ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
Іменем України
03 липня 2008 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
суддів: Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Пилипчука Н.Г.
Конюшка К.В.
секретар судово засідання Меньшикова О.Я.
з участю представника позивача – Кириченко С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2005 року та касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 20.01.-11.02.2005 року та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2005 року у справі №2-16/639.1-2005 за позовом відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ :
Відкритим акціонерним товариством "Кримгаз" подано позов до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 20.01.2003 року №0001122301/0, №0001102301/0, №0001132301/0, №0001142301/0 .
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 20.01.-11.02.2005 року позовні вимоги було задоволено, визнано недійсними податкові повідомлення-рішення від 20.01.2003 року №0001122301/0, №0001132301/0, №0001142301/0 та визнано недійсним податкове повідомлення-рішення від 20.01.2003 року №0001102301/0 в частині донарахування податкового зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 958026 грн. у т.ч. 638684 грн. основного платежу та 319342 грн. штрафних санкцій.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2005 року, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 20.01.-11.02.2005 року було змінено та викладено резолютивну частину в іншій редакції: "Позов задоволено частково. Визнано недійсними податкові повідомлення-рішення від 20.01.2003 року №0001132301/0 про нарахування збору за спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення в сумі 56,50 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 221,40 грн. та №0001142301/0 про нарахування збору за спеціальне використання водних ресурсів місцевого значення в сумі 117,02 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 458,60 грн. Визнано недійсним податкове повідомлення рішення від 20.01.2003 року №0001102301/0 в частині донарахування податкового зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 638684 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 319342 грн. В позовних вимогах про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 20.01.2003 року №0001122301/0 про нарахування комунального податку в сумі 20913,51 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 4435,88 грн. відмовлено.
В касаційній скарзі ВАТ "Кримгаз" просить скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2005 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 20.01.2003 року №0001122301/0.
В касаційній скарзі Державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції в частині визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 20.01.2003 року №0001132301/0, №0001142301/0 та №0001102301/0.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлення фактичних обставин та правильність їх юридичної оцінки в оскаржуваних судових актах, заслухавши представника позивача, обговоривши доводи касаційних скарг, дійшла висновку про відсутність підстав для їх задоволення з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що за результатами комплексної документальної перевірки позивача на предмет дотримання податкового законодавства було складено акт №13/23-2 від 10.01.2003 року, на підставі якого були прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення: від 20.01.2003 року №0001132301/0 та №0001142301/0, якими позивачеві донараховано збір за спеціальне використання водних ресурсів у загальній сумі 173,52 грн. і застосовані фінансові санкції в загальній сумі 680 грн.; від 20.01.2003 року №0001102301/0, яким позивачеві донараховано податок на додану вартість у сумі 641462 грн. і застосовані фінансові санкції в сумі 320731 грн.; від 20.01.2003 року №0001122301/0, яким донараховано комунальний податок у сумі 20913,51 грн. та застосовані фінансові санкції в сумі 4435,88 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач донарахував збір за спеціальне використання водних ресурсів в частині, в якій позивач отримує воду від спеціалізованого підприємства, в той час, коли позивач сплачував збір за спеціальне використання водних ресурсів тільки в частині Сімферопольської ГНС, яка здійснює споживання води для технічних потреб.
Відповідно статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, промислових, сільськогосподарських, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб. Не належать до спеціального водокористування: пропуск води через гідровузли (крім гідроенергетичних); подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони; усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення); використання підземних вод для вилучення корисних компонентів; вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин; виконання будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт; видобування корисних копалин і водних рослин; прокладання трубопроводів і кабелів; проведення бурових, геологорозвідувальних робіт; інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.
Таким чином, висновок про те, що вказане водокористування не може бути кваліфіковано як спеціальне, є цілком правомірним та донарахування відповідачем збору за спеціальне використання водних ресурсів не є обґрунтованим.
Підставою для донарахування податку на додану вартість у сумі 33825 грн. стало використання позивачем дивідендів у сумі 213000 грн., нарахованих одному із акціонерів - НАК "Нафтогаз України" за 2000 рік для фінансування будівництва газопроводу на дільниці Лівадія-Гаспра.
Господарськими судами було встановлено, що сума дивідендів, які спрямовувалися на дольову участь у будівництві, не може кваліфікуватись як плата за відчуження частини основних фондів позивача, що створюються позивачем шляхом будівництва.
Відповідно до статті 154 Цивільного кодексу УРСР цивільно-правові договори могли укладатись, зокрема, шляхом обміну листами.
Тому, у зв’язку з письмовим дозволом НАК "Нафтогаз України" (лист від 21.06.2001 р. № 10/4-918-3379) використати її дивіденди для фінансування будівництва в порядку дольової участі об’єкт оподаткування податком на додану вартість не виник, податкове повідомлення-рішення правомірно було визнано в цій частині та в частині застосування фінансових санкцій у сумі 16912,50 грн. недійсним.
Податок на додану вартість у сумі 479 грн. донараховано позивачу у зв’язку з оплатою реактивної енергії у сумі 2874 грн. на користь ЯЕС ВАТ "Крименерго". Проте, судами попередніх інстанцій доведено, що плата за реактивну електричну енергію правомірно була включена позивачем у валові витрати відповідно п.п.5.2.1. п.5.2. ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", тому донарахування податку на додану вартість у зазначеній сумі та застосування фінансових санкцій у сумі 238,50 грн. не мало правової підстави.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, що донарахування податку на додану вартість у сумі 151737 грн. і застосування фінансових санкцій у сумі 75868,50 грн. згідно п.4.2. ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" є безпідставним, оскільки часткова відмова в задоволенні позовних вимог ВАТ "Кримгаз" до АП "Кримтепло-комуненерго" про стягнення 910423,63 грн. за поставлений газ, у зв’язку з відсутністю доказів поставки газу на суму 910423,63 грн. не є належним доказом того, що на зазначену суму позивач безоплатно поставив газ.
Щодо донарахування податку на додану вартість у сумі 452643 грн. і застосування фінансових санкцій у сумі 226321,50 грн. судами встановлено наступне. За умовами договору від 04.05.2000 р. №125, укладеного між ДК "Торговий Дім "Газ України" та позивачем, на підставі акту приймання-передачі від 04.05.2000 р. та акту приймання-передачі векселя від 04.05.2000 р. №42 позивач перерахував на рахунок ДК "ТД "Газ України" кошти, отримані від населення за спожитий природний газ. Тому, після виявлення факту безпідставного отримання грошей позивач здійснив коригування податкового зобов’язання з податку на додану вартість в бік зменшення на 452643 грн.
Тому, враховуючи викладене, суд касаційної інстанції погоджується з визнанням недійсним податкового повідомлення-рішення, оскільки коригування позивачем податкового зобов’язання з податку на додану вартість в бік зменшення за відсутності об’єкта оподаткування було правомірними.
Донарахування комунального податку в сумі 20913,51 грн. і застосування фінансових санкцій в сумі 4435,88 грн. відповідачем було здійснено на підставі Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" (56-93)
та рішення Сімферопольської міської ради від 06.06.1996 №30 із змінами, внесеними 15.09.1997 року та 21.06.2001 року.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі).
Вищий адміністративний суд України дослідивши матеріали справи погоджується з висновком апеляційного суду про те, що з врахуванням Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" (56-93)
та Закону України "Про систему оподаткування" (1251-12)
, позивач мав сплачувати комунальний податок на підставі рішення Сімферопольської міської ради, тому донарахування комунального податку та застосування фінансових санкцій в частині, підлягає визнанню правомірним.
Враховуючи зазначене, суд касаційної інстанції прийшов до висновку, що суди обох інстанцій правильно встановили фактичні обставини справи, дали належну оцінку доказам і постановили з дотриманням норм матеріального і процесуального права рішення, які не підлягають скасуванню, а касаційні скарги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ :
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" залишити без задоволення.
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 20.01.-11.02.2005 р. та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 22.06.2005 р. у справі №2-16/639.1-2005 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, протягом одного місяця з дня виникнення виняткових обставин може бути оскаржена до Верховного Суду України.
Головуючий О.І. Степашко
Судді Л.В. Ланченко
О.М. Нечитайло
Н.Г. Пилипчук
К.В. Конюшко
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар