ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2024 року
м. Київ
справа №540/318/21
адміністративне провадження № К/9901/30509/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року у складі судді Морської Г.М. та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року у складі колегії суддів: Єщенка О.В. (головуючий), суддів: Димерлія О.О., Танасогло Т.М. у справі за його позовом до Управління Служби безпеки України в Херсонській області (далі - Управління СБУ в Херсонській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 визнати протиправними дії Управління СБУ в Херсонській області щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розміри грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ (2262-12) ), статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII (2011-12) ) та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (704-2017-п) (далі - постанова №704, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2102006097) із врахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1410 грн, надбавки за вислугу років в розмірі 3487,50 грн (45 відсотків від посадового окладу та окладу за військовим званням), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених із розмірів: надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності у розмірі 50 відсотків від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 331 відсоток від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, згідно первинної довідки Управління СБУ в Херсонській області від 10 серпня 2017 року №135 "Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1") і з яких було сплачено єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (1105-14) (далі - Закон №1105-XIV (1105-14) );
1.2 зобов`язати Управління СБУ в Херсонській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку про розміри грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови №704 для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2102006097) ОСОБА_1 із врахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1410 грн, надбавка за вислугу років в розмірі 3487,5 грн (45 відсотків від посадового окладу та окладу за військовим званням), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених із розмірів: надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності у розмірі 50 відсотків від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 331 відсоток від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, згідно первинної довідки Управління СБУ в Херсонській області від 10 серпня 2017 року №135 "Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1" і з яких було сплачено єдиний соціальний внесок відповідно до Закону №1105-XIV (1105-14) .
2. Херсонський окружний адміністративний суд рішенням від 5 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року, відмовив у задоволенні позовних вимог.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що право на встановлення надбавкок та здійснення преміювання Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам відповідних державних органів.
Суди вважають, що позивач не має права на включення до довідки таких надбавок як надбавка за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність і інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності та надбавку за виконання особливо важливих завдань, оскільки Постанова №704, якою визначено порядок, умови та розмір грошового забезпечення військовослужбовців не містить таких видів надбавок.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 Згідно наказу Управління СБУ в Херсонській області від 1 серпня 2017 року підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "а" пункту 62 у запас СБУ, вислуга років на 1 серпня 2017 року складає - 24 років 08 місяців 01 днів.
З.2 2 серпня 2017 року ОСОБА_1 призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ (2262-12) .
3.3 Управління СБУ в Херсонській області листом від 27 липня 2020 року №71/К-163/60 повідомило позивача, що Управлінням підготовлена та направлена до УПФУ в Херсонській області довідка про розмір його грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року №71/К-163/1/60 від 27 липня 2020 року.
3.4 2 листопада 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління СБУ в Херсонській області із заявою, у якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку для перерахунку його пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, під час виготовлення якої застосовувати розміри грошового забезпечення визначені у довідці №71/К-163/1/60 від 27 липня 2020 року, у якій було визначено: посадовий оклад - 6340,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 45 відсотків - 3487,50 грн, із обов`язковим включенням сум додаткових видів грошового забезпечення (визначених із розмірів: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 відсотків, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50 відсотків, надбавки за виконання особливо важливих завдань 100 відсотків, премії 331 відсоток, які отримано протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, згідно первинної довідки УСБУ в Херсонській області "Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії" від 10 серпня 2017 року №135).
3.5 Уважаючи дії відповідача щодо не включення до довідки всіх додаткових складових грошового забезпечення, які він отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням, протиправними позивач звернувся до суду із цим позовом.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
4.1 На її обґрунтування позивач зазначив, що всупереч наявності правових підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, які позивач отримував при виході на пенсію, відповідач не включив їх у довідку, чим порушив вимоги Конституції України (254к/96-ВР) , Законів №2262-ХІІ (2262-12) , №2011-ХІІ (2011-12) .
5. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу. На обґрунтування зазначив, що діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України. Уважає, що рішення судів відповідають вимогам матеріального і процесуального права, тому у задоволенні касаційної скарги необхідно відмовити.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, згідно яких Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Суди попередніх інстанцій встановили, що з метою реалізації права позивача на перерахунок пенсії з урахуванням усіх основних та додаткових складових грошового забезпечення, Управлінням СБУ в Херсонській області підготовлено на надано до пенсійного органу довідку від 27 липня 2020 року №71/К-163/1/60 до якої було включено наступні складові:
- посадовий оклад - 6340,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 45% - 3487,50 грн;
- надбавка за особливості проходження служби 32% - 3596,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 951,00 грн;
- преміювання 10% - 634,00 грн.
Суд зазначає, що спірним у цих правовідносинах залишається не включення до зазначеної довідки надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності у розмірі 50 відсотків, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків та зменшення відповідачем розміру премії з 331 відсотка до 10 відсотків.
9. Колегія суддів Верховного Суду не погоджується із таким висновком судів попередніх інстанції з огляду на таке.
10. Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
11. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ (2262-12) . Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
12. Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
13. Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
14. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
15. Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
16. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
17. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
18. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
19. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
20. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
22. Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Порядок № 45).
23. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ (2262-12) , у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24. Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, у редакції постанови №103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
25. У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
26. Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
27. Колегія суддів зазначає, що до компетенції Уряду відноситься прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
28. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
29. Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
30. Зокрема, на час видачі Управлінням СБУ в Херсонській області довідки від 27 липня 2020 року №71/К-163/1/60, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
31. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
32. Отже на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
33. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12) , крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
34. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
35. Згідно із пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
36. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
37. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
38. Як зазначалось вище, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 (набрала чинності 1 березня 2018 року), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
39. Зокрема, цим нормативним документом Уряд установив такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
40. Також постановою №704 передбачено здійснення преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 постанови № 704).
41. При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
42. Таким чином, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ (2262-12) , з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
43. До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, у якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
44. Водночас, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
45. Відповідно до приписів пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
46. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
47. За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо не включення до довідки щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством є неправомірними, а тому слід зобов`язати відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок та премії), для проведення з 1 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
48. Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палата Верховного Суду від 24 червня 2020 року (провадження №11-20заі20). Запропонований підхід викладено у постановах Верховного Суду від 1 квітня, 16 червня 2021 року (справи №№120/1394/19-а, 520/2983/19, відповідно).
49. За таких обставин колегія суддів уважає, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.
50. Відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 349 КАС суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині; скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.
51. Відповідно до частини першої статті 351 КАС суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.
59. Оскільки у цій справі суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, колегія суддів, уважає, що касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року та постанова П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року - скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 139, 341, 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Херсонській області щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розміри грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (704-2017-п) для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2102006097).
Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Херсонській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку ОСОБА_1 про розміри грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (704-2017-п) для перерахунку та виплати пенсії з 1 квітня 2019 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді: А.А. Єзеров В.М. Кравчук