ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2023 року
м. Київ
справа №460/1901/21
адміністративне провадження № К/990/29657/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.
розглянув у письмовому провадженні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року (суддя Махаринець Д.Є.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року (колегія у складі суддів Кузьмича С.М., Глушка І.В., Матковської З.М.)
у справі № 460/1901/21
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не включення до вислуги років у пільговому обчисленні час служби у підрозділах боротьби з економічною та організованою злочинністю органів внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у період з 07.04.1999 по 12.11.1999, з 31.12.1999 по 11.09.2011;
- зобов`язати відповідача включити до вислуги років позивача в пільговому обчисленні час його служби у підрозділах боротьби з економічною, організованою злочинністю в органах внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у період з 07.04.1999 по 12.11.1999, з 31.12.1999 по 11.09.2011 та подати уточнену довідку для перерахунку призначеної позивачу пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 07.04.1999 по 06.11.2015 позивач проходив службу на різних посадах в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 09.03.2016 та з 22.05.2017 по 02.01.2020 - на різних посадах в органах Національної поліції України.
3. Згідно з витягом з послужного списку архівної особової справи від 05.06.2020 №1628/116/12/02-2020, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України на наступних посадах, зокрема:
- в період з 07.04.1999 по 12.11.1999 - на посаді оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Луцького районного відділу УМВС України у Волинській області;
- в період з 31.12.1999 по 25.07.2000 - на посаді оперуповноваженого відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Луцького районного відділу внутрішніх справ;
- в період з 25.07.2000 по 01.10.2001 - на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділення по боротьбі з організованими злочинними угрупованнями в пріоритетних напрямках економіки управління по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями УМВС України у Волинській області;
- в період з 01.10.2001 по 06.07.2004 - на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями в пріоритетних напрямках економіки та відмивання коштів управління по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями УМВС України у Волинській області;
- в період з 06.07 2004 по 30.05.2005 - на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Нововолинського міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю управління по боротьбі зі злочинними угрупуваннями УМВС України у Волинській області;
- в період з 30.03.2005 по 13.12.2005 - на посаді оперуповноваженого (за рахунок посади оперуповноваженого в особливо важливих справах) групи документування незаконного проникнення іноземних громадян на територію України відділу по боротьбі з ОЗУ, лідерами злочинного середовища та міжнародними ОЗУ управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській області;
- в період з 13.12.2005 по 03.10.2006 - на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах групи документування незаконного проникнення іноземних громадян на територію України відділу по боротьбі з ОЗУ, лідерами злочинного середовища та міжнародними ОЗУ управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській області;
- в період з 03.10.2006 по 03.10.2007 - на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи документування незаконного проникнення іноземних громадян на територію України відділу по боротьбі з ОЗУ, лідерами злочинного середовища та міжнародними ОЗУ управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України у Волинській області;
- в період з 03.10.2007 по 24.07.2008 - на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями та міжнародною злочинністю управління по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями УМВС України у Волинській області;
- в період з 24.07.2008 по 20.05.2010 - на посаді начальника відділу боротьби з корупцією управління по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями УМВС України у Волинській області;
- в період з 20.05.2010 по 20.07.2010 - виконуючим обов`язки начальника відділення кримінальної розвідки в УВП центру кримінальної розвідки управління по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями у Волинській області УМВС України у Волинській області;
- в період з 20.07.2010 по 11.09.2011 - на посаді начальника відділення кримінальної розвідки в УВП центру кримінальної розвідки управління по боротьбі з організованими злочинними угрупуваннями у Волинській області УМВС України у Волинській області.
4. Наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 02.01.2020 №1о/с, підполковника поліції ОСОБА_1, начальника Гощанського відділення поліції Острозького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII звільнено зі служби в поліції: за пунктом 7 (за власним бажанням). Також у наказі зазначено, що вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становить 19 років 06 місяців 14 днів, у пільговому - 19 років 08 місяців 24 дні, а страховий стаж - 25 років 05 місяців 09 днів.
5. Наказом Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 17.01.2020 №6о/с до наказу Головного управління Національної поліції в Рівненській області від 02.01.2020 № 1о/с унесені часткові зміни, згідно з якими наказано вважати, що страховий стаж позивача становить 25 років 08 місяців 12 днів.
6. З 03.01.2020 позивачу призначена пенсія за вислугу років за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , що підтверджується наявною у справі копією протоколу за пенсійною справою - 0313007884 (НПУ) від 03.01.2020. При цьому, графа "Умови призначення" названого протоколу містить відмітку "вислуга років - 25 (календ.19), у розмірі 50% грошового забезпечення".
7. 30.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області уточненої довідки про його вислугу років, в якій, зокрема, час служби останнього на посадах у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю обчислений з розрахунку 1 місяць за 1,5 місяця служби.
8. Листом від 04.01.2021 за № 11/С-2019 відповідач повідомив позивачу, що його вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становила 19 років 06 місяців 14 днів, а страховий стаж - 25 років 08 місяців 12 днів, у зв`язку з чим пенсія за вислугу років призначена останньому на підставі пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
9. Позивач вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду.
ІIІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
10. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що має право на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах час проходження служби в підрозділах боротьби з економічною та організованою злочинністю ОВС періоди роботи з 07.04.1999 по 12.11.1999, з 31.12.1999 по 11.09.2011, який повинен обчислюватися з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці.
11. Позивач зазначає, що реалізація права на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) , здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 (780-2011-п) "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (393-92-п) та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України (постанова набрала чинності 27.07.2011).
12. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що для призначення пенсії за вислугу років позивачу Закон № 2262-ХІІ (2262-12) визначає, як обов`язкову вимогу наявність саме календарної вислуги, а не її загальну тривалість у пільговому обрахуванні.
13. Вважає, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на її розмір). У той же час, для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 31.12.2021, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2022, позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Рівненській області щодо не включення до вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні часу служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ України з 07.04.1999 по 12.11.1999 та з 31.12.1999 по 25.07.2000 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця;
- зобов`язано Головне управління Національної поліції в Рівненській області включити до вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні час служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ України з 07.04.1999 по 12.11.1999 та з 31.12.1999 по 25.07.2000 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, а також подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області уточнену довідку про вислугу років ОСОБА_1 для перерахунку останньому пенсії за вислугу років;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
15. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а Верховний Суд зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
У постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а Верховний Суд вказав, що пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 дійшов висновку про те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ (2262-12) і положенням цього Закону не суперечить.
Відтак, за висновком суду першої інстанції, позовні вимоги в частині, що стосуються включення до вислуги років позивача періодів служби у підрозділах по боротьбі з економічною злочинністю в органах внутрішніх справ України з 07.04.1999 по 12.11.1999 та з 31.12.1999 по 25.07.2000 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог, які стосуються включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби на посадах у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в органах внутрішніх справ України з 25.07.2000 по 11.09.2011, то такі не підлягають задоволенню, оскільки Положення № 3720 регламентувало особливості обчислення стажу роботу, а не вислуги років для призначення (перерахунку) пенсії, працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України згідно з переліком посад, визначених Наказом № 431.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
16. У касаційній скарзі позивач просить скасувати оскаржувані судові рішення у частині вимоги, у задоволенні якої було відмовлено, ухвалити у цій частині нове рішення про задоволення позову.
17. Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що суди попередніх інстанцій вирішили спір без урахування висновків щодо застосування норм права, висловлених у постанові Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, у постанові Верховного Суду від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18.
Обчислення пільгового стажу роботи у спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з розрахунку 1,5 роки за кожний рік служби передбачалося Постановою Верховної ради України від 16.12.1993 № 3720-ХІІ "Про затвердження Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України" (3720-12) (далі - Постанова ВРУ № 3720-ХІІ (3720-12) ).
18. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав. Ухвалу про відкриття касаційного провадження доставлено в електронний кабінет Головного управління Національної поліції в Рівненській області - 28.10.2022.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
20. У касаційній скарзі позивач не погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог, які стосуються включення до його вислуги років на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби на посадах у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в органах внутрішніх справ України з 25.07.2000 по 11.09.2011 та зазначає про необхідність врахування висновків Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, висловлених у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, та Верховного Суду у постанові від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18.
21. У постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а Об`єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла наступного висновку:
"Частиною другою статті 17 Закону N 2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно зі статтею 17-1 Закону N 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту "а" пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці-час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 2 Постанови №393 (прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції).
Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-XII (2262-12) передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII (2262-12) . Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Отже, в даному випадку, ураховуючи наведене, Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду погоджується з висновком, викладеним у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а, та не вбачає підстав для відступу від нього в цій справі.
Водночас, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII (2262-12) у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, колегія суддів вважає за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.
Отже, є необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини."
22. У постанові від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18 Верховний Суд зазначив наступне:
"Частиною другою статті 17 Закону № 2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у Постанові № 393.
Підпункт "в" пункту 3 Постанови КМУ № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Відповідно до пункту 4.1.6. Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720 від 16 грудня 1993 року, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби був затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року № 431 (z1350-07) .
Відповідно до пункту 2 вказаного переліку по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці підлягає робота на посадах, зокрема, заступника начальника відділу, старшого оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах.
У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393, а саме: період служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю з липня 2003 року по вересень 2010 року.
Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-XII (2262-12) передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII (2262-12) . Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою № 393.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення."
23. Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
24. У вищезазначеній постанові Судова палата зазначила, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови №393.
25. Колегія суддів звертає увагу, що зазначена судова практика Верховного Суду є релевантною до спірних правовідносин. Відступ від правової позиції, викладеної Верховним Судом у зазначених постановах, не здійснювався.
26. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач у період з 25.07.2000 по 11.09.2011 перебував на службі на посадах оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в органах внутрішніх справ України.
27. Відповідно до пункту 4.1.6. Положення про порядок комплектування, матеріально- технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України №3720-ХІІ від 16 грудня 1993 року (3720-12) , стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
28. Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби був затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року № 431 (z1350-07) .
29. Відповідно до пункту 2 вказаного переліку по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці підлягає робота на посадах, зокрема, заступника начальника відділу, старшого оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах.
30. Враховуючи зазначені вище правові висновки, наведені у постанові Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, постанові Верховного Суду від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18 та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в органах внутрішніх справ України з 25.07.2000 по 11.09.2011.
31. Відповідно до частин першої - третьої статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
32. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення.
33. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
34. Оскільки суди попередніх інстанцій повно встановили обставини справи, проте відмовляючи в частині задоволення позовних вимог, невірно застосували норми матеріального права, їх рішення підлягають скасуванню в цій частині з ухваленням нового - про задоволення позовних вимог.
35. Судові витрати розподілу не підлягають, так як позивач є учасником бойових дій.
Керуючись статтями 341, 345, 351, 356 КАС України, Верховний Суд -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року у справі №460/1901/21 в частині відмови у задоволенні позовних вимог - скасувати.
Прийняти у цій частині нову постанову.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Рівненській області щодо не включення до вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні період служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в органах внутрішніх справ України з 25 липня 2000 року по 11 вересня 2011 року з розрахунку служби з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Рівненській області включити до вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні період служби у підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в органах внутрішніх справ України з 25 липня 2000 року по 11 вересня 2011 року з розрахунку служби з розрахунку один місяць служби за півтора місяця та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області уточнену довідку про вислугу років ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за вислугу років.
В іншій частині рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2022 року у справі №460/1901/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Н.В. Коваленко
Суддя О.П. Стародуб