскаржено рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 022 від 10.03.2009 року.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2009 року по справі № 2а-8010/09/6/0170 визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 022 від 10.03.2009 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін ВАТ "Керчгаз". Таким чином, вказаним рішенням встановлено факт протиправності застосування до ВАТ "Керчгаз" адміністративно-господарських санкцій у вигляді необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 1035802,00 грн. та штрафу у розмірі 2071604,00 грн.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 07.07.2010 року по справі № 2а-8010/09/6/0170 постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2009 року по справі № 2а-8010/09/6/0170 залишено без змін.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно з ч. 2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Аналогічне правило встановлено ч. 1 ст. 72 КАС України, а саме: обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача 1035802,00 грн. економічних санкцій та 2071604,00 грн. штрафу, у зв’язку з відсутністю з боку відповідача порушень державної дисципліни цін, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У судовому засіданні, яке відбулось 01.11.2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 08.11.2010 року.
Керуючись ст. ст. 160- 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні позовних вимог - відмовити.
У разі неподання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.