ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.04.10
Справа №2а-224/10/2770
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs16540038) )
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді - Єфременко О.О.;
при секретарі - Францевіній Н.А.,
з участю представників:
позивача – Афонічева Олега Станіславовича, довіреність № 1 від 01.02.2010;
відповідача – Рижової Ольги Вадимівни, довіреність б/н від 25.01.2010, ГУ МНС України в м.Севастополі;
Беляєва Максима В’ячеславовича, довіреність б/н від 20.03.2010, Сектор НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі;
Беляєва Максима В’ячеславовича, довіреність б/н від 23.02.2010, ГУ МНС України в м.Севастополі;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний центр "Очаковський"
до Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у м. Севастополі,
Сектора наглядово-профілактичної діяльності Ленінського районного відділу Головного управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в м.Севастополі
про визнання дій незаконними,
суть спору:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельний центр "Очаковський"(далі - ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський" ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в м.Севастополі (далі – ГУ МНС України в м.Севастополі ) про визнання незаконними дій щодо проведення планової перевірки на підставі повідомлення №33 від 14.01.2010.
Ухвалою від 09.02.2010 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання.
В прохальної частині адміністративного позову містилася вимога у якості забезпечення позову заборонити відповідачу проводити планову перевірку позивача на підставі повідомлення №33 від 14.01.2010.
Проте, у ході попереднього судового засідання представник позивача на заявленому клопотання не наполягав, оскільки зазначена планова перевірка вже була проведена.
В ході попереднього судового засідання представник позивача в порядку статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України звернувся із заявою про зміну адміністративного позову, просить визнати незаконними дії відповідача по здійсненню планової перевірки на підставі повідомлення №33 від 14.01.2010, наказу № 01 від 04.01.2010 та посвідчення № 87 від 09.02.2010.
Ухвалою від 24.02.2010, з’ясував відсутність можливості врегулювання спору між сторонами, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою від 17.03.2010 в порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України до участі у справі як другий відповідач залучений Сектор наглядово-профілактичної діяльності Ленінського районного відділу Головного управління Міністерства з питань надзвичайних ситуацій України в м.Севастополі (далі – Сектор НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі ), оскільки предметом спору є визнання незаконними дій по здійсненню планової перевірки позивача на підставі повідомлення №33 від 14.01.2010, наказу № 01 від 04.01.2010 та посвідчення №87 від 09.02.2010, які видані Сектором НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі.
В подальшому позивачем надана заява про зміну адміністративного позову, в якої просить визнати незаконними дії:
- ГУ МНС України в м.Севастополі по здійсненню планової перевірки позивача на підставі повідомлення № 33 від 14.01.2010, наказу № 01 від 04.01.2010 та посвідчення № 87 від 09.02.2010, виданих начальником Сектора НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі;
- Сектора НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі по здійсненню планової перевірки позивача на підставі повідомлення № 33 від 14.01.2010, наказу № 01 від 04.01.2010 та посвідчення № 87 від 09.02.2010 (а.с.152-158).
Відповідно до положень статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити позовні вимоги в будь-який час до закінчення судового розгляду.
Оскільки зміна позовних вимог є правом позивача і не порушує чиї-небудь права, свободи чи інтереси, суд визнав можливим заявлене клопотання задовольнити.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачами вимог діючого законодавства, що виразилося у проведенні планової перевірки без дотримання встановлених законом підстав та повноважень, оскільки Сектор НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі не є місцевим органом державного пожежного нагляду та не уповноважений здійснювати пожежний нагляд у Ленінському районі м.Севастополя. При цьому, ГУ МНС України в м.Севастополі, на думку позивача, також не є зазначеним органом та не уповноважений здійснювати пожежний нагляд у місті Севастополі.
Позивач зазначає, що планова перевірки була проведена с порушенням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"№ 877-V від 05.04.2007 (877-16) , оскільки в посвідченні № 87 від 09.02.2010 не вказаний суб’єкт господарювання - ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський".
Крім того, представник позивача вважає, що на ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський"розповсюджується мораторій, встановлений Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні"№ 1759-VI від 15.12.2009 (1759-17) .
В ході судового розгляду представник позивача підтримав змінені позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Відповідачі позовні вимоги не визнали з підстав, викладених у запереченнях та вважають свої дії такими, що відповідають нормам діючого законодавства, оскільки Сектор НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі є місцевим органом державного нагляду в сфері контролю за виконанням правил пожежної безпеки в Ленінському районі м.Севастополя, посвідчення на право проведення планової перевірки підписано керівником та завірено печаткою цього органу (а.с.32-34, 147-149).
Керуючись статтями 128, 150 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи був відкладений.
Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 25.03.2010 по 01.04.2010, з 01.04.2010 по 06.04.2010.
Відповідно до статей 27, 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін роз’яснені процесуальні права і обов’язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд -
ВСТАНОВИВ:
В період з 09.02.2010 по 18.02.2010 працівниками Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі була проведена планова перевірка тимчасової споруди "Квітковий ряд" з прибудованими торгівельними кіосками ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський" за адресою м.Севастополь, вул.Адм.Октябрьського, 6, про що позивач був повідомлений відповідно до отриманого їм листа (повідомлення) № 33 від 14.01.2010 (а.с.7).
Перевірка проводилася на підставі посвідчення № 87 від 09.02.2010, оформленого відповідно до наказу про проведення перевірок № 1 від 04.01.2010 та графіку планових перевірок суб’єктів господарювання Ленінського району м.Севастополя з високим ступенем ризику на перший квартал 2010 року, затвердженого заступником начальника відділу-начальник Сектора НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі 12.12.2009 (а.с. 35-40).
Відповідно до положень статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, провівши оцінку представленим доказам, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Преамбулою Закону України "Про пожежну безпеку" № 3745-XII від 17.12.1993 (3745-12) (далі – Закон № 3745) встановлено, що забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
Забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, працівників підприємств, установ, організацій та підприємців, забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором, що передбачено статтею 2 Закону № 3745.
Відповідно до положень статті 5 Закону № 3745 власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи, а також орендарі зобов'язані забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду.
Згідно положень статті 7 Закону № 3745 державний пожежний нагляд за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об'єктах незалежно від форм власності здійснюється відповідно до чинного законодавства державною пожежною охороною в порядку, встановлюваному Кабінетом Міністрів України. Органи державного пожежного нагляду відповідно до покладених на них завдань, здійснюють контроль за додержанням вимог актів законодавства з питань пожежної безпеки керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ та організацій. При цьому, державні інспектори з пожежного нагляду мають право проводити в будь-який час у присутності власника чи його представника пожежно-технічні обстеження і перевірки підприємств, установ, організацій, будівель, споруд, новобудов та інших підконтрольних об'єктів незалежно від форм власності, одержувати від власника необхідні пояснення, матеріали та інформацію.
Відповідно до пункту 2 Положення про Державну пожежну охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 508 від 26.07.1994 (508-94-п) , в редакції, що діяла до 19.02.2010 (далі – Положення № 508), до складу державної пожежної охорони входять Державний департамент пожежної безпеки МНС, територіальні та місцеві органи державного пожежного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, підрозділи, допоміжні служби, науково-дослідні установи, пожежно-технічні навчальні заклади, підприємства, Державний центр сертифікації МНС.
Згідно пунктів 4, 5 Положення № 508 (508-94-п) основними завданнями Державної пожежної охорони є організація розроблення та впровадження організаційних і науково-технічних заходів та нормативне регулювання в галузі пожежної безпеки; здійснення державного пожежного нагляду; відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд за виконанням міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями, а також посадовими особами і громадянами законодавства з питань пожежної безпеки, протипожежних вимог стандартів, норм і правил.
Пунктом 6 Положення № 508 (508-94-п) передбачено, що державний пожежний нагляд (далі - держпожнагляд) - це наглядова діяльність спеціально уповноважених державних органів у сфері пожежної безпеки, пов'язана із здійсненням контролю за виконанням і додержанням вимог та вирішенням інших встановлених законодавством питань у цій сфері. Держпожнагляд здійснюють, зокрема, територіальні органи держпожнагляду - управління (відділи) з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані Державному департаменту пожежної безпеки, на які покладено здійснення держпожнагляду; місцеві органи держпожнагляду - відділення, відділи, управління тощо з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані територіальним органам держпожнагляду, на які покладено його здійснення, або Державному департаменту пожежної безпеки.
Згідно п.1.2 п.1 Інструкції з організації роботи органів державного пожежного нагляду, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 59 від 06.02.2006, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.04.2006 за № 480/12354 (z0480-06) (далі – Інструкція) Державний пожежний нагляд здійснюють: Державний департамент пожежної безпеки - урядовий орган державного управління, який діє у складі МНС; територіальні органи державного пожежного нагляду - управління (відділи) з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані Державному департаменту пожежної безпеки, на які покладено здійснення державного пожежного нагляду; місцеві органи державного пожежного нагляду - відділення, відділи, управління тощо з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані територіальним органам державного пожежного нагляду, на які покладено його здійснення, або Державному департаменту пожежної безпеки.
Органи державного пожежного нагляду мають власну печатку та бланк (п.1.5 п.1 Інструкції (z0480-06) ).
Відповідно до п.п.3.3.1 п.3.3 п.3 Інструкції (z0480-06) , державний пожежний нагляд за виконанням встановлених законодавством вимог пожежної безпеки міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, здійснюється відповідними органами державного пожежного нагляду шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
З матеріалів справи вбачається, що графік планових перевірок суб’єктів господарювання Ленінського району м.Севастополя з високим ступенем ризику на перший квартал 2010 року затверджений заступником начальника відділу-начальником Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі 12.12.2009 у відповідності із п.п.3.3.3 п.3.3 п.3 Інструкції (z0480-06) , яким передбачено, що планові перевірки об'єктів, які належать до сфери управління (власності, володіння, користування) суб'єктів господарювання, здійснюються відповідно до квартальних планів-графіків, які затверджуються керівниками відповідних органів держпожнагляду до 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. (а.с.35-37).
Згідно п. 2 Положення про Головне управління (управління) Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 686 від 24.10.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.11.2006 за №1192/13066 (z1192-06) (далі – Положення № 686), Головне управління (управління) є головним (провідним) органом у системі територіальних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, техногенної, а також пожежної безпеки у відповідному регіоні. У межах своїх повноважень Головне управління (управління) самостійно і через підпорядковані підрозділи організовує виконання вимог законодавства України з цих питань, контролює виконання правил і норм пожежної та техногенної безпеки юридичними та фізичними особами.
Згідно п.1.2 Положення про Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУ МНС України в м.Севастополі, затвердженого наказом начальника ГУ МНС України в м.Севастополі № 744 від 08.12.2009 (далі – Положення про Управління), Управління є штатним підрозділом ГУ МНС України в м.Севастополі і виконує функції, зокрема, державного пожежного нагляду (а.с. 144-146).
Держпожнагляд на території м.Севастополя здійснюють Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУ МНС України в м.Севастополі та місцеві органи державного пожежного нагляду – сектори з питань наглядово-профілактичної діяльності районних відділів ГУ МНС України в м.Севастополі, що передбачено п.1.7 Положення про Управління.
Крім того, відповідно до положень п. 2.3 Положення про Управління, Управління як територіальний орган держпожнагляду самостійно і через підпорядковані їм місцеві органи держпожнагляду організовує виконання вимог чинного законодавства України та здійснює самостійний контроль за реалізацією вимог з питань пожежної безпеки.
Поряд з цим, слід зазначити, що згідно п.1.2 Інструкції державний пожежний нагляд здійснюють: Державний департамент пожежної безпеки - урядовий орган державного управління, який діє у складі МНС; територіальні органи державного пожежного нагляду - управління (відділи) з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані Державному департаменту пожежної безпеки, на які покладено здійснення державного пожежного нагляду; місцеві органи державного пожежного нагляду - відділення, відділи, управління тощо з питань наглядово-профілактичної діяльності, підпорядковані територіальним органам державного пожежного нагляду, на які покладено його здійснення, або Державному департаменту пожежної безпеки.
Відповідно до п.1.2 Положення про Сектор НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі, затвердженого наказом Ленінського РВ ГУМНС України в м.Севастополі № 94 від 16.10.2008 (далі – Положення про Сектор) сектор є штатним підрозділом місцевого органу Головного управління МНС України в м.Севастополі в Ленінському адміністративному районі і виконує функції, зокрема, державного пожежного нагляду (далі – держпожнагляд). Сектор в діяльності, що стосується здійснення держпожнагляду за станом пожежної безпеки в населених пунктах і на об’єктах незалежно від форм власності, підпорядковується Управлінню з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУМНС України в м.Севастополі.
Сектор очолює заступник начальника Ленінського районного відділу ГУМНС України в м.Севастополі – начальник Сектору наглядово-профілактичної діяльності Рикунов С.М. Заступник начальника Ленінського районного відділу - начальник Сектору за посадою є головним державним інспектором з пожежного нагляду Ленінського району м. Севастополя (п.1.3 Положення про Сектор).
Згідно п. 1.5, 1.6 Положення про Сектор, сектор має власну печатку та бланк. Держпожнагляд на території Ленінського району м. Севастополя здійснює місцевий орган державного пожежного нагляду - Сектор наглядово- профілактичної діяльності Ленінського районного відділу ГУМНС України в м. Севастополі.
При цьому, відповідно до п.2.3 Положення про Сектор, сектор як місцевий орган держпожнагляду самостійно організовує виконання вимог чинного законодавства України та здійснює систематичний контроль за реалізацією вимог з питань пожежної безпеки у Ленінському районі.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає неспроможними посилання позивача на відсутність повноважень у начальника місцевого органу держпожнагляду на проведення перевірки, оскільки Сектор НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі, як місцевий орган держпожнагляду, має повноваження здійснювати перевірку протипожежного стану на закріплених територіях.
Відповідно до частин першої, другої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 (далі – Закон № 877) для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Аналогічні положення містяться у п.п.3.3.9 п.3.3 п.3 Інструкції (z0480-06) .
Поряд з цим, п.3.4 Положення про Сектор передбачено, що заступник начальника Ленінського РВ ГУМНС України в м.Севастополі – начальник Сектору у межах компетенції Сектору видає розпорядчі документи з питань держпожнагляду та організовує перевірку їх виконання.
З матеріалів справи вбачається, що 04.01.2010 начальником Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі виданий наказ № 1 "Про проведення перевірок", відповідно до якого передбачалось провести планову перевірку додержання (виконання) законодавства з питань пожежної безпеки, у тому числі тимчасової споруди "Квітковий ряд" (власники та орендарі), що розташований по вул.Адм.Октябрьського, 6 у м.Севастополі. Провести перевірку доручалося посадовим особам держпожнагляду Макарову О.М., Парнак В.В., Ковтуненко О.Б., Мариняк М.Б., Медведеву О.В., Челан О.П., Гірікову О.А., Пилипенко А.В. з 29.01.2010 по 18.02.2010 (а.с.39).
На виконання зазначеного наказу, начальником Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі було надано посвідчення № 87 від 09.02.2010, яке видано на проведення планової перевірки тимчасової споруди "Квітковий ряд" (власники та орендарі), що розташований по вул.Адм.Октябрьського, 6 у м.Севастополі з метою дотримання та виконання вимог пожежної безпеки (а.с.18).
Отже, з матеріалів справи вбачається, що планова перевірка тимчасової споруди "Квітковий ряд" з 09.02.2010 по 18.02.2010 правомірно, у межах наданих їм повноважень, проведена інспекторами Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі на підставі наказу № 1 від 04.01.2010 та посвідчення № 87 від 09.02.2010, які підписані начальником місцевого органу держпожнагляду - Рикуновим С.М., затверджені відповідною печаткою Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі.
Посилання позивача на ту обставину, що тільки заступник начальника Головного управління-начальник управління по наглядово-профілактичної діяльності в змозі видавати розпорядчі документи, пов’язані із здійсненням функцій державного пожежного нагляду судом не приймаються, оскільки відповідно до п. 8 Положення № 686 (z1192-06) начальник Головного управління (управління) видає у межах своєї компетенції накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання особовим складом Головного управління (управління). Розпорядчі документи, пов'язані із здійсненням функцій державного пожежного нагляду, має право видавати заступник начальника Головного управління (управління) (керівник територіального органу держпожнагляду) - начальник управління (відділу) з питань наглядово-профілактичної діяльності.
Судом не приймаються до уваги доводи позивача про те, що ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський" у посвідченні № 87 від 09.02.2010 не вказаний, тому планова перевірка проведена з порушенням Закону № 877 (877-16) , виходячи з наступного.
Частиною третьою статті 7 Закону № 877 передбачено, що у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються, зокрема, найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід.
В ході судового розгляду суду надані матеріали наглядової справи ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський", з яких вбачається, що позивач, в порушення частини другої статті 10 Закону № 3745, не надавав до органів державного пожежного нагляду м.Севастополя проектну документацію для погодження розміщення ринку або іншої споруди, дозвіл на початок роботи тимчасової споруди "Квітковий ряд" також не отримував.
При цьому, п.п.3.3.10 п.3.3 п.3 Інструкції (z0480-06) передбачено, що на підставі наказу оформляється посвідчення на проведення планової чи позапланової перевірки (далі - посвідчення), яке підписується керівником або заступником керівника відповідного органу держпожнагляду (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові), засвідчується печаткою та реєструється у спеціальному Журналі реєстрації посвідчень даного органу. Посвідчення також оформляється і для перевірки інших підконтрольних об'єктів. За відсутності даних про найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвища, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, а також у разі початку роботи суб'єктом господарювання без отримання відповідних дозвільних документів у посвідченні на проведення перевірки зазначається тільки місцезнаходження об'єкта та інші дані без найменування суб'єкта господарювання.
Отже, посвідчення № 87 від 09.02.2010 правомірно видано на проведення планової перевірки тимчасової споруди "Квітковий ряд" (орендаторів та власників) без найменування суб’єкта господарювання.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У порушенні вимог частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, та які свідчили б про незаконність дій Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі при проведенні планової перевірки, а надані відповідачами письмові пояснення та матеріали є належними та допустимими доказами в розумінні частин першої, четвертої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України.
Що стосується ствердження позивача, що на нього, як на суб’єкта малого підприємництва, розповсюджується мораторій, встановлений Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" № 1759-VI від 15.12.2009 (1759-17) (далі – Закон № 1759), тому дії відповідача по проведенню планової перевірки є незаконними, суд дійшов до висновку, що вони неспроможні, виходячи з наступного.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1759 (1759-17) до 1 січня 2011 року встановлений мораторій на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами щодо суб'єктів малого підприємництва, крім проведення перевірок суб'єктів малого підприємництва, господарська діяльність яких віднесена до високого ступеня ризику, критерії визначення якого затверджено Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) .
Відповідно до пункту 5 Порядку розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1324 від 14.11.2007 (1324-2007-п) , до суб'єктів господарювання з високим ступенем прийнятного ризику належать суб'єкти, у сфері управління (власності, володінні, користуванні) яких перебувають об'єкти з масовим перебуванням людей.
При цьому, п.11 Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 150 від 14.02.2001 (150-2001-п) встановлено, що об'єкти з масовим перебуванням людей, зокрема, ринки, а також інші аналогічні за призначенням об'єкти з постійним або тимчасовим перебуванням у них від 50 та більше осіб.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем укладені договори та контракти з 59 підприємцями, які забезпечують роботою більш 100 найманих працівників, що здійснюють торгівельну діяльність на території ринку (окрім покупців).
Крім того, торгівельна споруда "Квітковий ряд" (тимчасовий ринок "Очаківський") по вул.Ад.Октябрьського, 6 входить до Переліку об’єктів з високим ступенем ризику, які розташовані на території Ленінського району м.Севастополя, затвердженого 14.12.2009 заступником начальника ГУ МНС України в м.Севастополі – начальником управління з питань НДП ГУ МНС України в м.Севастополі Стрелковим В.О. (а.с.143).
Виходячи в вищевикладеного, мораторій, встановлений Законом № 1759 (1759-17) , на ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський" не розповсюджується, оскільки тимчасова споруда (торгівельна палатка) "Квітковий ряд" з прибудованими торгівельними кіосками ТОВ "Торгівельний центр "Очаковський" є об’єктом з масовим перебуванням людей та об’єктом з високим ступенем ризику.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги зазначені обставини та докази у справі, суд дійшов до висновку, що дії Сектору НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі при проведенні планової перевірки протипожежного стану тимчасової споруди "Квітковий ряд" по вул. Адм.Октябрьського, 6 у м.Севастополі відповідають вимогам діючого законодавства.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги та викладені доводи є необґрунтованими, тому задоволенню не підлягають.
Крім того, вимоги позивача про визнання незаконними дій ГУ МНС України в м.Севастополі по здійсненню планової перевірки позивача на підставі повідомлення № 33 від 14.01.2010, наказу № 01 від 04.01.2010 та посвідчення № 87 від 09.02.2010, виданих начальником Сектора НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі, задоволенню також не підлягають, оскільки матеріалами справи підтверджено, що планова перевірка тимчасової споруди "Квітковий ряд" (орендаторів та власників) проведена Сектором НДП Ленінського районного відділу ГУ МНС України в м.Севастополі, а ні ГУ МНС України в м.Севастополі.
Відповідно до частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12 квітня 2010 року о 17-00.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158- 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя
О.О. Єфременко