ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ України-
14 жовтня 2008 року м. Київ
Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у складі:
Головуючого: Барбари В.П.
Суддів: Берднік І.С., Гуля В.С., Карпечкіна П.Ф., Колесника П.І,
Потильчака О.І., Черногуза Ф.Ф., Шицького І.Б.,
Щотки С.О.,
розглянувши за участю представників: Одеського національного університету імені І.І. Мечникова - Івашкової Н.Є., Генеральної прокуратури України - Попенка О.С., Міністерства освіти і науки України - Гресь М.В., Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новоросія" - Музиченко О.А.,
касаційну скаргу Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та касаційне подання Генерального прокурора України на постанову Вищого господарського суду України від 15 липня 2008 року у справі № 22/273-07-6575 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новоросія" до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, треті особи - Міністерство освіти і науки України, Управління охорони нерухомих об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, Одеська обласна рада, Одеська обласна державна адміністрація, про зобов'язання передати на баланс житловий будинок з нежитловими приміщеннями та за зустрічним позовом Одеського національного університету імені І.І. Мечникова до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новоросія" про визнання права оперативного управління, -
У серпні 2007 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новоросія" (надалі - ОСББ "Новоросія") звернулось до господарського суду з позовом до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, в якому просило суд зобов'язати відповідача передати на баланс ОСББ "Новоросія" будинок, який знаходиться за адресою м. Одеса, вул. Преображенська 24.
В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідач ігнорує положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року №1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (1521-2002-п)
якою затверджено порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, відмовляється надати список представників Одеського національного університету імені І.І. Мечникова які будуть входити у склад комісії, та назначити дату передачі будинку з балансу на баланс.
У жовтні 2007 року позивач уточнив позовні вимоги і просив суд зобов'язати відповідача передати на баланс ОСББ "Новоросія" житловий будинок з нежитловими приміщеннями за адресою м. Одеса, вул. Преображенська 24, в якому знаходяться квартири №1,2,3.
Одночасно, відповідач подав до господарського суду зустрічний позов до ОСББ "Новоросія", яким просив суд визнати за Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова право оперативного управління будівлею №24 за м. Одеса, вул. Преображенська 24.
В обґрунтування зустрічного позову позивач вказав, що спірна будівля є власністю держави, збудована в другій половині 19 ст., і передана на баланс університету з 1 жовтня 1884 року. Одночасно позивач вказав, що спірна будівля є двоповерховою спорудою, в якій розташовані учбово-експерементальні майстерні та три службові квартири викладачів.
Рішенням господарського суду Одеської області від 31 жовтня 2007 року, залишеним без зміни постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18 березня 2008 року, позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новоросія" задоволено. У зустрічному позові Одеського національного університету імені І.І. Мечникова відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 15 липня 2008 року постанову Одеського апеляційного господарського суду від 18 березня 2008 року та рішення господарського суду Одеської області від 31 жовтня 2007 року залишено без зміни.
В основу постанови касаційного суду покладено висновки про те, що господарські суди повно дослідили всі обставини справи, вірно застосували норми матеріального праві і дійшли обґрунтованих висновків про задоволення позовних вимог Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новоросія".
У касаційній скарзі та касаційному поданні ставляться питання про скасування постанови Вищого господарського суду України з мотивів виявлення різного застосування Вищим господарським судом України одного й того ж положення закону в аналогічних справах, неправильного застосування норм матеріального і процесуального права.
Ухвалою Верховного Суду України від 25 вересня 2008 року порушено касаційне провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 15 липня 2008 року у справі № 22/273-07-6575.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги та касаційного подання, Судова палата вважає, що касаційне подання та касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Вищий господарський суд України, залишаючи без зміни рішення господарських судів вказав, що останні дійшли вірного висновку про перехід спірної будівлі із державної власності до комунальної власності.
Проте, з таким висновком не можна погодитись з наступних підстав.
Господарським судом встановлено, що Одеською обласною радою на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць" (311-91-п)
прийнято рішення "Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада" від 24 квітня 2003 року № 154-ХХIV, згідно з яким, зокрема, затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює Одеська обласна рада станом на 1 квітня 2003 року.
Згідно даного переліку до вказаних об'єктів увійшла і спірна будівля як об'єкт культурної спадщини, що розташована за адресою м. Одеса, вул. Преображенська 24.
Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1999 року № 1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" встановлено, що передача оформляється актом приймання-передачі.
Проте, господарські суди не встановили наявність або відсутність вказаного акту, у зв'язку з чим не визначили правовий режим спірного майна.
Вищий господарський суд України, залишивши без зміни судові рішення у справі, погодився з висновками господарських судів, що спірна будівля є багатоповерховим житловим будинком, оскільки статутні та реєстраційні документи ОСББ "Новоросія" є чинними і свідчать, що ОСББ "Новоросія" створено власниками квартир багатоквартирного будинку.
Проте, з такими висновками погодитись не можна.
Статтею 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що об'єднання після набрання статусу юридичної особи може прийняти на баланс весь житловий комплекс.
Відповідно до ст. 1 даного закону житловий комплекс - це єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс.
Господарськими судами встановлено, що спірна будівля є двоповерховою, площа забудови якої складає 284 кв. м. з яких житлова площа складає 90 кв.м., а 181 кв. м. складають майстерні університету.
Відповідно до положень Державного класифікатора будівель та споруд (ДК 018-2000), затвердженого Наказом Держкомстандарту України № 507 (va507565-00)
від 17.08.2000 року головне призначення будівлі обчислюється з відсоткового співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі, а належність будівлі до класу встановлюється за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах групи.
Таким чином, господарські суди при визначанні статусу спірної будівлі не застосували положень Державного класифікатора будівель та споруд (ДК 018-2000), затвердженого Наказом Держкомстандарту України № 507 від 17.08.2000 року, якими встановлюється методика визначення призначення будівлі і дійшли помилкового висновку про належність будівлі до багатоквартирного житлового комплексу.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням ОСОБА_1та інших громадян про офіційне тлумачення положень пункту 2 статті 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та за конституційним поданням 60 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень статей 1, 10 цього Закону (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків) № 4-рп/2004 від 2 березня 2004 року встановлено, що допоміжні приміщення стають об'єктами права спільної власності співвласників багатоквартирного будинку, тобто їх спільним майном, одночасно з приватизацією громадянами квартир, що засвідчується єдиним документом - свідоцтвом про право власності на квартиру.
Проте, господарські суди в порушення вимог закону не встановили правового статусу майстерень, які складають 181 кв. м. від площі спірної забудови та підстав їх передачі співвласникам ОСББ "Новоросія".
Враховуючи викладене, судові рішення не можна визнати законними і обґрунтованими, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
При новому розгляді справи господарському суду необхідно врахувати викладене та вирішити спір відповідно до вимог закону.
Керуючись ст.ст. 111 -17 - ст. - 111-21 Господарського процесуального кодексу України, Судова палата у господарських справах, -
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та касаційне подання Генерального прокурора України задовольнити.
Постанову Вищого господарського суду України від 15 липня 2008 року, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 18 березня 2008 року та рішення господарського суду Одеської області від 31 жовтня 2007 року у справі № 22/273-07-6575 скасувати, а справу направити на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий В.П. Барбара
Судді І.С. Берднік
В.С. Гуль
П.Ф. Карпечкін
П.І. Колесник
О.І. Потильчак
Ф.Ф. Черногуз
І.Б. Шицький
С.О. Щотка
Правова позиція (справа №3-4439к08).
Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1999 року № 1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" встановлено, що передача оформляється актом приймання-передачі.
Проте, господарські суди не встановили наявність або відсутність вказаного акту, у зв'язку з чим не визначили правовий режим спірного майна.