ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.I.
суддів Білуги С.В.
Гаманка О.I.
Загороднього А.Ф.
Заїки М.М.
при секретарі Шевченко Ю.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 02.03.2007 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2007 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок розміру пенсії, -
встановила:
У березні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УМВС України у Вінницькій області, ГУ ПФУ у Вінницькій області про перерахунок розміру пенсії, посилаючись на те, що до розміру пенсії не враховані доплата в розмірі 50% за особливі умови служби, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. № 452 (452-98-п) , яку він отримував з 1998 р. по 2003 р., та 37% доплати від очікуваної пенсії, передбаченої Указом Президента України від 04.10.1996 р. № 926/96 (926/96) .
Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 02.03.2007 р. позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 50% надбавки за особливі умови служби з 01.01.2005 р. В решті позову відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2007 р. вказане судове рішення залишено без змін.
На зазначені судові рішення надійшла касаційна скарга ГУ ПФУ у Вінницькій області, в якій ставиться питання про їх скасування та постановлення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, не вбачає порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті рішення, а тому вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судами вірно встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ і 31.12.2003 р. був звільнений зі служби.
Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців" від 06.04.1998 р. № 452 (452-98-п) , не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.
Абзацом 3 підпункт "а" статті 3 Указу Президента України "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" від 04.10.1996 р. № 926 (926/96) надано право керівникам органів внутрішніх справ у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів, встановлювати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі, щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.
Суди дійшли правильного висновку, що оскільки позивач на час звільнення (31.12.2003 р.) не отримував щомісячну доплату від суми пенсії, яка могла бути йому нарахована, тому ця доплата не зараховується до грошового забезпечення при призначенні пенсії та не може бути врахована при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2005 р.
Оскільки довідкою військової частини 3008 МВС України від 01.06.2006 р. № 109 підтверджується факт отримання ОСОБА_1 під час проходження військової служби у військовій частині 3008 в період з 06.04.1998 р. по 13.03.2003 р. надбавки за особливі умови служи як військовослужбовець внутрішніх війську МВС України у розмірі 50% від посадового окладу, тому судами обгрунтовано задоволено позовні вимоги в частині врахування вказаної надбавки до розміру пенсії.
Крім того, Порядком передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. № 1522 (1522-2006-п) , встановлено, що функції з призначення та виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) від Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Служби безпеки, Державної податкової адміністрації, Державного департаменту з питань виконання покарань та інших органів, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , покладено з 01.01.2007 р. на органи Пенсійного фонду України, а також виплату пенсій до визначеного строку.
Статтею 99 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16) передбачено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (2262-12) , пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України. Виплата пенсій, в тому числі призначених до введення в дію цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду через установи ВАТ "Ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера або за його бажанням через установи банків, з якими Пенсійним фондом України укладено відповідні договори, на підставі документів та у порядку, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Отже, ГУ ПФУ у Вінницькій області є належним відповідачем по даній справі, оскільки боржник - УМВС України у Вінницькій області, який з 01.01.2007 р. не наділений повноваженнями на призначення (перерахунок) і виплату пенсій, а тому не має відповідного фінансування, тобто фактично позбавлений права та можливості виконати рішення суду.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що порушень судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, при вирішенні цієї справи, не допущено, правова оцінка обставин по справі дана вірно, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу підстав не має, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 02.03.2007 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2007 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок розміру пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис)
Судді (підпис)