ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року
м. Київ
справа №580/3131/23
адміністративне провадження № К/990/37128/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №580/3131/23
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 )
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою військової частини НОМЕР_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2023 року (головуючий суддя: Грибан І.О., судді: Беспалов О.О., Кузьмишина О.М.).
УСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У квітні 2023 року ОСОБА_1 пред`явив позов до військової частини НОМЕР_1, у якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати йому збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн з розрахунку на місяць пропорційно дням його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 19 жовтня 2022 року до 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум;
- зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн з розрахунку на місяць пропорційно дням його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 19 жовтня 2022 року до 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум.
2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що він проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_6 (військовій частині НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України. Вказував, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 (гриф) його було направлено у службове відрядження до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), де у період з 19 жовтня 2022 року до 20 січня 2023 року він виконував бойові завдання в Чернігівській області на підставі бойових наказів (розпоряджень) начальника ІНФОРМАЦІЯ_7.
На цій основі ОСОБА_1 стверджував, що він набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 тис грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, яку відповідач йому протиправно не виплатив.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
4. Прийняте рішення суд першої інстанції мотивував відсутністю доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би йому право на отримання додаткової винагороди до 100000 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2023 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1, скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2023 року й ухвалено нове про часткове задоволення позову:
- визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати в повному обсязі додаткової винагороди позивачу, встановленої пунктом 1 Постанови №168, у розмірі до 100000 грн, як військовослужбовцю, який брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території Чернігівської області за періоди з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань;
- зобов`язано військову частину НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України витребувати від військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України інформацію про безпосередню участь ОСОБА_1 як військовослужбовця, який брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території Чернігівської області за періоди з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, передбачену пунктами 4, 5, 11 та додатками 1 та 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168" для нарахування та виплати додаткової винагороди ОСОБА_2, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
6. Задовольняючи позовні вимоги за період з 19 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у спірний період підтверджена рапортами про виплату винагороди ОСОБА_1 і довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4566, виданою на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 2 квітня 2022 року №56гриф.
У цьому контексті суд апеляційної інстанції виснував, що недотримання органами Держприкордонслужби вимог щодо обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів чи наявність окремих недоліків документів, складених уповноваженими особами, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця.
Одночасно з цим, суд апеляційної інстанції виснував про необхідність виходу за межі позовних вимог, заявлених стосовно указаного періоду.
7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог за період з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року, суд апеляційної інстанції виходив з їхньої необґрунтованості, мотивувавши тим, що за січень 2023 року ОСОБА_1 отримав додаткову винагороду у збільшеному до 100 тис грн розмірі.
Короткий зміст касаційної скарги і відзивів
8. Військова частина НОМЕР_1 просить Верховний Суд скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішенні суду першої інстанції.
9. В обґрунтування підстав касаційного оскарження військова частина послалася на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - " КАС України (2747-15)
").
10. Скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, а саме: пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за відсутності висновку Верховного Суду щодо його застосування у подібних правовідносинах.
11. Позиція військової частини полягає в тому, що участь позивача у бойових діях або заходах протягом спірного періоду в повній мірі не підтверджена, а тому суд першої інстанції на відміну від апеляційного суду правильно вирішив спір, відмовивши у задоволенні позову.
12. Ухвалою від 6 грудня 2023 року Суд відкрив касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
13. Позивач чи його представник відзиву на касаційну скаргу не подали, копія ухвали про відкриття касаційного провадження була вручена позивачу 15 грудня 2023 року та доставлена до електронного кабінету його представника 7 грудня 2023 року.
14. Третя особа відзиву на касаційну скаргу не подала, копія ухвали про відкриття касаційного провадження доставлена до її електронного кабінету 21 травня 2024 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
15. 15 вересня 2022 року на підставі Указу Президента України №65/2022 ОСОБА_1 був призваний у Збройні Сили України та 19 жовтня 2022 року зарахований в списки військової частини НОМЕР_5, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_6 .
16. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 листопада 2022 року №3637-ОС підтверджується, що ОСОБА_1 призначено інспектором прикордонної служби 3 категорії третього відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби НОМЕР_7 у розпорядження начальника прикордонного загону.
17. Довідкою Військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України від 20 січня 2023 року №4566, підписаною командиром полковником ОСОБА_3 й виданою ОСОБА_1, який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_1, підтверджується, що він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області на підставі бойового наказу Адміністрації державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року у наступні періоди: з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року.
18. ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідними листами від 8 листопада 2022 року №22/4313-22-Вих, від 4 грудня 2022 року №22/4933-22-Вих направив ІНФОРМАЦІЯ_3 рапорти щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 та повідомив, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 наказу від 30 липня 2022 року №392-АГ відсутня.
19. За період з 1 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року подані рапорти щодо виплати додаткової винагороди від 1 листопада 2022 року №1477 у розмірі: 30000 грн та від 1 листопада 2022 року №1474 у розмірі: 70000 грн пропорційно із розрахунку на місяць особовому складу відділу прикордонної служби № НОМЕР_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
20. Згідно з рапортом від 1 листопада 2022 року №1477 ОСОБА_1 зараховано 31 день служби, а згідно з рапортом від 1 листопада 2022 року №1474 - 14 днів. Підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №601-ДСК від 30 вересня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_8 від 21 жовтня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_9 від 26 жовтня 2022 року.
21. За період з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року подані рапорти щодо виплати додаткової винагороди від 1 грудня 2022 року №1884 у розмірі: 30000 грн та від 1 грудня 2022 року №1883 у розмірі: 70000 грн пропорційно розрахунку на місяць особовому складу відділу прикордонної служби № НОМЕР_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
22. Згідно з рапортом від 1 грудня 2022 року №1884 позивачу зараховано 30 днів служби, а згідно з рапортом від 1 грудня 2022 року №1883 також 30 днів (підставою зазначено бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №601-ДСК від 30 вересня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_8 від 21 жовтня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_9 від 26 жовтня 2022 року; розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №699-ДСК від 28 жовтня 2022 року, журнал бойових дій №53дск ст.13-20; 62-67).
23. За період з 1 до 31 грудня 2022 року начальник відділу прикордонної служби НОМЕР_7 підполковник ОСОБА_4 клопотав рапортом перед першим заступником начальника загону-коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо виплати винагороди для старшого сержанта ОСОБА_1 у розмірі 70000 грн.
24. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 листопада 2022 року №3632-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
25. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 грудня 2022 року №4112-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
26. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26 грудня 2022 року №4613-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
27. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 лютого 2023 року №56-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 січня 2023 року до 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
28. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 8 лютого 2023 року №64-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 70000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за січень 2023 року за період з 1 січня 2023 року до 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ОСОБА_1 нараховано 13548,39 грн додаткової винагороди за 6 діб).
29. Довідкою від 4 квітня 2023 року №63-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1, за період з 1 жовтня 2022 року до 31 січня 2023 року підтверджується, що йому у вказаному періоді нарахована додаткова винагорода за постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 у сумі: 30000 грн щомісячно.
30. Архівною відомістю відповідача №1 за період з січня 2022 року до квітня 2023 року підтверджується, що додаткова винагорода за постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 виплачена ОСОБА_1 : у жовтні - 30000 грн, листопаді - 30000 грн, у грудні - 30000 грн, у січні - 30000 грн + 13548,39 грн.
31. 28 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій, серед іншого, просив нарахувати й виплатити йому в повному розмірі додаткову винагороду у розмірі до 100000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, за періоди з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
32. Листом від 5 квітня 2023 року №25-2436-23-вих відповідач повідомив, що позивачу виплачена додаткова винагорода з розрахунку до 30000 грн на місяць за період з вересня 2022 року до січня 2023 року. Виплата збільшеної додаткової винагороди за період з 1 до 20 січня 2023 року позивачу не передбачена, оскільки Чернігівська область у період з 1 до 31 січня 2023 року не входила до районів ведення воєнних (бойових) дій. У зв`язку з ненаданням ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджуючих документів для виплати додаткової грошової винагороди до 100000 грн за вказаний період (період перебування позивача у відрядженні на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 ), відсутні підстави для прийняття рішення та видачі наказу на її виплату.
33. Вважаючи свої права порушеними внаслідок бездіяльності відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДУ
34. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 3 квітня 2003 року №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
35. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
36. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
37. У частині другій статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
38. Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
39. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану".
У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
40. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 в абзаці першому пункту 1 постанови №168 слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць".
41. У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (з 28 вересня 2022 року до 20 січня 2023 року) не змінювався.
42. Разом з цим, у постанові від 6 квітня 2023 року у зразковій справі №260/3564/22, яка набрала законної сили, Верховний Суд дійшов висновку, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 змін до постанови №168 у частині визначення розміру додаткової винагороди "до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць" замість " 30000 гривень щомісячно" не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом "пропорційність" із прив`язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.
43. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України №168 додаткова винагорода в розмірі 30000 грн на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
44. Водночас реалізація зазначених приписів постанови Кабінету Міністрів України №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558 (z0854-18)
, не врегульовувала цих питань.
45. Про необхідність визначення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №168, вказано і в пункті 2-1 цієї постанови, доповненому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793.
46. 30 липня 2022 року Адміністрація Держприкордонслужби, посилаючись на пункт 2-1 постанови №168, видала наказ №392-/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168", який був уведений в дію з 1 серпня 2022 року.
47. Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об`єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об`єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
48. У пункті 4 наказу №392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад;
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
49. Згідно з пунктом 5 наказу №392-/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).
У довідках, передбачених цих пунктом, обов`язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).
50. Відповідно до пункту 11 наказу №392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 наказу).
51. Згідно з пунктом 12 наказу №392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов`язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
52. З 1 грудня 2022 року був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168".
53. Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.
54. Згідно з пунктом 3 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ документами, що підтверджують безпосередньою участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал), журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
55. На тлі доводів касаційної скарги та обставин справи колегія суддів враховує, що Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі №200/193/23 сформував висновок щодо питання застосування наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ, від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ та Інструкції МВС від 18 березня 2016 року №188 у контексті визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168.
56. Згідно з обставинами цієї справи позивач є військовослужбовцем Держприкордонслужби та під час проходження службу у 3 прикордонному загоні (військовій частині НОМЕР_1 ) був відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_7 (військовій частині НОМЕР_2 ).
57. Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4566, ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у період з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року.
58. Підставою для видачі цієї довідки слугувало бойове розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року.
59. Рапортами від 1 листопада 2022 року №1477, №1474 начальник відділу прикордонної служби НОМЕР_7 підполковник ОСОБА_4 клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо виплати винагороди для старшого сержанта ОСОБА_1 у розмірі 30000 грн (31 день з 1 до 31 жовтня 2022 року) та 70000 грн (14 днів у період з 18 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року).
60. Підставою для цього слугували бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №601-ДСК від 30 вересня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №668-ДСК від 21 жовтня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_9 від 26 жовтня 2022 року.
61. Також рапортами від 1 грудня 2022 року №1884, №1883 начальник відділу прикордонної служби НОМЕР_7 підполковник ОСОБА_4 клопотав перед першим заступником начальника загону - комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо виплати винагороди для старшого сержанта ОСОБА_1 у розмірі 30000 грн (30 днів з 1 до 30 листопада 2022 року) та 70000 грн (30 днів у період з 1 до 3- листопада 2022 року).
62. Підставою для цього слугувало бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №601-ДСК від 30 вересня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №668-ДСК від 21 жовтня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №690-ДСК від 26 жовтня 2022 року; розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №699-ДСК від 28 жовтня 2022 року, журнал бойових дій №53дск ст.13-20; 62-67.
63. Крім цього, начальник відділу прикордонної служби НОМЕР_7 підполковник ОСОБА_4 клопотав рапортом перед першим заступником начальника загону-коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо виплати винагороди для старшого сержанта ОСОБА_1 у розмірі 70000 грн за 31 день у період з 1 до 31 грудня 2022 року.
64. У період з 1 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій на підставі наказів Головнокомандувача Збройних Сил України "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" №262 від 1 жовтня 2022 року, №282 від 1 листопада 2022 року, №311 від 2 грудня 2022 року, №1 від 2 січня 2023 року.
65. Згідно з пунктом 4 наказу №392-/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 наказу №628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.
66. У вимірі спірних правовідносин колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції надав належну оцінку оформленим стосовно позивача довідці військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4566, рапортам про виплату йому додаткової винагороди у збільшеному до 100 тис грн розмірі, підставам їхнього складання та дійшов обґрунтованого висновку про доведеність обставин безпосередньої участі позивача у період з 19 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області.
67. Водночас невідповідності цих доказів критеріям належності, достовірності та допустимості, визначених статтями 73- 75 КАС України, суд апеляційної інстанції не встановив.
68. Крім цього, суд апеляційної інстанції мотивовано зазначив про те, що недотримання органами Держприкордонслужби вимог стосовно обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів чи наявність окремих недоліків документів, складених уповноваженими особами, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця.
69. З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов цілком правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, заявлених за період з 19 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року.
70. Одночасно з цим, колегія суддів зауважує, що касаційна скарга не містить доводів про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та/або порушення норм процесуального права у частині вирішення позовних вимог, заявлених стосовно періоду з 1 до 20 січня 2023 року.
71. Решта доводів касаційної скарги не спростовує висновки суду апеляційної інстанції, не впливає на законність й обґрунтованість оскарженого судового рішення, а направлені на переоцінку доказів, що знаходиться поза межами повноважень суду касаційної інстанції.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
72. Підстави касаційного оскарження не знайшли свого підтвердження під час касаційного перегляду справи.
73. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
74. Постанова суду апеляційної інстанції ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із правильним застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, а суд під час апеляційного розгляду справи не допустив порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
75. Підстави для скасування чи зміни оскарженого судового рішення відсутні.
76. Касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а оскаржене судове рішення слід залишити без змін.
77. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.
Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2023 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
……………………………….
……………………………….
……………………………..
Н.М. Мартинюк
А.В. Жук
Ж.М. Мельник-Томенко,
Судді Верховного Суду