ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
16.08.2001 Справа N 6/98-24/433
Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши заяву <...> про перевірку в порядку нагляду рішення, визначення і постанови арбітражного суду <...> області у справі N 6/98-24/433 за позовом ДПІ у м. <...> до <...> про стягнення в дохід бюджету доходу в сумі 107640,93 грн. від здійснення діяльності без установлених законом підстав, встановила таке:
ДПІ в м. <...> здійснила перевірку дотримання вимог податкового законодавства <...>, про що було складено акт від <...> N <...>.
За результатами перевірки було встановлено, що підприємство протягом 1999 року займалося придбанням і реалізацією металобрухту з метою отримання прибутку без відповідної ліцензії.
ДПІ в м. <...> звернулося до арбітражного суду <...> області з позовом до <...> про стягнення в дохід Державного бюджету України 107640,93 грн., отриманих відповідачем від здійснення безліцензійної діяльності.
Доводи відповідача грунтувалися на тих обставинах, що відповідачем порушено вимоги статті 4 Закону України "Про підприємництво" ( 698-12 ) (698-12) , статей 1, 4 Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ) (619-14) , пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) .
<...>
Рішенням суду від <...> позовні вимоги ДПІ у м. <...> задоволено: з <...> в дохід Державного бюджету України стягнуто 107640,93 грн., отриманих без законних на те підстав, і 1076,40 грн. державного мита.
Визначенням цього ж суду від <...> було виправлено пункт 1 резолютивної частини рішення від <...> і викладено в новій редакції: "Стягти з <...> в дохід Державного бюджету 106397,40 грн. як кошти, отримані без законних на те підстав".
Постановою заступника голови арбітражного суду <...> області від <...> рішення суду від <...> залишено без змін.
У заяві <...> про перевірку в порядку нагляду постанови заступника голови арбітражного суду <...> області від <...> і рішення арбітражного суду від <...> зроблено відсилання на помилкове застосування судами вимог законодавства України.
Позивач посилається на те, що металобрухт було передано брухтоздавачами за актами передачі відповідачу в рахунок погашення дебіторської заборгованості за перевезення вантажів, тобто металобрухт утворився на підприємстві внаслідок його ж господарської діяльності, а також на те, що не підлягає ліцензуванню діяльністю юридичних осіб, пов'язана зі збиранням і реалізацією промислового брухту чорних і кольорових металів, що утворюється в результаті їх діяльності. Крім того, заявник посилається на те, що рішення суду не відповідає нормам матеріального права, оскільки пункт 22 статті 92 Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) передбачає чотири види відповідальності - цивільно-правову, кримінальну, адміністративну і дисциплінарну, а про податкову відповідальність не згадується. Стягнення до бюджету коштів, отриманих без законних підстав, передбачене тільки у випадку визнання угоди недійсною (статті 49, 50 ЦК УРСР ( 1540-06 ) (1540-06) , а оскільки угоди, за якими здійснювалися передача і реалізація металобрухту, судом не визнавалися недійсними, рішення суду першої інстанції суперечить нормам ЦК УРСР.
Колегія суддів, перевіривши доводи заявника і проаналізувавши правильність застосування судом при винесенні рішення та здійсненні нагляду вимог матеріального і процесуального законодавства на підставі установлених ним фактичних обставин, доходить висновку про безпідставність правової позиції підприємства.
Відповідно до частини другої статті 8 Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) Основний Закон України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на підставі Конституції України і повинні їй відповідати.
Посилання заявника на те, що позивачем і судом було порушено норми Конституції ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) , безпідставне, оскільки норми Конституції України є нормами прямої дії тільки в тих правовідносинах, які вона безпосередньо регулює. Господарські, бюджетні, податкові правовідносини, тобто правовідносини між відповідачем, податковими органами і договірними контрагентами регулюються спеціальними Законами "Про підприємництво" ( 698-12 ) (698-12) , "Про металобрухт" ( 619-14 ) (619-14) , "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) , статтею 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ) (1775-14) , Цивільним кодексом ( 1540-06 ) (1540-06) , податковим законодавством тощо.
Також судова колегія не може погодитися з доводами заявника про те, що при виявленні правопорушення ДПІ необгрунтовано не прийняла з цього приводу рішення про стягнення з підприємства в дохід бюджету коштів, отриманих без установлених законодавством підстав.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) (509-12) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів і арбітражних судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними та стягнення в дохід держави коштів, отриманих ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, отриманих без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Безпідставними є і посилання заявника на те, що, оскільки металобрухт було передано йому брухтоздавачами за актами передачі в рахунок погашення дебіторської заборгованості за перевезення вантажів (тобто брухт утворився на підприємстві внаслідок його ж господарської діяльності), така його діяльність не підлягала ліцензуванню, оскільки її не можна розцінювати як діяльність, пов'язану зі збиранням і реалізацією промислового брухту чорних і кольорових металів. У законі, на думку суду, малося на увазі, що власне збирання і реалізація власного металобрухту, який утворюється в результаті технологічної, виробничої діяльності, а не переданий позивачу іншими підприємствами, навіть у рахунок погашення заборгованості, що виникла від здійснення підприємницької діяльності, не потребує ліцензування.
Як було встановлено рішенням і постановою суду, <...> займалося придбанням і реалізацією металобрухту з метою отримання прибутку (акт перевірки ДПІ <...>). Підприємство, зібравши металобрухт на суму 95121,65 грн., реалізувало його ВАТ "В" за 114448,19 грн. (а не за 116584,4 грн., як було зазначено в акті). Таким чином, відповідач, придбавши металобрухт як юридична особа, володів і розпоряджався ним. Таким чином, заявник здійснював операції з металобрухтом з порушенням установленого законом порядку, зокрема, статті 4 Закону України "Про металобрухт" ( 619-14 ) (619-14) , де зазначається, що операції з металобрухтом здійснюються тільки спеціалізованими або спеціалізованими металургійними переробним підприємствами, а також їх приймальними пунктами. Стаття 1 цього Закону передбачає, що спеціалізовані підприємства (суб'єкти підприємницької діяльності усіх форм власності) - це підприємства, що здійснюють операції з металобрухтом, які мають спеціальне технологічне брухтопереробне і вантажопідйомне обладнання, вагове господарство, складські приміщення, кваліфікований персонал, що забезпечують відповідно до законодавства протипожежну, екологічну та радіаційну безпеку і контроль якісного складу металобрухту і отримали відповідні ліцензії.
Таким чином, факт здійснення підприємством <...> заготівлі металобрухту і його подальшої реалізації без отримання спеціальної ліцензії судова колегія вважає доведеним.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення, визначення і постанова арбітражного суду <...> області прийняті з дотриманням норм матеріального і процесуального права та не бачить підстав для їх скасування.
Разом з тим при винесенні визначення від 11 березня 2001 року <...> про виправлення арифметичної помилки в пункті 1 резолютивної частини рішення від 31 жовтня 2000 року <...> судом першої інстанції не було враховано частину першу статті 49 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) , тобто не було повернено суму державного мита, стягнену в більшому розмірі, ніж передбачено нормами ГПК України.
На підставі зазначеного, керуючись статтями 111-5, 111-7, 111-9 - 111-11 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) , колегія суддів П О С Т А Н О В И Л А:
В задоволенні заяви <...> відмовити.
Рішення суду від 31 жовтня 2000 року, визначення від 11 березня 2001 року і постанову від 19 березня 2001 року залишити без змін.
Повернути позивачу <...> з Державного бюджету України 12 (дванадцять) грн. 43 коп. державного мита. Видати наказ.
Колегія суддів: <...>
"Податки та бухгалтерський облік", N 77, 24 вересня 2001 р.