ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.06.10
|
Справа №2а-1924/10/6/0170
|
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю. А.,
при секретарі Усковій О. І.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача № 1 Шишмарьова А. Д., представника відповідача № 2 Петрової О. Ф.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Ради міністрів АР Крим,
до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішень, протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим про відмову в підготовці проекту постанови Ради міністрів АР Крим про затвердження проекту відведення земельної ділянки фізичній особі – підприємцю ОСОБА_1, яке викладено у листі Рескомзему АР Крим від 21.12.2009р. № 3519М0-25, визнати протиправною бездіяльність Ради міністрів АР Крим по розгляду звернення фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, та передачі в оренду земельну ділянку строком на 49 років, зобов’язати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АР Крим проект постанови про затвердження проекту відведення та надання в оренду фізичній особі – підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, та передати в оренду земельну ділянку, зобов’язати Раду міністрів АР Крим розглянути клопотання ФОП ОСОБА_1, яке надійшло до Ради міністрів АР Крим та затвердити проект відведення та надати в оренду ФОП ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Ради Міністрів АР Крим № 367 від 07.06.2007 року (rb0367001-07)
узгоджено місце розташування будинку відпочинку фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 та дозволено розроблення проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди. Після одержання необхідних погоджень та рішень органів місцевого самоврядування і органів виконавчої влади про погодження проекту відведення земельної ділянки позивач звернулася до Ради міністрів АР Крим з клопотання затвердити проект відведення земельної ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку та передати в оренду земельну ділянку строком на 49 років. Відповідно до регламенту Ради Міністрів АР Крим клопотання фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 було спрямоване до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим. Останній листом від 21.12.2009 року № 3519/10-25 відмовився підготувати проект рішення про затвердження проекту відведення та надання земельної ділянки в оренду, оскільки позивач може набути право оренди лише за наслідками проведення земельних торгів. Посилаючись на п. 3 Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
позивач вважає, що відмова, викладена у листі від 21.12.2009 року № 3519/10-25 суперечить вимогам чинного законодавства.
У судовому засіданні позивач та представник позивача на позовних вимогах наполягали, посилаючись на положення ст. ст. 93, 116, 123, 124, "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14)
та на те, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 були виконані всі необхідні вимоги законодавства для отримання земельної ділянки в оренду.
Представник Ради міністрів АР Крим позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у запереченнях на позов, зокрема посилаючись на те, що позивачем не надано доказів звернення до ВР АР Крим з клопотання щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га та те, що питання про затвердження проекту відведення спірної земельної ділянки та надання її в оренду належить виключно до повноважень Ради міністрів АР Крим, суди таким право не наділені. У задоволені позову просить відмовити в повному обсязі.
У судовому засіданні 02.06.2010 року представник Ради міністрів АР Крим підтримав раніше надані заперечення на позов та зазначив, що порядок підготовки, узгодження рішень Радою міністрів АР Крим регулюється регламентом роботи Ради міністрів АР Крим, який було затверджено постановою РМ АР Крим "Про Регламент роботи РМ АР Крим" від 23.09.1998 року № 295 (rb0295001-98)
. Згідно п. 81 Регламенту орган виконавчої влади АР Крим, що здійснює підготовку проекту рішення Ради міністрів АР Крим є головним виконавцем проекту. Відповідно до п. 93 Регламенту головним виконавцем проектів рішень із земельних питань є виключно Республіканський комітет АР Крим з земельних ресурсів. Звернення позивача відповідно до п. 93 Регламенту роботи Ради міністрів АР Крим було доручено виконати Русецькому О. Л. (що підтверджується реєстраційною карткою Ради міністрів АР Крим). Згідно з рішенням ВР АР Крим від 22.04.2009 року № 1205-5/09 Русецький О. Л. на той час був головою Республіканського комітету АР Крим по земельних ресурсах. Відповідач вважає, що відсутні правові підстави визнати протиправною бездіяльність РМ АР Крим щодо звернення позивача, так як звернення позивача відповідно до вимог Регламенту РМ АР Крим було направлено до Республіканського комітету АР Крим по земельних ресурсах для розгляду.
Представник Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим у судовому засіданні 02.06.2010 року підтримав заперечення вих. від 25.05.2010 року № 1658/10-17, посилаючись на те, що лист від 21.12.2009 р. № 3519/10-25 не є рішенням органу, а тому вимога про визнання незаконними листа органа владних повноважень не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства. До того ж Республіканському комітету по земельних ресурсах АР Крим не було доручено підготувати проект постанови РМ АР Крим стосовно земельної ділянки, яку просить фізична особа - підприємець ОСОБА_1 Відповідно до резолюції Голови Ради міністрів АР Крим від 19.05.2009 р. № 5153/01-15 до заяви позивача, Рескомзему АР Крим було доручено виключно розглянути заяву і матеріали проекту відводу земельної ділянки, яку просить до відводу ФОП ОСОБА_1 Комітетом повністю було виконано доручення РМ АР Крим, тобто розглянуті відповідні матеріали, за результатами чого ФОП ОСОБА_1 21.12.2009 року було надано відповідь ( № 3519/10-25). У задоволені позову просить відмовити в повному обсязі.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
09.02.2004 року за вих. № 197 Сакським районним відділом земельних ресурсів було надано висновок про узгодження місця розташування будинку для відпочинку громадянці ОСОБА_1, яка є суб'єктом підприємницької діяльності, на території Молочненської сільської ради Сакського району.
Рішенням 20 сесії 4 скликання Молочненської сільської ради Сакського району № 202 від 20.12.2004 року узгоджено громадянці ОСОБА_1, яка є суб'єктом підприємницької діяльності, місце розташування будинку для відпочинку на земельній ділянці площею 0,20 га сільськогосподарських земель (пастбищ), розташованій на землях запасу за межами населених пунктів на території Молочненської сільської ради, південніше села Молочне на відстані 400 метрів від урізу води Чорного моря на території Молочненської сільської ради.
Відповідно до п. 1.21 Постанови Верховної ради АР Крим від 18.10.2006 року № 229-5/06 (rb0229002-06)
"Про внесення змін до Постанови Верховної ради АР Крим від 22.02.2006 р. № 1590-4/06 (rb1590002-06)
"Про узгодження матеріалів місця розташування об'єктів" суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 узгоджено матеріали місця розташування будинку для відпочинку на землях запасу Молочненської сільської ради ( 0,2 га ) (Сакський район).
Постановою Ради Міністрів АР Крим № 367 від 07.06.2007 року (rb0367001-07)
узгоджено місце розташування будинку відпочинку фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 та дозволено розроблення проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди.
Проект землеустрою з відводу земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку розроблено Приватним підприємством "Вега".
Зазначений проект узгоджений: 17.09.2007 року Сакським районним відділом земельних ресурсів № 10-20-34/3657, висновком Республіканського комітету по лісному та полювальному господарству від 06.03.2007 року, висновком про узгодження проекту відведення земельної ділянки від 13.03.2006 року республіканського комітету охорони навколишнього природного середовища АР Крим Управління екологічної інспекції Західно-Кримського регіону; висновком державної Азово-чорноморської екологічної інспекції від 24.04.2008 року № 11/1015; висновком про можливість відведення земельної ділянки Республіканським комітетом з охорони культурної спадщини від 06.12.2007 року № 8016.
13.02.2009 року Республіканським комітетом по земельним ресурсам АР Крим було винесено висновок № 246-11 державної експертизи землеоблаштувальної документації, яке 30.03.2009 року було узгоджено.
Як вбачається з матеріалів справи, після одержання необхідних погоджень та рішень органів місцевого самоврядування і органів виконавчої влади про погодження місця розташування земельної ділянки, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулося до Ради міністрів АР Крим з клопотанням від 19.05.2009 р. затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_1 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років.
Згідно п. 81 Регламенту роботи Ради міністрів АР Крим, затвердженого постановою РМ АР Крим "Про Регламент роботи РМ АР Крим" від 23.09.1998 року № 295 (rb0295001-98)
орган виконавчої влади АР Крим, що здійснює підготовку проекту рішення Ради міністрів АР Крим є головним виконавцем проекту.
Відповідно до п. 93 Регламенту головним виконавцем проектів рішень із земельних питань є виключно Республіканський комітет АР Крим з земельних ресурсів.
Листом за вих. № 3519/10-25 від 21.12.2009 року Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим повідомив позивача про те, що порядок передачі в оренду земельної ділянки визначений ст. 124 Земельного кодексу України. Відповідно до цієї норми закону земельні ділянки державної і комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення земельних торгів, крім випадків зазначених в частині 2 ст. 134 Земельного кодексу України. Розміщення будинку відпочинку не входить до переліку випадків, визначених ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, а тому не є підставою для звільнення від проведення земельних торгів при передачі земельної ділянки в оренду. Комітет повідомив, що до проведення земельних торгів він не може підготувати проект постанови Ради Міністрів АР Крим про передачу в оренду ф/о - підприємцю ОСОБА_1. земельної ділянки державної власності площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Земельні відносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР)
, Земельним кодексом України (2768-14)
, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, що передбачено ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України.
В силу ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється виключно на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Ст. 151 Земельного кодексу України обумовлено, що особи, зацікавлені у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля (ч.1 ст.151).
Вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок (ч.2 ст.151).
Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) (абз.1 ч.7 ст.151).
Зазначені органи протягом трьох тижнів з дня одержання заяви (клопотання) надають відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді чи Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), граничні розміри земельної ділянки та її площу, склад угідь земель, вимоги щодо відведення земельної ділянки (абз.3 ч.7 ст.151).
Вимоги щодо відведення земельної ділянки надаються цими органами у межах їх повноважень, визначених законом (абз.4 ч.7 ст.151).
Склад та зміст вимог щодо відведення земельної ділянки, які надаються уповноваженими органами, визначаються Кабінетом Міністрів України (абз.5 ч.7 ст.151).
Так, ст. 16 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
В свою чергу, ч. 6 ст. 122 Земельного кодексу України, якою визначені повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, обумовлено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті, якими врегульовані повноваження районних державних адміністрацій та Кабінету Міністрів України відповідно.
Відповідно до п.93 Регламенту роботи Ради міністрів АРК, затвердженого постановою Ради міністрів АРК № 295 від 23.09.1998р. (rb0295001-98)
, головним виконавцем проектів рішень із земельних питань є виключно Республіканський комітет Автономної Республіки Крим по земельним ресурсам.
Проаналізувавши зміст ст. 151 Земельного кодексу України, суд доходить висновку про те, що згідно з даною нормою до повноважень Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, який є суб’єктом владних повноважень, віднесено надання висновку про можливість відведення земельної ділянки виключно з точки зору оцінки наступних критеріїв: щодо цілей, зазначених у заяві (клопотанні), щодо граничних розмірів земельної ділянки та її площі, щодо складу угідь земель, щодо вимог з відведення земельної ділянки.
Ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади і їх посадовці зобов'язані діяти тільки в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією України (254к/96-ВР)
і Законами України.
В той же час, як вбачається з листа Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим вих. від 21.12.2009 року № 3519/10-25, відмову в підготовці проекту постанови Ради міністрів АРК про передачу в оренду ф/о - підприємцю ОСОБА_1. земельної ділянки державної власності площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку мотивовано тим, що відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.
Суд виходить з того, що вказані норми визначають умови продажу та передачі земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду, а не вимоги до відведення земельної ділянки, оскільки останні, як передбачено у п. 8 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004р. (677-2004-п)
, встановлюються нормативно-технічною документацією із землеустрою.
Умови ж передачі (надання) земельної ділянки, згідно з вимогами ст. 151 Земельного кодексу України, погоджуються особами, зацікавленими у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями.
Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За таких обставин, суд вважає, що відмовивши у підготовці проекту постанови Ради міністрів АРК про передачу в оренду ф/о - підприємцю ОСОБА_1. земельної ділянки державної власності площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку з підстави недотримання конкурсного порядку (аукціону), відповідач –Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК вийшов за межі наданих йому повноважень.
Право оренди земельної ділянки –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст.93 ЗК України).
Згідно зі ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
З положень ч. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10 ст. 123 ЗК України вбачається, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок: в випадках змінення цільового призначення і т. д.
Пунктом 4 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
було передбачено, що матеріали погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) земель, щодо яких на момент введення в дію цього Кодексу не прийнято відповідних рішень, підлягають розгляду відповідно до цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що рішення про узгодження місця розташування об’єктів було прийняте Верховною Радою АР Крим – 22 лютого 2006 року, ще до набрання законної сили відповідних змін до Земельного кодексу України (2768-14)
.
Біль того, Земельний кодекс України (2768-14)
не містить положень проведення земельних торгів при наявності рішення уповноваженого органу про дозвіл на розроблення проекту відводу земельної ділянки.
В силу викладеного, керуючись змістом відповіді Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим вих. від 21.12.2009 р. № 3519/10-25, приймаючи до уваги те, що позивач не набув права на оренду спірної земельної ділянки, суд вважає, що не можна визнати законними посилання Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим щодо проведення земельних торгів.
За таких обставин, суд вважає, що зазначивши у своєму листі про неможливість підготувати проект постанови Ради міністрів АРК про передачу в оренду ф/о - підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки державної власності площею 0,20 га, розташованої за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку з підстави недотримання конкурсного порядку (аукціону), відповідач 2 вийшов за межі наданих йому повноважень.
Крім того, задовольняючи позовні вимоги в цій частині, суд виходить з того, що згідно з п. 1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України (2768-14)
у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Матеріали справи містять рішення 20 сесії 4 скликання Молочненської сільської ради Сакського району № 202 від 20.12.2004 року, яким узгоджено громадянці ОСОБА_1, яка є суб'єктом підприємницької діяльності, місце розташування будинку для відпочинку на земельній ділянці площею 0,20 га сільськогосподарських земель (пастбищ), розташованій на землях запасу за межами населених пунктів на території Молочненської сільської ради, південніше села Молочне на відстані 400 метрів від урізу води Чорного моря на території Молочненської сільської ради.
Відповідно до п. 1.21 Постанови Верховної ради АР Крим від 18.10.2006 року № 229-5/06 (rb0229002-06)
"Про внесення змін до Постанови Верховної ради АР Крим від 22.02.2006 р. № 1590-4/06 (rb1590002-06)
"Про узгодження матеріалів місця розташування об'єктів" суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 узгоджено матеріали місця розташування будинку для відпочинку на землях запасу Молочненської сільської ради ( 0,2 га ) (Сакський район).
Постановою Ради Міністрів АР Крим № 367 від 07.06.2007 року (rb0367001-07)
узгоджено місце розташування будинку відпочинку фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 та дозволено розроблення проекту відведення земельної ділянки на умовах оренди.
Враховуючи викладене, суд вважає, що на порядок надання в оренду спірної земельної ділянки не розповсюджуються конкурентні засади, а тому посилання Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим на обов’язковість земельних торгів, є безпідставними.
До того ж, виходячи зі змісту ст. 151 Земельного кодексу України, Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим повинен був внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим свої пропозиції по зверненню позивача, а не самостійно надавати відповідь безпосередньо заявникові –позивачу у справі.
Враховуючи викладене, суд, з метою захисту прав позивача на належний розгляд його звернення, вважає за необхідне зобов’язати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим пропозиції по зверненню фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Ради міністрів АР Крим по розгляду звернення ФОП ОСОБА_1 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, та передачі в оренду земельну ділянку строком на 49 років, то суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Порядок підготовки, узгодження рішень Радою міністрів АР Крим регулюється регламентом роботи Ради міністрів АР Крим, який було затверджено постановою РМ АР Крим "Про Регламент роботи РМ АР Крим" від 23.09.1998 року № 295 (rb0295001-98)
.
Згідно п. 81 Регламенту орган виконавчої влади АР Крим, що здійснює підготовку проекту рішення Ради міністрів АР Крим є головним виконавцем проекту.
Відповідно до п. 93 Регламенту головним виконавцем проектів рішень із земельних питань є виключно Республіканський комітет АР Крим з земельних ресурсів.
Як свідчить Реєстраційно-контрольна картка Ради міністрів АР Крим, згідно резолюції від 22.05.2009 р. заява позивача про затвердження проекту землеустрою з відведення земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_1 за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку і передачі в оренду земельної ділянки площею 0,20 га строком на 49 років була спрямована Русецькому О. Л. –голові Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим для внесення пропозицій та його визначено відповідальним виконавцем.
Таким чином, суд вважає, що відсутні підстави визнати протиправною бездіяльність РМ АР Крим щодо звернення позивача, так як звернення позивача відповідно до вимог Регламенту РМ АР Крим було направлено до Республіканського комітету АР Крим по земельних ресурсах для розгляду.
В той же час, суд вважає, що вимоги позивача про зобовязання Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим підготувати та винести на розгляд Ради міністрів АР Крим проект постанови про затвердження проекту відведення та надання в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку та передати в оренду земельну ділянку, а також про зобовязання Раду міністрів АР Крим затвердити проект відведення та надати в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, не можуть бути задоволені, оскільки суд не може зобов’язати суб’єктів владних повноважень прийняти рішення, які приймаються ними з використанням власного адміністративного розсуду.
Відповідачі наділяються правом розсуду при вирішенні відповідних питань про підготовку та внесення на розгляд Ради міністрів Автономної республіки Крим проекту постанови про затвердження проекту відведення та надання в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянки площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району АР Крим для розміщення будинку відпочинку та передати в оренду земельну ділянку, а також про зобов’язання Раду міністрів Автономної Республіки Крим затвердити проект відведення та надати в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених
пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку, тому суд не має повноважень вирішувати по суті звернення позивача про затвердження проекту відведення та надання в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,20 га, що знаходиться за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку.
Вказане є підставою для відмови в позові в цій частині позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивач при зверненні до суду сплатив 3,40 грн. судового збору, який і підлягає поверненню.
Під час судового засідання, яке відбулось 02.06.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 07.06.2010 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160- 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим в підготовці проекту постанови Ради міністрів АР Крим про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди, яку викладено в листі Рескомзему АР Крим від 21.12.2009р. № 3519/10-25.
3. Зобов’язати Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим внести Раді міністрів Автономної Республіки Крим пропозиції по зверненню фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди.
4. Зобов’язати Раду Міністрів Автономної Республіки Крим розглянути звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,20 га з земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Молочненської сільської ради Сакського району для розміщення будинку відпочинку на умовах оренди.
5. В решті позовних вимог - відмовити.
6. Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору.
постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.