ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" листопада 2009 р. Київ №К-22634/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Сіроша М.В., Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Харченка В.В.,
Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2008 року у справі № 2а-14026/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та зобов’язання вчинити дії,–
В С Т А Н О В И Л А :
В липні 2008 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області, в якому просив суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов’язати відповідача зробити перерахунок пенсії по інвалідності як особі постраждалій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2008 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року, зміненою постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2008 року, позов задоволено, визнана неправомірною відмова Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області у перерахунку ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області перерахувати ОСОБА_1 державну пенсію по інвалідності з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01.07.2008 року, в решті позову відмовлено.
В касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області просить скасувати зазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України
Як встановлено судом, ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, довідкою МСЕК серії ДОН № 221234.
У відповідності з частиною першою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, яка діяла на момент звернення позивач з заявою про перерахунок пенсії, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до ст.. 54 вказаного вище Закону розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижчими: по 1 групі інвалідності –10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності –6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам –3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання визначається Кабінетом Міністрів України.
Обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) . Відповідний перерахунок пенсії позивача, її максимальний розмір визначається ст.. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , яка теж є відсилочною нормою з посиланням на ст.. 28, 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Відповідно до ст.. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст.. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) особам, віднесеним до категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірах:
- інвалідам 1 групи – 100 % мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам 2 групи – 75% мінімально пенсії за віком;
- інвалідам 3 групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу –50% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог частини 3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України (254к/96-ВР) та законами України основних соціальних гарантій. Визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (2017-14) .
За змістом абзацу 3 статті 1 цього Закону державні соціальні гарантії –встановлені законами мінімальні розмірі оплати праці. Доходів громадян. пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Визначений ст.. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги. Так, Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) встановлює у ст.. 62, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п’ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 %.
Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За таких обставин суди дійшли правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2008 року, змінену постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2008 року, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: