Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11 грудня 2009 року Справа № 2а-936/09
|
Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Гищенко В.М.
при секретарі Баштаненко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними і стягнення державної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2009 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивачка в позові та в доповненні до позову і в ході судового розгляду посилалася на те, що вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради, де отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в середньому 130 грн. на місяць. Вважає, що державна допомога повинна виплачуватися їй у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у відповідності до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Просила поновити їй строк для звернення з позовом до суду; визнати дії відповідача неправомірними; зобов’язати відповідача перерахувати недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2008 року по вересень 2009 року; стягнути з відповідача на її користь суму недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 6226,97 грн.; зобов’язати відповідача виплачувати їй щомісяця допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років.
Представник відповідача в судове засідання з’явився. Позовні вимоги не визнав, пояснивши, що згідно із Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (2811-12)
, постанови КМУ від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми" (1751-2001-п)
, а також порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим по системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 року № 13 (13-2007-п)
Управління призначає та виплачує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, одноразову допомогу. Розмір вказаної допомоги визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. Управління праці, як орган місцевого самоврядування, через який Міністерство праці забезпечує виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ні Законами України, ні іншими законодавчими актами України не наділено повноваженнями щодо нарахування та перерахування розміру вищезазначеної допомоги. Вважає, що вимоги є незаконними та необґрунтованими. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.
Як встановлено матеріалами справи та у судовому засіданні, позивачкаІНФОРМАЦІЯ_1 народила доньку ОСОБА_2, що підтверджується копією Свідоцтва про народження дитини. Позивачка перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради, де отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується довідкою Управління № 3059/1 від 30.10.2009 року. Розмір державної допомоги за період з липня 2008 року по вересень 2009 року складав від 109,03 грн. до 130 грн.
Згідно ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ями з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 р (v0a6p710-07)
. та 22.05.2009 року № 10-рп/2008 р. (v010p710-08)
дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті б, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України (254к/96-ВР)
і повинні відповідати їй, рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей відповідних законів, що визнані неконституційними, а також, що рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з Законом України "Про державну допомогу сім’ями з дітьми" (2811-12)
державні соціальні гарантії, встановлені цим Законом (2811-12)
, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 58 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік" прожитковий мінімум на дитину віком до 6 років становить: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Оскільки згідно ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України" акти, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення відповідного рішення, але не з часу їх прийняття, позовні вимоги, заявлені щодо періоду з липня 2008 року по грудень 2008 року включно є обґрунтованими та підлягають задоволенню, в іншій частині вимоги є необґрунтованими, оскільки, згідно пояснень представника відповідача, в 2009 році позивачка отримує державну допомогу по догляду за дитиною згідно діючого законодавства.
Згідно ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки про порушення своїх законних прав позивачка дізналася нещодавно, суд вважає причини пропуску строку звернення до суду поважними.
Позовні вимоги в частині, що стосуються зобов’язання відповідача у майбутньому нараховувати та виплачувати позивачеві щомісячну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ями з дітьми" (2811-12)
, задоволенню не підлягають як заявлені передчасно, за відсутності спору з цього приводу та до порушення права.
Керуючись ст. ст. 3, 51, 56 Конституції України, ст. ст. 12, 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
, Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року (v0a6p710-07)
по справі №29/2007, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
, ст. ст. 11, 12, 99, 158, 159, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради неправомірними.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість зі сплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2008 року по грудень 2008 року включно, відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням різниці яка була сплачена в цей період.
В іншій частині позову відмовити.
постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Індустріальний районний суд, шляхом подачі у 10-ти денний строк, з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАСУ- з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без подання заяви про апеляційне оскарження, шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10-ти днів з дня проголошення .
постанова виготовлена у повному обсязі 16.12.2009 року.