Калуський міськрайонний суд Івано – Франківської області
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
"21" січня 2009 року м. Калуш
Справа № 2 – а – 12
Калуський міськрайонний суд Івано – Франківської області
в складі: головуючого – судді Бойка М.Я.
секретаря – Гладенької Л.Ф.
позивача – ОСОБА_1
представника позивача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання незаконними дій та стягнення недорахованої допомоги по догляду за дитиною, –
В С Т А Н О В И В:
що у ОСОБА_1 народився син – ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., й згiдно Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" (2811-12)
їй призначено та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку. Однак дана допомога є значно занижена й не відповідає вимогам чинного законодавства, по – скільки відповідно до ст. 15 вказаного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надасться у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до шести років. Згідно ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рiк" прожитковий мiнiмум на дiтей вiком до шести років встановлено з ІНФОРМАЦІЯ_2 року – 434,00 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_3 року – 463,0 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_4 року – 470,00 грн.
Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рiк" (489-16)
дію вказаної ст.15 Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" було зупинено. Проте рішенням Конституцiйного Суду України вiд ІНФОРМАЦІЯ_5 року НОМЕР_1 дану норму Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рiк" (489-16)
визнано неконституцiйною, тобто такою, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
, а рішення Конституцiйного Суду України є обов’язковими до виконання.
Тому просить визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради щодо відмови нарахування та виплати їй недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень – грудень 2007 року в розмірі – 2 166,12 грн., компенсації втрати частини недоотриманої допомоги у зв’язку із несвоєчасною її виплатою – 606,49 грн. та судові витрати по справі.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник вiдповiдача – Управлiння працi та соцiального захисту населения Калуської міської Ради, в судове засiдання не з’явився, подавши суду заяву, в якій просить справу розглядати у їх відсутності, позову не визнають та у відзиві вказали, що позивач одержувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку у розмiрi визначеному ст. 56 Закону України "Про державний бюджет Украни на 2007 рiк". По скiльки виплата грошової допомоги по догляду за дитиною досягнення нею трирiчного вiку фiнансусться з державного бюджету України, то обсяги не можуть визначатися будь – яким iншим законом, крiм Закону про державний бюджет України. Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України, при здiйсненнi бюджетного процесу в Українi положення нормативно – правових актiв застосовуються лише в частинi, в якiй вони не суперечать положенням закону про державний бюджет України. Законом про Державний бюджет України на 2008 рік (107-17)
не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною досягнення нею трирiчного вiку за попередній період.
Також вважає, що згiдно iз положеннями ст. 100 КАС Украни позивачем пропущено строк звернення до адмiнiстративного суду.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір’ю малолiтнього сина – ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., що пiдтверджується копією свiдоцтва про народження дитини (а.с.4), здійснює за ним догляд й вона є особою, на яку поширюється дія ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" від 21.11.1992 року, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому Законом (2811-12)
.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до б років.
У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" (2811-12)
розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мініміму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з ІНФОРМАЦІЯ_6 року – 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Дію ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" (2811-12)
зупинено пунктом 14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від ІНФОРМАЦІЯ_7 року.
Статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" (2811-12)
здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90,00 грн. для незареєстрованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.
Рішенням Конституційного Суду України від ІНФОРМАЦІЯ_5 року визнано не конституцiйним положення п. 14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рiк" в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15, п.3 роздiлу VIII "Прикiнцевих положень" Закону України "Про державну допомогу сiм’ям з дiтьми" (2811-12)
щодо встановлення розмiру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку.
Статтею 152 Конституцiї України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно – правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов"язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.
Окрім цього, ст. 74 Закону України "Про Конституційний Суд України" визначено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиційність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв’язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Таким чином, у п. 5 резолютивної частини вказаного рiшення Конституцiйного Суду України від ІНФОРМАЦІЯ_5 року, конкретно зазначено, що "рішення Конституцiйного Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судiв загальної юрисдикцiї при розглядi ними позовiв у зв’язку з правовiдносинами, якi виникли внаслiдок дiї положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними".
По скільки, рішення Конституцiйного Суду України ухвалене ІНФОРМАЦІЯ_5 року, то суд приходить до висновку що і виплати по догляду за дитиною до досягнення ними трьохрічного віку повинні проводитись з липня 2007 року.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 – ти років встановлений з ІНФОРМАЦІЯ_2 року у розмірі 434,00 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_3 року у розмірі 463,00 грн., з ІНФОРМАЦІЯ_4 року у розмірі 470,00 грн.
У судовому засіданні встановлено, що позивач отримувала щомiсячну грошову допомогу в таких розмiрах: за липень 2007 р. – 99,72 грн., за серпень 2007 року – 104,85 грн., за вересень 2007 року – 103,41 грн., за жовтень 2007 року – 106,29 грн., за листопад 2007 року – 107,73 грн., за грудень 2007 року – 110,88 грн. тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рiк" (489-16)
.
Недоплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить: липень 2007 р. – 363,28 грн. (463,00 – 99,72); за серпень 2007 року – 358,15 грн. (463,00 – 104,85); за вересень 2007 року – 359,59 грн., (463,00 – 103,41); за жовтень 2007 року – 363,71 грн. (470,00 – 106,29); за листопад 2007 року – 362,27 грн. (470,00 – 107,73), за грудень 2007 року – 359,12 грн. (470,00 – 110,88).
Таким чином, загальна недоплачена позивачу сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по січень 2008 рік становить 2 166,12 грн.
При таких обставинах, суд приходить до висновку, що визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради щодо відмови нарахуванн і виплати недоотриманої допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по січень 2008 року в сумі – 2 166,12 грн.
У відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населенню" (1282-12)
на дану суму заборгованості слід провести індексацію, згідно наведеного в заяві розрахунку, що становить 606 грн. 49 коп., яку також слід стягнути із відповідача.
Ст. 99 КАС України встановлює річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із листа управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради НОМЕР_2 (а.с. 7) вбачається, що позивачу відмовлено у проведенні виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік ІНФОРМАЦІЯ_8 року, а отже ОСОБА_1 звернулася до суду саме тоді, коли дізналася про порушення своїх та дитини прав та інтересів, а тому суд вважає, що вона не пропустила цього строку.
На підставі наведеного й керуючись ст. ст. 99, 158 – 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, Законом України "Про державну допомогу сiм’ям з дітьми" (2811-12)
, Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, ст. 55, 124 Конституцiї України, Законом України "Про індексацію грошових доходів населенню" (1282-12)
, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити. Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради щодо відмови нарахування і виплати недоотриманої допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з липня 2007 року по січень 2008 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської Ради в користь ОСОБА_1 2166,12 грн. недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з липня 2007 року по січень 2008 року та 606 грн. 49 коп. компенсації втрати частини недоотриманої допомоги у зв’язку із несвоєчасною її виплатою.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду до Львівського адміністративного апеляційного суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову подається через Калуський міськрайонний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: