ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 300/3496/22
адміністративне провадження № К/990/14808/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бучик А.Ю.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2023 (колегія суддів: Святецький В.В., Гудим Л.Я., Довгополов О.М.) у справі № 300/3496/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У вересні 2022 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія, згідно з довідкою від 19.07.2022 № 92, виданою Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2021 та здійснювати виплату перерахованої згідно з довідкою від 19.07.2022 № 92, виданою Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону пенсії з 01.01.2021, без відстрочення платежу та без обмеження максимального розміру пенсії при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років, з урахуванням виплачених сум.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначав, що у зв`язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія, у нього виникло право на перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2021 на підставі довідки від 19.07.2022 № 92, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону. Однак, відповідач протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку, зазначивши про відсутність правових підстав.
2. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2022 позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021 у зв`язку зі зміною розміру складових грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 19.07.2022 №92.
Зобов`язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2021 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2021, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 19.07.2022 № 92, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати (сплачений судовий збір) в розмірі 496,20 грн.
3. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2023 скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2022 та ухвалено постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
4. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову цього суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5. Ухвалою Верховного Суду від 15.05.2023 відкрито касаційне провадження на підставі пункту 1 частини четвертої та підпункту "а" пункту 2 частини п`ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ).
6. Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу позивача, в якому він просить відмовити у задоволенні касаційної скарги та залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції.
7. У зв`язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
8. Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, де з травня 2010 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон № 2262-XII (2262-12) ).
10. Останній перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 здійснено на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2021, яке набрало законної сили 14.12.2021, у справі № 300/4151/21.
11. Зазначеним рішенням позов ОСОБА_1 задоволено повністю:
- зобов`язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, згідно з наданою Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону довідки від 07.05.2021 за №370, з урахуванням проведених платежів.
12. Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону на заяву позивача від 06.07.2022 підготувала та направила йому довідку від 19.07.2022 № 92 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021, за посадою: старший слідчий слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України відповідною (аналогічною) посаді прокурор Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 (v006p710-20) , статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1697-VII (1697-18) ), у якій визначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 38 400,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням: майор юстиції 1 340,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) 15 896,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 3840,00 грн; усього 59 476,00 грн.
13. 25.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 19.07.2022 № 92, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону.
14. За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом за № 3126-2942/Ш-02/8-0900/22 від 16.08.2022 повідомив позивача про відсутність правових підстав та відповідних повноважень для врахування оновленої довідки та проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось.
15. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що розмір грошового забезпечення, з якого обраховується пенсійне забезпечення позивача, за нормами, чинними на 01.01.2021, підвищився в порівнянні з розміром відповідного грошового забезпечення станом на 05.03.2019, а тому у позивача виникло право на перерахунок його пенсії. Отже, відповідач протиправно не провів перерахунок та виплату пенсії позивачу з врахуванням виплачених сум пенсії, визначених на 01.01.2021 із врахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону № 92 від 19.07.2022.
Водночас суд першої інстанції визнав передчасною і такою, що не підлягає задоволенню, позовну вимогу про зобов`язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити виплату пенсії без відстрочення платежу та без обмеження максимального її розміру після перерахунку на підставі довідки від 19.07.2022 № 92, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону.
17. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач не набув права на отримання заробітної плати відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру", зі змінами внесеними Законом України від 19.09.2019 № 113-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" (113-20) , оскільки не проходив та не міг проходити атестацію в порядку Закону України від 19.09.2019 № 113-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" (113-20) (далі - Закон № 113-ІХ (113-20) ). А тому його грошове забезпечення, з якого обраховується пенсія визначається відповідно до абзацу 3 пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113-ІХ (113-20) , за змістом якого на період до дня звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури оплата праці прокурорів, які не завершили процедуру атестації, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників прокуратури, а саме: постанови Кабінету Міністрів України, № 505 від 31.05.2012 (505-2012-п) .
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
18. Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, зокрема, ним не враховано, що для перерахунку пенсій колишніх військових прокурорів слід застосовувати положення Закону № 2262-XII (2262-12) та Закону № 1697-VII (1697-18) . Суд не взяв до уваги, що у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора відділу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону та зверненням до управління Пенсійного фонду України з відповідною довідкою у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Також скаржник зазначає, що судом апеляційної інстанції не взято до уваги висновок Верховного Суду, сформульований у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, виходить з такого.
20. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
21. Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
22. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
23. Ключовим питанням у цій справі є наявність правових підстав для перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262-ХІІ (2262-12) , на підставі довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону України відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 (v006p710-20) , статті 81 Закону № 1697-VII.
24. Як встановлено судами, позивач проходив військову службу і був звільнений 05.05.2010 з військової служби з посади старшого слідчого слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України.
25. Відповідно до статті 13 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції на час звільнення позивача) (далі - Закон № 1789-ХІІ (1789-12) ) військові прокуратури входили до системи органів прокуратури.
26. Відповідно до ст. 46-1 Закону № 1789-XII військовими прокурорами і слідчими призначаються громадяни України з числа офіцерів, які проходять військову службу або перебувають у запасі і мають вищу юридичну освіту.
Військовослужбовці військових прокуратур у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять службу відповідно до Закону України "Про загальний військовий обов`язок і військову службу" (2232-12) та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види постачання і забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
27. Відповідно до частини дев`ятої статті 50-1 Закону № 1789-XII військові прокурори і слідчі військових прокуратур при звільненні з військової служби мають право на одержання пенсії відповідно до цієї статті (тобто як прокурори) або на одержання пенсії, встановленої законом для військовослужбовців.
28. Позивач отримує пенсію як військовослужбовець відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12) .
29. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30. Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
31. Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (45-2008-п) (далі - Порядок № 45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
32. Алгоритм перерахунку передбачено у пунктах 2-3 Порядку № 45. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
33 Позивач проходив військову службу і був звільнений з військової служби з військової прокуратури Західного регіону України. Відтак саме цей державний орган (його правонаступник) повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії.
34 Закон № 1697-VII (1697-18) , який прийнято на заміну Закону № 1789-ХІІ (1789-12) , як передбачено у його преамбулі, визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Однією із засад, на яких ґрунтується діяльність прокуратури, визначено незалежність прокурорів, що передбачає існування гарантій від незаконного політичного, матеріального чи іншого впливу на прокурора щодо прийняття ним рішень при виконанні службових обов`язків (пункт 5 статті 3 Закону).
35. Згідно із частиною першою статті 16 цього Закону незалежність прокурора забезпечується, зокрема, забороною незаконного впливу, тиску чи втручання у здійснення повноважень прокурора (пункт 3); установленим законом порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності прокуратури (пункт 4); належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням прокурора (пункт 5).
36. Відповідно до положень частин першої та другої статті 81 Закону 1697-VII заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
37. Частинами третьою-п`ятою вказаної статті врегульовані розміри посадових окладів прокурорів, а частиною сьомою - розміри щомісячної надбавки за вислугу років.
38. В подальшому, Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 № 79-VIII (79-19) було внесено зміни у розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (2456-17) , зокрема, доповнено вказаний розділ, крім інших, пунктом 26, за змістом якого норми і положення статті 81, частин шістнадцятої, сімнадцятої, вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу XIII "Перехідні положення" Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ "Про прокуратуру" (1697-18) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
39. Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 (v006p710-20) визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (2456-17) у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
40. У вказаному рішенні Конституційний Суд України вказав, що однією з необхідних передумов незалежної діяльності прокуратури, неупередженого, об`єктивного, безстороннього виконання прокурорами своїх функцій є заходи щодо їх юридичного захисту, належного рівня матеріального та соціального забезпечення прокурорів, які мають бути гарантовані таким чином, щоб не допустити тиску, що може спричинити вплив на прийняті ними рішення. Це може бути реалізовано лише шляхом визначення відповідним законом України належних умов для функціонування прокуратури та системи фінансування, у тому числі регулювання заробітної плати прокурора для забезпечення неупередженості при реалізації встановлених Конституцією та законами України повноважень.
Отже, заробітна плата прокурорів, як елемент організації та порядку діяльності прокуратури в розумінні статті 131-1 Основного Закону України, має визначатися виключно законом, а тому положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, є таким, що суперечить частині другій статті 131-1 Основного Закону України.
41. За таких обставин, коли заробітна плата прокурорів визначається виключно Законом, в даному випадку статтею 81 Закону № 1697-VІІ, вірним є визначення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою позивача для обчислення (перерахунку) його пенсії відповідно до статті 81 Закону № 1697-VІІ, а не постанови Кабінету Міністрів України як вказав суд апеляційної інстанції.
42. Отже, позивач має право на перерахунок його пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії працівників на підставі довідки, у якій вказаний розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою - старший слідчий слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України відповідною (аналогічною) посаді прокурор Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону відповідно до рішення Конституційного Суду від 26.03.2020 № 6-р/2020 (v006p710-20) та статті 81 Закону № 1697-VІІ.
43. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, відмовивши позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, діяв всупереч вимог частини другої статті 2 КАС України. А відтак, суд першої інстанції вірно задовольнив позов в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2021 (дата, з якої позивач просив здійснити перерахунок його пенсії) з урахуванням грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою на підставі довідки, виданої Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону.
44. Водночас суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову та помилково скасував рішення суду першої інстанції.
45. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
46. З урахуванням наведеного, оскільки суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до скасування рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню із залишенням в силі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2022.
47. Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
48. Сплачений позивачем судовий збір за подання касаційної скарги в сумі 1984,80 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 341, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2023 скасувати.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2022 залишити в силі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області (код 20551088) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1984,80 грн (одна тисяча дев`ятсот вісімдесят чотири гривні 80 копійок).
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Головуючий А. Ю. Бучик
Судді: А. І. Рибачук
С. Г. Стеценко