ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 год. 30 хв. № 11/611
( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs12294002) ) ( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs24580149) )
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Винокурова К.С., суддів Арсірія Р.О. Келеберди В.І.
при секретарі судового засідання Горбан А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"
до Національного банку України
про скасування рішення та зобов’язання вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" (надалі ВАТ "Державний ощадний банк України", позивач) звернулось до суду з позовом про скасування рішення Національного банку України (надалі НБУ, відповідач) від 15.04.2008р. № 123 про виключення ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"з Державного реєстру банків. Також заявлені вимоги про зобовязання НБУ поновити ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"в державному реєстрі банків.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначав, що на момент прийняття Рішення НБУ № 123, яким ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" ліквідовано, залишились нерозглянутими судові справи:
- № 2/433-30/205-45/113 про стягнення заборгованості в сумі 28 941 402,13 грн., в якій ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"був стороною –відповідачем;
- № 10/181 про зобов'язання акцептувати кредиторські вимоги ВАТ "Ощадбанк"в сумі 28 941 402, 13 грн. в якій стороною (відповідачем) є ліквідатор ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК".
Провадження у справі № 2/433-30/205-45/113 ухвалою від 02.07.2008 р. було припинено, у зв'язку з виключенням ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"з Державного реєстру банків і як наслідок, позовні вимоги щодо стягнення з ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"заборгованості в сумі 28 941 402, 13 грн., з якими ВАТ "Ощадбанк" звернувся до суду у справі № 2/433-30/205-45/113, - залишились нерозглянутими судом, внаслідок передчасної ліквідації ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК".
За твердженням позивача, рішення відповідача підлягає скасуванню виходячи з наступних підстав:
- на момент прийняття Рішення Національного банку України від 15.04.2008р. №123 нерозглянутими ліквідатором були вимоги ВАТ "Ощадбанк" на загальну суму 28 941402,13 грн., заявлені останнім у порядку, передбаченому Законом "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) ;
- на момент прийняття Рішення Національного банку України від 15.04.2008р. №123
здійснювалось провадження в господарських справах:
про стягнення з ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"заборгованості (справа №2/433-30/205-45/113); та про зобов'язання ліквідатора ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"акцептувати кредиторські вимоги ВАТ "Ощадбанк" (справа 10/181), рішення за якою є підставою для внесення змін до реєстру вимог кредиторів ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК";
- законом не передбачена можливість ліквідувати банк при наявності нерозглянутих ліквідатором та судом вимог кредиторів;
- законом не передбачено процесуального правонаступництва у випадку ліквідації банку, що є підставою для припинення провадження у всіх судових справах, стороною в яких був ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК", після виключення його з Державного реєстру банків.
Враховуючи, що право особи на судовий захист своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів закріплено Конституцією України (254к/96-ВР) , а прийнявши Рішення від 15.04.2008р. №123 про виключення ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"з Державного реєстру банків НБУ фактично позбавив ВАТ "Ощадбанк" права на захист своїх порушених прав в судовому порядку, у зв’язку з чим позивач вважає Рішення Національного банку від 15.04.2008р. №123 про виключення ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" з Державного реєстру банків таким, що підлягає скасуванню оскільки воно порушує ст. ст. 8, 19, 55, 64 Конституції України, ч. 1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України та ч. 2 ст. 89, ст. 93 Закону "Про банки і банківську діяльність".
Відповідачем позову не визнано, у запереченнях на позов зазначено, що при прийнятті оскаржуваного рішення НБУ діяв в межах наданих повноважень, у відповідності до положень законодавства України, у тому числі, в частині застосування норм матеріального права, а також відповідно до принципів, встановлених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому його прийняття жодним чином не порушує права, свободи чи охоронювані інтереси позивача.
Процедура ліквідації Державно-акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"(м. Київ) була ініційована Національним банком України згідно з постановою Правління Національного банку України від 25.07.2003р. №314 та здійснювалась у відповідності до норм Закону "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001р. № 369 (z0845-01) .
Неприйнятними та такими, що не ґрунтуються на нормах законодавства України відповідач вважає твердження позивача щодо порушення НБУ при прийнятті оспорюваного рішення вимог статті 93 Закону "Про банки і банківську діяльність", в частині неможливості завершення процедури ліквідації та виключення банку з Державного реєстру банків при наявності нерозглянутих як ліквідатором так і судом вимог всіх кредиторів, оскільки: по-перше, наведена стаття не містить таких положень, а по-друге, Закон "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) не ставить завершення процедури ліквідації банку в залежність від розгляду відповідних судових справ за участю банку, що ліквідовується.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Комісії з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку України № 123 від 15.04.2008р. вирішено виключити Державно-акціонерний спеціалізований імпортно-експортний банк України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"(м. Київ) з Державного реєстру банків, Департаменту реєстрації та ліцензування банків доручено здійснити запис про виключення банку з Державного реєстру банків.
Процедура ліквідації Державно-акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"була ініційована Національним банком України згідно з постановою Правління Національного банку України від 25.07.2003р. №314 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Державно акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" (м. Київ)".
Рішенням Господарського суду м. Києва від 11.12.2003р. у справі № 15/192 підтверджено відповідність процедури ліквідації вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) та підтверджено кандидатуру ліквідатора ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК", в порядку, передбаченому ст. 88 зазначеного закону, оголошення про відкликання банківської ліцензії опубліковано 05.08.2003р. в газеті "Голос України".
Відповідно до статті 87 Закону України "Про банки і банківську діяльність"ліквідація банку з ініціативи Національного банку України здійснюється відповідно до Закону "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) та нормативно-правових актів Національного банку України.
Згідно з п. 3.2 глави 3 розділу 6 Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 28 серпня 2001р. № 369 (z0845-01) процедура ліквідації банку має бути завершена в строк, визначений частинами тринадцятою і чотирнадцятою статті 88 Закону "Про банки і банківську діяльність". Правління Національного банку України має право прийняти рішення про продовження процедури ліквідації банку, зокрема, якщо:
а) наслідком завершення ліквідації банку будуть значні втрати для вкладників та інших кредиторів банку;
б) спроби ліквідатора продати активи виявилися невдалими і немає юридичної особи, що відповідає вимогам глави 15 цього розділу, якій за договором ці активи можуть бути передані в управління.
Так, статтею 88 Закону "Про банки і банківську діяльність"передбачено, що процедура ліквідації банку повинна бути завершена не пізніше трьох років з дня відкликання банківської ліцензії.
Національний банк України має право продовжувати процедуру ліквідації банків на термін до одного року, а системоутворюючих банків - на термін до двох років.
Враховуючи, що ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" не є системоутворюючим банком, НБУ, в силу положень статті 88 Закону "Про банки і банківську діяльність", мав право продовжити процедуру його ліквідації не більше ніж на рік, у зв’язку з чим Постановою Правління Національного банку України від 28.07.2006р. № 284 "Про заходи щодо подальшого здійснення процедури ліквідації Державно-акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"(м. Київ)"продовжено процедуру ліквідації цього банку до 29.07.2007р..
При цьому судом приймаються зауваження відповідача щодо відсутності у Законі "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) норм, згідно із якими допускається продовження процедури ліквідації на інший, більш тривалий термін.
Згідно із ст. 96 Закону України "Про банки і банківську діяльність"у разі, якщо на момент закінчення строку ліквідації залишилися непроданими активи банку і негайний продаж матиме наслідком істотну втрату їх вартості, ліквідатор передає такі активи в управління визначеній Національним банком України юридичній особі, яка зобов'язана вжити заходів щодо продовження погашення заборгованості кредиторів банку за рахунок отриманих активів.
19 грудня 2007р. договір № 1 про передачу непроданих (нереалізованих) активів, що залишилися на час закінчення строку ліквідації ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"в управління ТОВ КБ "Місто Банк" для продовження погашення заборгованості кредиторам ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"за рахунок отриманих активів, що відповідає наведеним положенням закону, а також в порядку передбаченому главою 15 розділу VI Положення № 369 (z0845-01) укладено між ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" в особі ліквідатора, Національним банком України та Комерційним банком товариством з обмеженою відповідальністю "Місто Банк" (управитель).
Згідно із статтею 98 Закону "Про банки і банківську діяльність" ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Державного реєстру банків після ухвалення звіту ліквідатора.
Порядок завершення процедури ліквідації визначений у Главі 17 розділу 6 Положення № 369 від 28.08.2001р. (z0845-01) та згідно з п. 17.1 ліквідатор після вжиття відповідно до законодавства України всіх можливих заходів щодо формування ліквідаційної маси та задоволення вимог кредиторів складає ліквідаційний баланс і звіт ліквідатора. Ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора разом з актами про приймання-передавання документів банку до відповідних архівів, які передавалися ним протягом ліквідаційної процедури, оригіналами установчих документів банку та свідоцтвом про державну реєстрацію банку передаються територіальному управлінню (підрозділу центрального апарату, що здійснює контроль за діяльністю ліквідаторів, якщо накопичувальний рахунок банку відкритий в Операційному управлінні Національного банку).
У разі передавання активів, які залишилися непроданими на момент закінчення ліквідаційної процедури, в управління визначеній Національним банком юридичній особі ліквідатор також додає:
- перелік вимог кредиторів, які були включені до переліку (реєстру) вимог кредиторів і залишилися незадоволеними на час завершення ліквідаційної процедури банку;
- акт про передавання активів іншій юридичній особі;
- копію реєстру акціонерів банку засвідчену реєстратором або копію статуту з усіма змінами, якщо ліквідовується банк, створений у формі товариства з обмеженою відповідальністю.
15.02.2008р. Комісією Головного управління Національного банку України по місту Києву і Київській області з питань нагляду та регулювання діяльності банків, відповідно до вимог пункту 17.6 глави 17 розділу VI Положення № 369 (z0845-01) (в редакції, яка діяла на час прийняття рішення), за розглядом звіту ліквідатора та інформації, пов'язаної з ліквідаційною процедурою, прийнято рішення № 08042 "Про затвердження ліквідаційного балансу ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК", яким зокрема було затверджено ліквідаційний баланс Державного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" за станом на 26.12.2007р., ухвалено звіт ліквідатора, вирішено процедуру ліквідації банку вважати завершеною.
Наслідком прийняття вказаного рішення згідно пп. 17.7 глави 17 розділу VI Положення № 369 (z0845-01) є прийняття рішення про виключення ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"з Державного реєстру банків, що відповідає ст. 98 Закону "Про банки і банківську діяльність"та свідчить про відповідність вимогам закону дій НБУ при прийнятті оспорюваного рішення.
Документи, що стали підставою для прийняття рішення № 123 від 15.04.2008р. "Про виключення Державно-акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"(м. Київ) з Державного реєстру банків", в тому числі: доповідна записка Департаменту припинення діяльності банків від 14.04.2008р. № 44-208/501, рішення Комісії Головного управління Національного банку України по місту Києву і Київській області з питань нагляду та регулювання діяльності банків від 15.02.2008р. № 08042 "Про затвердження ліквідаційного балансу ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"; висновок Головного управління НБУ по м. Києву і Київській області про роботу ліквідатора ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"від 05.03.2008р. № 09-304/5331 у копіях залучені до матеріалів справи та підтверджують наявність усіх передбачених законом підстав для прийняття рішення про виключення Державно-акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"(м. Київ) з Державного реєстру банків.
Посилання позивача на наявність підстав для скасування рішення відповідача № 123 від 15.04.2008р. у зв’язку з тим, що на момент прийняття вказаного рішення залишились нерозглянутими ліквідатором вимоги ВАТ "Ощадбанк" на загальну суму 28 941 402,13 грн., заявлені останнім в порядку, передбаченому Законом "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) та щодо яких здійснювалось провадження в господарських справах, судом не приймається, оскільки положеннями Закону "Про банки і банківську діяльність" (2121-14) завершення процедури ліквідації банку не ставиться в залежність від розгляду відповідних судових справ за участю банку, що ліквідується.
Вимоги позивача щодо стягнення заборгованості ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"в розмірі 28 941 402, 13 грн. відповідно до умов генеральної угоди при здійсненні консорціумного кредитування від 25.10.1999р. так само і вимоги про зобов’язання ліквідатора ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК" акцептувати кредиторські вимоги ВАТ "Ощадбанк" є предметом розгляду судових справ, відповідно оцінка їх правомірності не може бути надана при вирішенні даного спору та якимось чином впливати на визначення факту порушення Національним банком прав позивача у зв’язку із прийняттям оскаржуваного рішення.
Окрім того, як те встановлено в ході розгляду справи, ухвала суду у справі 2/433-30/205-45/113 від 02.07.2008р., якою припинено провадження у справі за вимогами позивача з підстав ліквідації відповідача - ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"скасована постановою Вищого господарського суду України від 26.03.2009р. з направленням справи на новий розгляд, а провадження у справі 2/433-30/205-45/113-34/230 зупинено ухвалою від 25.05.2009р. саме за клопотанням ВАТ "Державний ощадний банк України".
Таким чином, посилання позивача на той факт, що у зв’язку з ліквідацією банку, було припинено провадження у справі і невирішеними по суті залишились вимоги ВАТ "Державний ощадний банк України"не відповідає дійсності, а твердження щодо порушення спірним рішенням права на судовий захист є безпідставним, оскільки позивач у встановленому порядку звернувся до суду і його право в цьому відповідачем не порушувалось.
З урахуванням наведеного, оскільки Рішення Комісії з питань нагляду та регулювання діяльності банків Національного банку України № 123 від 15.04.2008р. "Про виключення Державно-акціонерного спеціалізованого імпортно-експортного банку України "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"(м. Київ) з Державного реєстру банків"прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та в межах його повноважень, суд прийшов до висновку, що позивачем не доведено яким саме чином відповідач прийнявши спірне рішення порушив його права та охоронювані законом інтереси, тому позовна вимога щодо його скасування задоволенню не підлягає, а виходячи з чинності оспорюваного рішення відсутніми є підстави для зобов’язання НБУ поновити ДАСІЕБУ "УКРСПЕЦІМПЕКСБАНК"в державному реєстрі банків.
Керуючись ст.ст. 9, 69- 71, 94, 97, 158- 163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя
Судді
К.С. Винокуров
Р.О. Арсірій
В.І. Келеберда
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –21.12.2009.