ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 420/19398/23
адміністративне провадження № К/990/43056/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.,
суддів: Бучик А.Ю., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу №420/19398/23
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ГУ ПФУ
на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді - Градовського Ю.М., суддів: Турецької І.О., Шеметенко Л.П.
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) (далі - Закон №1058-ІV (1058-15) ) із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019 - 2021 роки та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов`язати ГУ ПФУ здійснити з 19.06.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019 - 2021 роки та з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував протиправністю дій ГУ ПФУ щодо відмови в перерахунку йому пенсії за віком згідно із Законом № 1058-IV (1058-15) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, оскільки після призначення пенсії за віком він продовжував працювати, набув більше двох років страхового стажу, відтак, має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до частити четвертої статті 42 Закону № 1058-IV із врахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки (період, що передує останньому перерахунку пенсії).
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 відмовлено у задоволенні позову.
3. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позовні вимоги задоволено:
визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум;
зобов`язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 з 19.06.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019 - 2021 роки, з урахуванням раніше виплачених сум;
стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги в сумі 2 683,70 грн.
4. 19.12.2023 до Верховного Суду через підсистему "Електронний суд" надійшла касаційна скарга ГУ ПФУ, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, скаржник просить скасувати постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 - залишити в силі.
5. Верховний Суд ухвалою від 01.02.2024 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою з підстави, визначеної пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ) та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
6. 05.02.2024 від ОСОБА_1 до суду касаційної інстанції надійшов відзив на зазначену вище касаційну скаргу, у якому позивач просить залишити останню без задоволення, а оскаржувану відповідачем постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. У справі, яка розглядається суди встановили, що ОСОБА_1 з 18.11.2020 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за віком, призначену йому відповідно до Закону № 1058-ІV (1058-15) , розмір якої обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки.
21.11.2022 на виконання абзацу 3 частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії позивача з урахуванням додатково, набутого страхового стажу (24 місяці), за результатом якого розмір пенсії склав 8937,18 грн. при страховому стажі 40 років 2 місяці 16 днів.
21.03.2023 пенсію позивача перераховано з 01.03.2023 з урахуванням індексації заробітку (масовий перерахунок). Після здійснення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 становить 9363,05 грн.
Під час здійснення зазначених перерахунків ГУ ПФУ застосовувало показник середньої плати в Україні, який враховувався під час призначення позивачеві пенсії за віком за 2017-2019 роки.
19.06.2023 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою щодо перерахунку його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком.
Листом від 04.07.2023 №17719-17424/Є-02/8-1500/23 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії та додатково зазначив, що перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати, з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Отже, для здійснення перерахунку пенсії позивача (призначеної в 2020 році) із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки законних підстав немає.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки позивачу пенсію призначено в 2020 році, розмір якої було обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки, тобто за три роки, що передували зверненню із заявою про призначення пенсії, перерахунки його пенсії, передбачені статтею 42 Закону №1058-ІV, проведені вчасно, відповідно до вимог чинного законодавства, а вимоги позивача щодо перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум є безпідставними.
9. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове судове рішення про задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив із того, що пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1 (z0714-18) (далі - Порядок №10-1), передбачено, що особам, які продовжували працювати та мають не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії перерахунок пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію. На думку суду апеляційної інстанції, оскільки позивач продовжував працювати після призначення пенсії за віком (у 2020 році), набув додатково 24 місяці страхового стажу, він має право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки, які передують року (2022 рік) останнього перерахунку .
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ
10. Касаційна скарга відповідача мотивована тим, що суд апеляційної інстанцій в оскаржуваному судовому рішенні неправильно застосував положення статей 40, 42 Закону №1058-IV щодо визначення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується під час перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №1058-IV (1058-15) у зв`язку з наявністю додаткового набутого (після призначення пенсії за віком) страхового стажу в розмірі 24 місяці.
Скаржник зауважує, що згідно з положеннями статті 42 Закону №1058-IV під час здійснення перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався під час призначення такої пенсії, а тому підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні, у зв`язку з чим, на думку відповідача, суд апеляційної інстанції помилково скасував законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції.
11. У відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_1 зазначає, що доводи касаційної скарги ГУ ПФУ є необґрунтованими та не спростовують правильності висновків суду апеляційної інстанції, у зв`язку з чим просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, у відповідності до частини першої статті 341 КАС України, виходить з такого.
13. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
14. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
15. Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
16. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
17. Відповідно до преамбули Закону №1058-ІV (1058-15) він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
18. У статті 9 Закону №1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
19. Згідно з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
20. За приписами частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
21. Подібні за змістом положення містяться в Порядку 10-1, відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
22. Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
23. Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
24. З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
25. Тобто, перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
26. Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а.
27. З урахуванням наведеного, Верховний Суд приходить висновку про відсутність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV (1058-15) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року в якому здійснено перерахунок такої пенсії, а саме: за 2019 - 2021 роки, у зв`язку із чим висновок суду апеляційної інстанції про наявність у позивача такого права не ґрунтується на правильному правозастосуванні, відтак, постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 підлягає скасуванню.
28. З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції законно та обґрунтовано відмовив в задоволенні позову, висновки суду першої інстанції зроблені на підставі повного та всебічного дослідження матеріалів справи, правильного застосування норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, тоді як судом апеляційної інстанції під час апеляційного перегляду справи неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до прийняття необґрунтованого судового рішення.
29. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
30. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 341, 345, 352, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.
Постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №420/19398/23 скасувати.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі №420/19398/23 залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.І. Рибачуксудді А.Ю. Бучик Т.Г. Стрелець