ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26.02.2009 р. 09:15 № 7/454
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs31810374) ) ( Додатково див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду (rs10299766) )
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
Товариства з обмеженою відповідальністю ""Букмекерська контора "Марафон"
до
Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м.Києва
про
визнання нечинним рішення
Представники:
від позивача
Кириченко С.М., за довіреністю
від відповідача
Васильчук С.С., Бернадін О.А., за довіреністю
Товариство з обмеженою відповідальністю "Букмекерська контора "Марафон" (надалі ТОВ "Букмекерська контора "Марафон", позивач) звернулось до суду з позовною заявою про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції Шевченківського району м. Києва (надалі ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, відповідач) № 0008382305 від 12.08.2008 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що грошові кошти у розмірі 3000,00 грн., які зберігались у сейфі букмекерської контори не перевищують ліміт залишку коштів, встановлений наказом підприємства, при цьому, готівка у грошовій скрині РРО на момент проведення перевірки складала 1728,11 грн., а тому висновки викладені в акті перевірки є такими, що не відповідають дійсності.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на порушення позивачем п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", так, проведеною перевіркою було встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, а тому, штрафні санкції застосовані до ТОВ "Букмекерська контора "Марафон" відповідають вимогам чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, - встановив:
Глухівською міжрайонною державною податковою інспекцією Сумської області було проведено перевірку господарської одиниці позивача, розташованої за адресою: м. Глухів, вул. Вознесенська, 44 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, за результатами якої було складено акт перевірки № 265908802305 від 20.07.2008р.
На підставі зазначеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.08.2008р. № 0008382305, згідно якого встановлено порушення ТОВ "Букмекерська контора "Марафон" п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та відповідно до ст. 22 наведеного Закону до товариства застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 15000,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки, товариством "Букмекерська контора "Марафон" не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі (4728,11грн.-1728,11грн.)=3000,00грн.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) .
Пунктом 13 статті 3 наведеного Закону закріплено наступне. Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Суд враховує, що на момент проведення перевірки позивача сума готівки, яка знаходилась на місці проведення розрахунків становить 4278,11 грн., сума вказана у денному звіті становить 1728,11 грн. Виявлене порушення підтверджується наявними у матеріалах справи денним звітом (Х-звітом) за 20.07.2008р.; описом від 20.07.2008р. наявної, на момент проведення перевірки, готівки на місці проведення розрахунків позивача, який підписаний букмекером-касиром Писачовим Є.В.; письмовими поясненнями букмекера-касира Писачова Є.В. від 20.07.2008р., згідно яких невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора, становить 3000,00 грн.
Відповідно до п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637 (z0040-05) уся готівка, що надходить до кас має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно п.4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614 (z0105-01) унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "службове внесення".
Як свідчать обставини справи, позивачем не було проведено операцію "службове внесення" грошових коштів у розмірі 3000,00 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи письмовими поясненнями букмекера-касира Писачова Є.В., таким чином, невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 3000,00 грн.
Доводи відповідача про те, що частина готівки знаходилась на зберіганні в сейфі та була внесена протягом дня, а ліміту не перевищувала не підтверджуються наданими доказами та у акті перевірки не відображені.
За таких підстав, суд вважає, що рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва районі № 0008382305 від 12.08.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 15000,00 грн. було прийняте у відповідності ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", є правомірним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене у відповідності та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.1., ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність свого рішення, і застосування штрафних санкцій оспорюваним рішенням здійснено обґрунтовано.
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
У зв’язку з відмовою у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 160- 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Букмекерська контора "Марафон" відмовити повністю.
Відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185- 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 05.03.09 р.
Суддя
Арсірій Р.О.