Роменський міськрайонний суд Сумської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2008 року
Справа 2-а-241/08р.
|
Роменський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючої - судді Очиргораєвої О.М.
при секретарі - Рибіній Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни
адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради про визнання дій неправомірними та відшкодування матеріальної шкоди, завданої при виплаті грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
1 вересня 2008 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради про визнання дій неправомірними та відшкодування матеріальної шкоди, завданої при виплаті грошової допомоги, в якому прохав визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Роменської міської ради по нарахуванню та виплаті йому разової грошової допомоги за 2007 та 2008 роки, як учаснику бойових дій, неправомірними та стягнути на його користь суму недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня: за 2007 рік у розмірі 1770 грн. 30 коп., за 2008 рік у розмірі 2095 грн.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з*явився, але надав письмову заяву, в якій прохав справу розглянути в його відсутності.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради позов не визнала, заперечення мотивувала тим, що законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
і аналогічним Законом на 2008 рік передбачені виплати щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
в розмірі 280 грн. і 310 грн. відповідно. Позивачу виплату коштів у 2007 та 2008 році проведено у відповідних розмірах. На її думку, позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду за 2007 рік, а тому його вимоги щодо виплати йому грошової допомоги за 2007 рік є безпідставними. А для виплати позивачу грошової допомоги за 2008 рік в Управлінні праці та соціального захисту населення відсутні кошти.
Вислухавши пояснення сторони та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15.05.1996 року (а. с. 8).
23 червня 2008 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради, з приводу отримання недоплаченої суми разової грошової допомоги за 2007-2008 роки, але йому в цьому було відмовлено.
У листі № 2989/06 від 22.07.2008 року, адресованому ОСОБА_1 зазначено, що Управлінням праці та соціального захисту населення останньому було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в 2007 році - 280 грн., а в 2008 році - 310 грн.
Наведене свідчить, що між сторонами виник публічно - правовий спір з приводу соціального захисту учасників бойових дій.
Спір підлягає вирішенню на підставі ч. 2 статті 19 Конституції України згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 ч. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасник бойових дій, має право на отримання "щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня, в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".
Згідно ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального населення через відділення зв'язку або через установи банку.
Згідно ст. 2 ч. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Частина 3 ст. 2 названого закону передбачає, що нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветерана війни, щ передбачені цим Законом (3551-12)
, є недійсним.
Ст. 22 ч. 2 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позиція представника відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Роменської міської ради, яка посилається на ст. 29 та 71 Закону України "Про Державний бюджет України" та відсутність коштів, є помилковою і такою, що суперечить вимогам ст. 22 Конституції України.
Таким чином, виплата відповідачем позивачу щорічної разової допомоги як учаснику бойових дій в 2007 році - в сумі 280 грн., а в 2008 році в сумі 310 грн., тобто в меншому ніж передбачено законом розмірі, є порушенням його конституційних прав на соціальний захист, тобто має місце звуження обсягу існуючих прав і свобод. Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
(ст.. 62 ч. 4) встановлено, що для визначення розміру державної соціальної гарантії - мінімальної пенсії за віком, відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, який визначений (ч. 5 ст. 62 ) в сумі 410 грн. 06 коп.
Тому розмір грошової допомоги учаснику бойових дій складає 2050 грн. 30 коп. (410 грн. 06 коп. х 5 = 2050 грн. 30 коп.)
Враховуючи, що позивач отримав в 2007 році 280 грн., то недоплата позивачу щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій в 2007 році становить - в сумі 1770 грн. 30 коп. (2050 грн. 30 коп. - 280 грн. = 1770 грн. 30 коп.)
Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
встановлено розмір державної соціальної гарантії - мінімальної пенсії за віком, відповідно до відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня 2008 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, який визначений ч. 5 ст. 58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" в сумі 481 грн.
Тому розмір грошової допомоги учаснику бойових дій складає 2405 грн. (481 грн. х 5 = 2405 грн.)
Враховуючи, що позивач отримав в 2008 році - 310 грн., то недоплата позивачу щорічної разової допомоги як учаснику бойових дій в 2008 році становить - в сумі 2095 грн. ( 2405 грн. - 310 грн. = 2095 грн.)
Суд також критично оцінює заперечення відповідача проти позову та обґрунтування тим, що виплата щорічної до 5 травня разової грошової допомоги ОСОБА_1, була здійснена в квітні 2007 року та 2008 року, в період дії ст. 29, 71 Законів України "Про державний бюджет на 2007 рік" і аналогічно на 2008 рік, а визнання Конституційним судом України положень Закону (489-16)
відносно соціальних гарантій ветеранів війни - неконституційними, відбулося 10 квітня 2007 року і 9 квітня 2008 року.
Суд вважає, що оскільки позивач 23.06.2008 року звернуся до Управління праці і соціального захисту населення з вимогою про перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня вже після прийняття Конституційним судом України рішень за № 6-рп/07 (v0a6p710-07)
та № 10 - рп\2008 року (v010p710-08)
, на що отримав відмову, то строк позовної давності він не пропустив. Отже, спірні правовідносини виникли, коли положення Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
і аналогічно на 2008 рік, які обмежували розмір виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня, вже втратили свою чинність.
Крім того, відповідно до резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2008 року №6-рп/2007 року (v0a6p710-07)
воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані не конституційними.
Щодо строків звернення до суду, то позивач звернувся до суду з позовом 1 вересня 2008 року. Про порушене право дізнався після ухвалення Конституційним судом України рішень про невідповідність Конституції України (254к/96-ВР)
положень ст. 29 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" - 9 липня 2007 року та положень п. 20, розділу другого Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
- 22 травня 2008 року. Ст. 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права. Позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою 23 червня 2008 року, тому строк позовної давності позивач не пропустив.
Керуючись ст. ст. 7- 11, 17, 99- 100, 158- 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 19 ч.2, 22 ч 2 Конституції України (254к/96-ВР)
ст. ст. 2 ч.2, 12 ч.5, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік (107-17)
, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України (конституційності) положень статей 29, 36 частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7,9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 р. від 22.05.2008 року (v010p710-08)
про визнання неконституційними окремих положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік" (107-17)
-суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради про визнання дій неправомірними та відшкодування матеріальної шкоди, завданої при виплаті грошової допомоги,- задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Виконкому Роменської міської ради по застосуванню при виплаті грошової допомоги за 2007-2008 роки положень законів про бюджет, які обмежують обсяг прав позивача на разову грошову допомогу, встановлений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради на користь ОСОБА_1, як учасника бойових дій, недоплачену разову грошову допомогу за 2007 рік у розмірі 1770 грн. 30 коп. та за 2008 рік у розмірі 2095 грн. 00 коп., а всього 3865 грн. 30 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з надісланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О.М. ОЧИРГОРАЄВА