ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 810/3528/16
адміністративне провадження № К/9901/33208/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,
суддів -Юрченко В.П., Бившева Л.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Державної фіскальної служби України
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року (Судді: Лапій С.М., Балаклицький А.І., Щавинській В.Р.),
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року (Судді: Оксененко О.М., Губська Л.В., Федотова І.В.),
у справі № 810/3528/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго"
до Державної фіскальної служби України,
Вишгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області,
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" (далі - позивач, ТОВ "Біогазенерго") звернулося до Київського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1, ДФС України), Вишгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач, 2, Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, в якому просило суд: визнати протиправною бездіяльність ДФС України та Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" (ідентифікаційний код 33593431) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначена у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року в розмірі 14 423 561 грн, та зобов`язати Державну фіскальну службу України та Вишгородську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" (ідентифікаційний код 33593431) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що вказана у податковій декларації з ПДВ за червень 2015 року в розмірі 14 423 561 грн та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ (т. 1 а.с. 2-8).
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" (ідентифікаційний код 33593431) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року в розмірі 14 423 561 грн. Зобов`язано Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" (ідентифікаційний код 33593431) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що вказане у податковій декларації з ПДВ за червень 2015 року в розмірі 14 423 561 грн та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено, оскільки за висновками суду першої інстанцій, Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не має повноважень у сфері супроводження операцій в системі електронного адміністрування ПДВ (т. 1 а.с. 174-181, 252-259).
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог, ДФС України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в доводах якої, посилаючись на вимоги пункту 200-1.1, 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України, а також вимоги п. 5 розд. V Порядку (б/н), зазначив, що від`ємне значення податку на додану вартість, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду відображається у рядках 20.1-20.3 декларації залежно від напряму їх положення. Таким чином, зареєстрованим станом на 1 липня 2015 року платникам податку на додану вартість одноразово автоматично буде збільшено реєстраційну суму на суму переплат, наявних у таких платників станом на 1 липня 2015 року. Разом з тим, скаржником зазначено, що Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області було проведено документальну планову виїзну перевірку позивача за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року (акт перевірки від 05.01.2016 року № 3/22-00/33593431), за результатами якої встановлено завищення залишку від`ємного значення податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р. 24 Декларації) за грудень 2014 року на загальну суму 333 333 тис грн, що на думку скаржника свідчить про те, що суму від`ємного значення з податку на додану вартість, зазначеного ТОВ "Біогазенерго" в декларації з ПДВ за червень 2015 року також не підтверджено. Враховуючи викладене, скаржник просив суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове про відмову в задоволенні адміністративного позову (т. 2 а.с. 1-4).
Позивач у відмовленій частині позовних вимог із апеляційною скаргою та, відповідно з касаційною скаргою до суду не звертався.
Відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ТОВ "Біогазенерго" 17.07.2015 року подано до Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, у рядку 24 якої "Сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" відображено суму 14 423 561 грн (т. 1 а.с. 13-16). Згідно електронної квитанції № 2 (реєстровий номер 9150841954) від 17.07.2015 Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області отримано податкову декларацію за червень 2015 року (т. 1 а.с. 17, 98). Докази про неприйняття звітності в матеріалах справи відсутні.
Судами в межах даної справи встановлено, що 03.08.2015 року ДФС України в порядку Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" від 16.07.2015 №643-VІІІ (643-19)
здійснила обнуління суми податку, на яку ТОВ "Біогазенерго" має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, тому починаючи з серпня 2015 року на рахунку позивача у системі електронного адміністрування ПДВ сума, відображена позивачем у рядку 24 декларації з ПДВ за червень 2015 року, не обліковувалась, що підтверджується відповідним витягом з системи електронного адміністрування ПДВ від 03.11.2016 року (т. 1 а.с. 18).
17.12.2015 року та 20.01.2016 року ТОВ "Біогазенерго" до Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області направлено звернення з проханням надати роз`яснення щодо від`ємного значення ПДВ, тобто суми, на яку товариство може зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до них.
Листом від 17.12.2015 року №7002/10/10-08-22-02/2944 Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомила, що з 18.11.2015 року по 06.01.2016 року проводиться планова документальна виїзна перевірка позивача за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, за результатами якої буде складено акт та визначена остаточна сума від`ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного (звітного) періоду та буде перенесена в реєстраційну суму рядка 24 (а.с. 99).
Також, Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 22.01.2016 № 188/10-08-15-01/107 посилаючись на вимоги пункту 200-1.1, 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України, а також вимоги п. 5 розд. V Порядку від 23.09.2014 № 966, повідомила, що від`ємне значення податку на додану вартість, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду відображається у рядках 20.1-20.3 декларації залежно від напряму їх положення. Таким чином, зареєстрованим станом на 1 липня 2015 року платникам податку на додану вартість одноразово автоматично буде збільшено реєстраційну суму на суму переплат, наявних у таких платників станом на 1 липня 2015 року (т. 1 а.с. 101-102).
Оскільки Вишгородською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не було перенесено до реєстраційної справи суми від`ємного значення ПДВ, задекларованого товариством у рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, позивач 07.04.2016 року звернувся зі скаргою до Ради бізнес-омбудсмена на таку бездіяльність Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС і просив раду бізнес-омбудсмена надати рекомендацію цьому контролюючому органу вчинити вказані дії (т.1 а.с. 103-104).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до Постанови КМУ від 26.11.2014 № 691 (691-2014-п)
та Меморандуму про партнерство та співробітництво між Радою бізнес-омбудсмена та ДФС України від 12.10.2015, Рада бізнес-омбудсмена звернулась до ДФС України з поданням від 20.05.2016 року № 1213 про вжиття заходів щодо "… перенесення суми від`ємного значення ПДВ по декларації позивача за червень 2015 року в розмірі 14 423 561,00 грн., яка була підтверджена відповідним актом Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 05 січня 2016 року № 3/22-00/33593431, в рахунок збільшення реєстраційної суми податку, на яку платник податку може зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до них" (т. 1 а.с. 105-114).
На зазначене подання ДФС України листом від 30.06.2016 року №14265/6/99-99-14-03-02-15 повідомила, що "…згідно з результатами проведеного ОДПІ аналізу суму від`ємного значення з податку на додану вартість, зазначеного ТОВ "Біогазенерго" в декларації з ПДВ за червень 2015 року у розмірі 14423,6 тис. грн., не підтверджено (посилаючись на акт перевірки від 05 січня 2016 року № 3/22-00/33593431)" (т. 1 а.с. 116).
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 09.08.2016 року на засіданні Експертної Групи за участю Ради бізнес-омбудсмена та ДФС України, останньою повідомлено про "…неможливість "підтягнення" суми від`ємного значення через технічні особливості функціонування системи СЕА ПДВ" (лист Ради бізнес-омбудсмена № 2108 від 31.08.2016) (т. 1 а.с. 120-122).
Рада бізнес-омбудсмена 17.11.2016 року отримала лист від ДФС України (вих. № 24130/6/99-99-06-07-15 від 09.11.2016), в якому ДФС України зазначає: "За результатами перевірки інформації в інтересах ТОВ "Біогазенерго" щодо неперенесення від`ємного значення податку на додану вартість з декларації платника у рахунок збільшення реєстраційної суми податку встановлено затягування посадовими особами територіальних органів ДФС врегулювання порушеного платником питання та несвоєчасне надання відповідей на звернення" (т. 1 а.с. 148).
Також, як встановлено судами попередніх інстанцій, під час розгляду справи в суді першої інстанції, позивачем 06.12.2016 отримано Рішення Ради бізнес-омбудсмена від 05.12.2016 вих. № DCS-2016/12/05-3007 за результатами розгляду його скарги, в якому Рада бізнес-омбудсмена повідомила про прийняте рішення, зазначивши: "Відповідно до пункту 11.1.1 Регламенту Ради скаргу визнати обґрунтованою. Рекомендувати ДФС провести службове розслідування стосовно посадових осіб Вишгородської ОДПІ; Рекомендувати Міністерству фінансів/ДФС/ Комітету з питань податкової та митної політики усунути Недобросовісну поведінку щодо Скаржника шляхом розробки та впровадження змін до Податкового кодексу (2755-17)
" (т. 1 а.с. 165).
Розглядаючи спір по суті і частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції керувався тим, що Державною фіскальною службою України на виконання вимог Закону України від 16.07.2015 № 643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (643-19)
, після обнуління суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН не було вчинено дій, спрямованих на автоматичне збільшення значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН на суму від`ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року в розмірі 14 423 561 грн, що стало підставою для визнання судами попередніх інстанцій протиправною бездіяльність ДФС України (яка на відміну від Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області) супроводжує операції в системі електронного адміністрування ПДВ) з приводу не вчинення таких дій, та зобов`язання їх вчинити (т. 1 а.с. 174-181, 252-259).
Колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (71-19)
, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (2755-17)
: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Кодексу.
Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29.07.2015) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (569-2014-п)
(далі - Порядок №569).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 569, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
За змістом пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29.07.2015) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначена у цій статті.
29.07.2015 року набрав чинності Закон України від 16.07.2015 № 643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (643-19)
, яким підрозділ 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (2755-17)
доповнено пунктом 34.
Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (2755-17)
встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (643-19)
зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від`ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Прикінцеві положення Податкового кодексу України (2755-17)
). Аналогічний алгоритм дій ДФС України визначений підпунктом 3 пункту 10 Порядку №569.
30.07.2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України № 643-VІІІ (643-19)
з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ (http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63853.html), в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:
- з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (2755-17)
, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України (2755-17)
, крім показників УНаклОтр, УМитн та УНаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;
- протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума УНакл зареєстрованим платникам податку збільшиться на суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (УОвердрафт ); суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (УПерепл); суму від`ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року; суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов`язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов`язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року; на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (2755-17)
враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.
При цьому планом заходів окремо зазначено, що у зв`язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (УНакл), буде збільшена на суму від`ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.
Згідно повідомлення прес-служи ДФС України від 05.08.2016, опублікованого на офіційному веб-порталі ДФС України (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/209359.html) ДФС України до 10 серпня 2015 року зобов`язувалась забезпечити збільшення зареєстрованим платникам податку сума УНакл на суму від`ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень, що була надана платниками до 31 липня 2015 року.
Таким чином, протягом серпня 2015 року Державна фіскальна служба України у зв`язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов`язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від`ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 листопада 2020 року у справі № 810/407/16 (адміністративне провадження № К/9901/27305/18), але не виключно.
В доводах касаційної скарги скаржник посилається на п. 5 розд. V Порядку (б/н), зазначивши, що від`ємне значення податку на додану вартість, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду відображається у рядках 20.1-20.3 декларації залежно від напряму їх положення, але не зазначає, у чому саме полягає неправомірність заповнення позивачем рядку 24 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року на виконання вимог Закону України від 16.07.2015 № 643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (643-19)
та Порядку № 569, тоді, як за висновками судів попередніх інстанцій, достовірність відображеного у рядку 24 декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року показника від`ємного значення у розмірі 14 423 561 грн відповідачами під час розгляду справи під сумнів не ставилося.
Крім цього, судами попередніх інстанцій вірно надано оцінку наявному в матеріалах справи акту перевірки від 05.01.2016 року № 3/22-00/33593431, яким Вишгородська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області вказала про наявність у позивача станом на 31.12.2014 від`ємного значення ПДВ в розмірі 17 665 475, 00 грн (на стор. 27 акта перевірки, графа "Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до податкового кредиту наступного податкового періоду ряд.24 Декларації. За даними перевірки") (т. 1 а.с. 45). Отже, доводи скаржника про те, що наведеним актом перевірки суму від`ємного значення з податку на додану вартість, зазначеного ТОВ "Біогазенерго" в декларації з ПДВ за червень 2015 року не підтверджено, спростовується висновками цього акта перевірки, в яких встановлено завищення залишку від`ємного значення податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р. 24 Декларації) за грудень 2014 року на загальну суму 333 333 тис грн, а ні за червень 2015 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог в частині бездіяльності Державної фіскальної служби України (яка супроводжує операції в системі електронного адміністрування ПДВ) що полягає в автоматичному незбільшенні суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Біогазенерго" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року в розмірі 14 423 561 грн, та зобов`язати Державної фіскальної служби України вчинити ці дії.
Доводи касаційної скарги є аналогічними доводам апеляційної скарги та не спростовують правильність висновків судів попередніх інстанцій про задоволення адміністративного позову і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, суди попередніх інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права або порушили норми процесуального права.
Згідно частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 246, 250, 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року у справі № 810/3528/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.А. Васильєва Судді В.П. Юрченко
Л.І. Бившева