ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 квітня 2010 року № 2а-12350/09/2670
|
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П., при секретарі судового засідання Манічевій В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет"
до Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики
про скасування розпорядження про усунення порушень № 852 від 29.07.2009 року та припису до Акту планової перевірки № 3151 від 30.07.2009 року, скасування постанови про накладення стягнень № 3206 від 08.09.2009 року
за участю представників сторін:
від позивача: Крилов С. В. (діє на підставі довіреності б/н від 18.06.2009 р.)
від відповідача: не з’явився
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12.04.2010 p . проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет"(далі –ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про скасування розпорядження про усунення порушень № 852 від 29.07.2009 року та припису до Акту планової перевірки № 3151 від 30.07.2009 року, скасування постанови про накладення стягнень № 3206 від 08.09.2009 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.10.2009 р. відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-12350/09/2670 та призначено попередній розгляд справи на 04.11.2009 р.
08.12.2009 р. судом оголошено Ухвалу про закінчення підготовчого провадження і справу призначено до судового розгляду на 20.01.2010 р.
Позивач вважає дії відповідача при проведенні перевірки протиправними, Розпорядження про усунення порушень від 29.07.2009 р. №852, Постанову про накладення стягнень від 08.09.2009 р. №3206 такими, що прийняті суб’єктом владних повноважень (відповідачем) не на підставі та не у спосіб, що визначений нормами чинного законодавства України, а тому є такими, що підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив посилаючись на те, що процедура проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів здійснена відповідно до вимог чинного законодавства, винесені Розпорядження Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про усунення порушень від 29.07.2009 р. №852, постанова Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про накладення стягнень №3206 від 08.09.2009 р. є правомірними.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"від 05.04.2007 р. №877-V, відповідачем було видано Наказ №354 від 27.07.2009 р. про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, до якого було включено ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет". На підставі даного наказу відповідно до п.п.2, п.п.3 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"від 05.04.2007 р. №877-V відповідачем було оформлене направлення №05-781 на проведення перевірки від 27.07.2009 р. посадовими особами Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики було проведено планову перевірку ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет", а саме гіпермаркету "Ашан", розташованого у м. Макіївка Донецької області, автодорога "Слов’янськ-Донецьк-Маріуполь"114 км. Підстава для проведення перевірки –план роботи відповідача на 3 квартал 2009 року, строк проведення планової перевірки: з 27.07.2009 р. по 31.07.2009 р. Дані дії відповідач здійснював відповідно до п.1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"від 05.04.2007 р. №877-V. Відповідно до п.4 ст. 5 даного закону, позивача 17.07.2009 р. було повідомлено про проведення планової перевірки шляхом вручення повідомлення Жоровій Т. Л., яка діяла на підставі довіреності №03009 від 01.02.2009 р., виданої позивачем та підписаної директором ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет"Фредеріком Міош. В повідомленні було зазначено: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи щодо діяльності якої здійснюється захід; найменування органу державного нагляду. Плановий захід (перевірка) здійснювався у присутності уповноважених осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет": Жорової Т. Л. та Яшарова Ю.В. (довіреність №20/07/02 від 20.07.2009 р.)
За результатами зазначеної перевірки 28.07.2009 р. були складені Акти перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №1344 та №3151 від 28.07.2009 р. та підписані без зауважень уповноваженими особами позивача Жоровою Т. Л. та Яшаровим Ю.В.
В Акті перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №1344 від 28.07.2009 року відповідачем виявлено порушення ст.ст. 6, 7, 8, 15 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ; п.п. 17, 18, 21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення"від 15.06.2006 р. N 833 (833-2006-п)
; п.п. 11, 12, 13, 14, 15 Наказа Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами"від 11 липня 2003 року N 185 (z0628-03)
.
В Акті перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №3151 від 28.07.2009 року відповідачем виявлено порушення ст.ст. 6, 7, 15 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ; п. п. 1.7, 1.14, 1.16, 1.17, 1.42, 2.2.2, 2.11.2, 2.5.2, 2.7.2 Наказу Міністерства економіки України "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами"від 19 квітня 2007 року N 104 (z1257-07)
; п.п. 7.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" від 11 квітня 2002 р. N 506 (506-2002-п)
; п.п. 17, 18, 21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення"від 15.06.2006 р. N 833 (833-2006-п)
.
З метою усунення та недопущення порушень законодавства про захист прав споживачів, відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16)
, ст. 26 Закону України "Про захист прав споживачів", на підставі Акту перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №1344 від 28.07.2009 року відповідачем винесено Розпорядження про усунення порушень від 29.07.2009 р. №852.
28.07.2009 р. Головним Донецьким управлінням у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики винесено Припис керівнику господарюючого суб’єкта, відповідно до якого позивача було зобов’язано письмово (з відповідним документальним підтвердженням) доповісти відповідачу до 06.08.2009 року про виконання даного Припису.
08.09.2009 р. відповідачем винесена постанова про накладення стягнень, передбачених ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів"№3206, де зазначено про застосування до ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет"штрафу у розмірі 196 988, 89 грн. (сто дев’яносто шість тисяч дев’ятсот вісімдесят вісім грн вісімдесят дев’ять коп.).
Відповідно до ст. 3 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року N 229 "Про затвердження Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" (z0636-09)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 р. за N 636/16652 (z0636-09)
, відповідач наділений правом і зобов’язаний:
- перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до діючого законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів. Результати перевірок кожного суб'єкта господарювання оформляти відповідним окремим актом;
- контролювати додержання вимог технічних регламентів та обов'язкових вимог нормативних документів на продукцію (сировину), що виробляється та реалізується суб'єктами господарювання сфери торгівлі, громадського харчування і послуг;
- вести облік виявлених порушень технології виробництва, поставки і продажу товарів неналежної якості; порушень правил торгівлі, виконання робіт, надання послуг, законодавства про рекламу;
- давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів;
- забороняти суб'єктам господарювання реалізацію споживачам продукції:
а) на яку відсутні документи, що засвідчують її відповідність вимогам нормативних документів;
б) на яку в нормативно-правових актах та нормативних документах встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки життя, здоров'я, майна споживачів та охорони навколишнього природного середовища, якщо продукцію внесено до переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації, але яка не має сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання відповідності);
в) ввезеної на територію України без документів, які підтверджують її належну якість;
г) на яку строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув;
ґ) яка є фальсифікованою;
- приймати рішення до усунення виявлених недоліків:
а) про припинення суб'єктами господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, реалізації та виробництва продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів;
б) про тимчасове припинення діяльності суб'єктів господарювання сфери торгівлі (секцій, відділів), послуг, у тому числі ресторанного господарства, складів підприємств оптової і роздрібної торгівлі та організацій незалежно від форми власності, що систематично реалізують товари неналежної якості, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання та транспортування товарів.
Відповідно до п.7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"від 05.04.2007 р. №877-V, на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Відповідно до п.9 ст.7 цього ж закону, розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником. Дані приписи закону виконав відповідач, винісши Розпорядження про усунення порушень від 29.07.2009 р. №852, в пункті 2 якого зазначено про зобов’язання позивача письмово доповісти Головному Донецькому обласному управлінню у справах захисту прав споживачів про виконання розпорядження в термін до 06.08.2009 р.
Отже, позивачу надано строк для усунення виявлених порушень та доповісти відповідачу про усунення таких порушень у строк до 06.08.2009 року.
Тобто, останнім днем для усунення виявлених порушень та, відповідно, повідомлення відповідача є 05.08.2009 року.
06.08.2009 р. відповідачем було прийнято листа (вхідний №6498) надісланого ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет" за підписом старшого юрисконсульта Жорової Т. Л. з інформацією про належне виконання Розпорядження від 29.07.2009 р. №852 з наданням копій актів на вилучення та списання товару (вихідний №1013 від 06.08.2009 р.).
Так, позивачем пропущений встановлений відповідачем строк для усунення встановлених порушень та повідомлення відповідача про таке усунення на один день.
Відповідно до п. 3 ст. 5 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи.
Відповідно до ст. 3 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 року N 229 "Про затвердження Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" (z0636-09)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 р. за N 636/16652 (z0636-09)
, основними завданнями управління у справах захисту прав споживачів є зокрема:
- забезпечення реалізації державної політики щодо захисту прав споживачів у відповідному регіоні;
- здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів та про рекламу на території відповідного регіону;
- забезпечення міжгалузевої координації та функціонального регулювання у сфері захисту прав споживачів на території відповідного регіону;
- захист прав громадян як споживачів у разі придбання, замовлення або використання ними продукції для задоволення своїх особистих потреб;
-. накладення штрафів на суб'єктів господарювання, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами за порушення прав споживачів у випадках, передбачених законодавством;
- захист прав споживачів у разі укладання договорів поза торговельним або офісним приміщенням, а також на відстані;
- сприяння органам місцевого самоврядування у здійсненні ними повноважень щодо захисту прав споживачів відповідно до вимог законодавства та інші.
З 27.07.2009 р. по 31.07.2009 р. відповідачем було проведено планову перевірку з питань дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, у ході якої встановлені порушення
ст.ст. 6, 7, 8, 15 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ; п.п. 17, 18, 21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення"від 15.06.2006 р. N 833 (833-2006-п)
; п.п. 11, 12, 13, 14, 15 Наказа Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами"від 11 липня 2003 року N 185 (z0628-03)
; п. п. 1.7, 1.14, 1.16, 1.17, 1.42, 2.2.2, 2.11.2, 2.5.2, 2.7.2 Наказу Міністерства економіки України "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами"від 19 квітня 2007 року N 104 (z1257-07)
; п.п. 7.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" від 11 квітня 2002 р. N 506 (506-2002-п)
, про що свідчать наявні в матеріалах справи належним чином завірені копії Актів перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів №1344 та №3151 від 28.07.2009 р.
08.09.2009 р. відповідачем відповідно до ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, п.2 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1177 (1177-2002-п)
винесена постанова про накладення стягнень №3206, де зазначено про застосування до ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет"штрафу у розмірі 196 988, 89 грн. (сто дев’яносто шість тисяч дев’ятсот вісімдесят вісім грн вісімдесят дев’ять коп.) зокрема за:
- реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів, - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості виготовленої або одержаної для реалізації партії товару (ГОСТУ 27583-88, ГОСТУ 16270-70, ГОСТУ 26545-85, ДСТУ-П-4507-2006, ГОСТУ 6882-88, ГОСТУ 10853-88, ГОСТУ 28501-90, ДСТУ 4837-2007, ГОСТУ 16371-93 щодо 13-ти партій товару);
- реалізацію продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, але у документах, згідно з якими її передано на реалізацію, відсутні реєстраційні номери сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний вид продукції, - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару (щодо 41-ї партії товару);
- відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію - у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (щодо 92-х партій товару);
- реалізацію товару, строк придатності якого минув, - у розмірі двохсот відсотків вартості залишку одержаної для реалізації партії товару, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (щодо 5-ти партій товару).
Уповноваженими особами суб’єкта господарювання Жоровою Т. Л. та Яшаровим Ю. В. власноручно надані письмові пояснення щодо причин допущення вищезазначених порушень, де вони підтверджують виявлені в ході перевірки порушення та зобов’язуються особисто доповісти керівництву про розгляд матеріалів перевірки та застосування штрафних санкцій передбачених ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, який відбудеться 06.08.2009р. за адресою: м. Донецьк-55, вул. Челюскінців, 184 з 10.00 до 11.00. 06.08.2009 р. відповідачем було прийнято листа (вхідний №6498) надісланого ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет"за підписом старшого юрисконсульта Жорової Т. Л. з інформацією про належне виконання Розпорядження від 29.07.2009 р. №852.
10.08.2009 р. на адресу відповідача надійшов лист від ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет" за підписом старшого юрисконсульта Жорової Т. Л. з інформацією про належне виконання припису від 30.07.2009 р.
У зв’язку з тим, що 06.08.2009 р. на розгляд матеріалів перевірки не з’явився керівник позивача, 02.09.2009 р. на юридичну адресу позивача та гіпермаркету "Ашан", де проводилась планова перевірка (м. Макіївка Донецької області, автодорога "Слов’янськ-Донецьк-Маріуполь"114 км) були надіслані листи із запрошенням на розгляд матеріалів планової перевірки, який відбудеться за адресою: м. Донецьк-55, вул. Челюскінців, 184 08.09.2009 р.о10.00.
Відповідно до ст. 23, ст. 26 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ, п.4 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1177 (1177-2002-п)
, де зазначається, що рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарської діяльності та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Положення, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Держстандартом. Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарської діяльності. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарської діяльності про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв’язку з тим, що керівник позивача був своєчасно повідомлений та не з’явився 08.09.2009 р. на розгляд матеріалів планової перевірки, відповідачем 08.09.2009 р. було розглянуте питання про накладення штрафу передбаченого ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів"від 12.05.1991 р. №1023-ХІІ та винесена постанова про накладення стягнень №3206 від 08.09.2009 року, яка 09.09.2009 р. була відправлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення позивачу. 11.09.2009 р. вищевказана постанова була отримана позивачем.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про відсутність підстави для визнання незаконним та скасування Розпорядження Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про усунення порушень від 29.07.2009 р. №852, Постанову Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про накладення стягнень №3206 від 08.09.2009 р.
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач, як суб’єкт владних повноважень, довів суду правомірність винесених Розпорядження Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про усунення порушень від 29.07.2009 р. №852, Постанову Головного Донецького управління у справах захисту прав споживачів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики про накладення стягнень №3206 від 08.09.2009 р. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69- 71, 158- 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185- 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дата підписання та складення постанови в повному обсязі –26.04.2010 р.