ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 805/2963/17-а
касаційне провадження № К/9901/56832/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегапром" на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.03.2018 (головуючий суддя - Олішевська В.В., судді - Кошкош О.О., Христофоров А.Б.) та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 (головуючий суддя - Сухарьок М.Г., Блохін А.А., Шишов О.О.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегапром" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мегапром" (далі - позивач, Товариство, платник) звернулось до суду із позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, Управління, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправною бездіяльність ДФС України та Управління щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку платник має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов`язати ДФС України та Управління повернути на діючий електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку платник має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних в розмірі 17486183,86 грн, яка була списана з електронного рахунку адміністрування податку на додану вартість в період з 20 по 24 березня 2017 року.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у системі електронного адміністрування податку на додану вартість контролюючим органом у період з 20.03.2017 по 24.03.2017 безпідставно списано (перераховано) кошти в загальній сумі 17486183,86 грн, оскільки в зазначений період товариство реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних не здійснювало, податкові декларації/уточнюючи розрахунки до них не подавало.
Донецький окружний адміністративний суд рішенням від 19.03.2018, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018, у задоволені позову відмовив повністю.
Відмовляючи у задоволенні позову суди попередніх інстанцій дійшли до висновку, що податковими органами не здійснювалось жодних протиправних дій з прийняття та обробки податкових накладних надісланих Товариством, не було допущено також і пов`язаної із цим протиправної бездіяльності, що могла б слугувати підставою для задоволення позовних вимог. Корегування сум ліміту здійснювалось в автоматичному режимі відповідно до внесення податкових накладних/розрахунків коригування.
Позивач оскаржив судові рішення попередніх інстанцій до суду касаційної інстанції. У касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування своїх вимог позивач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зазначає про неврахування судами, що у системі електронного адміністрування податку на додану вартість контролюючим органом у період з 20.03.2017 по 24.03.2017 безпідставно списано (перераховано) кошти в загальній сумі 17486183,86 грн, оскільки в зазначений період товариство реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних не здійснювало, податкові декларації/уточнюючи розрахунки до них не подавало.
Відповідач відзив (заперечення) на касаційну скаргу не надав суду, що не перешкоджає її розгляду.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 03.08.2018 відкрив касаційне провадження у цій справі за касаційною скаргою позивача та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 20.11.2023 закінчив підготовку справи до касаційного розгляду, визнав за можливе проведення касаційного розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами і призначив справу до розгляду в порядку письмового провадження з 21.11.2023.
Перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи, Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій установлено та підтверджується матеріалами справи, що витягом з системи електронного адміністрування податку на додану вартість щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних №20347367 від 20.03.2017 підтверджено стосовно позивача, що сума від`ємного значення складає 325845,00 грн та сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 2566039,82 грн.
Витягом з системи електронного адміністрування податку на додану вартість щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних, №23347400 від 23.03.2017 підтверджено стосовно позивача, що сума від`ємного значення складає 325845,00 грн та сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складає 2639068,70 грн.
Витягом з системи електронного адміністрування податку на додану вартість щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних, №24347448 від 24.03.2017 підтверджено стосовно позивача, що сума від`ємного значення складає 325845,00 грн та сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складає 14920144,04 грн.
Відповідно до Витягів з Єдиного реєстру податкових накладних позивачем були зареєстровані податкові накладні 20.03.2017, 21.03.2017, 22.03.2017, 23.03.2017, 24.03.2017 по господарським операціям з контрагентами.
Платник звернувся до Управління із запитом від 24.03.2017 №45-юр, відповідно до якого просив надати інформацію про рух коштів на рахунках платника у СЕА податку на додану вартість за період з 20 по 24 березня 2017 року та пояснення з підстав списання (перерахування) коштів з рахунку.
Управління листом від 05.04.2017 №4888/10/05-99-12-01-13 повідомило, що за поданими платником податковими деклараціями з податку на додану вартість з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, виникло перевищення задекларованих податкових зобов`язань над сумою податку на додану вартість по зареєстрованим податковим накладним/розрахункам коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (показник SПеревищ).
Показник SПеревищ розраховується в автоматичному режимі на центральному рівні, в результаті у платника рахується: 21.03.2017 - збільшення показника SПеревищ на суму 5334965,00 грн, показник SНакл склав "мінус" 2680882,72 грн; 24.03.2017 - збільшення показника SПеревищ на суму 17631062,00 грн, показник SНакл склав "мінус" 14923167,87 грн.
На рахунку, відкритому у СЕА для позивача 20 по 24 березня 2017 року руху грошових коштів не було. Залишок грошових коштів на рахунку станом на 27.02.2017 (дату останнього руху) склав 620,00 грн.
Позивач звернувся до відповідачів із заявами від 12.05.2017 №66-юр, №67-юр, в яких просив повернути грошові кошти в загальній сумі 17486183,86 грн на рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, безпідставно списані за період з 20 по 24 березня 2017 року.
ДФС України листом від 16.08.2017 №18004/6/99-99-12-0-01-15 повідомила, що основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України (2755-17)
, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За даними баз даних ДФС України реєстраційна сума позивача становить "-" 12905042,18 грн.
Від`ємне значення реєстраційної суми виникло з причин обрахунку показника перевищення податкових зобов`язань (SПеревищ), який відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України є складовою формули, за якою обраховується реєстраційна сума.
Показник SПеревищ розраховується ДФС автоматично після прийняття податкової звітності від платника податку, при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума платника.
Таким чином, якщо платник податку своєчасно не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, та, відповідно, реєстраційна сума не була зменшена на суму податку, зазначену в них, то після подання звітності з податку на додану вартість, в якій задекларовані податкові зобов`язання з податку на додану вартість, визначені у податкових накладних, незареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційна сума зменшується на суму податку на додану вартість, зазначену у таких податкових накладних.
Так, SПеревищ по платнику за період липень 2015 року - червень 2017 року становить 17631063,00 грн, а виник він у зв`язку з невідповідністю сум податкових зобов`язань, задекларованих у липні 2015 року - червні 2017 року, із сумою податку на додану вартість за податковими накладними/розрахунками коригування, виписаними у відповідних періодах та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних. ПК України (2755-17)
регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Законом України від 28.12.2014 №71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (71-19)
було запроваджено систему електронного адміністрування податку на додану вартість (пункт 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону №71) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Згідно з пунктами 200-1.1, 200-1.2 статті 200-1 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 200-1.5 статті 200-1 ПК України кошти з електронного рахунка платника податку на додану вартість перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до: державного бюджету; на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб`єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статті 209 Податкового кодексу України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України; на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань.
Положеннями пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України регламентовано, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах + SОвердрафт - SНаклВид - SВідшкод - Sперевищ.
Таким чином, показник SПеревищ є складовою формули, за якою обраховується сума податку (далі - реєстраційна сума) на яку платник податку має право зареєструвати в єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних (показник SНакл).
Показник SПеревищ відображає загальну суму перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником ПДВ у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься у складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання положень статті 200-1 ПК України Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 (569-2014-п)
затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків (далі - Порядок №569).
Пунктом 2 Прядку №569 визначено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
За правилами пункту 9 Порядку № 569 платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі на суму податку (S Накл), обчислену за такою формулою: S Накл = S НаклОтр + S Митн + S ПопРах + S Овердрафт - S НаклВид - S Відшкод - SПеревищ, де SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у Реєстрі, яка визначається як різниця між: сумами податкових зобов`язань за операціями з постачання/надання товарів/послуг та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, здійсненими після 01 липня 2015 року, та їх подальшого коригування згідно із статтею 192 Кодексу, задекларованими платником у податкових деклараціях з податку (поданих контролюючому органу починаючи з податкової звітності за липень 2015 року для платників податку, що застосовують місячний звітний період, за III квартал 2015 року - для платників податку, що застосовують квартальний звітний період) з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 569 показники, зазначені у пункті 9 цього Порядку, обліковуються в розрізі платників податку наростаючим підсумком: з 01 липня 2015 року - для платників, що зареєстровані платниками податку до 01 липня 2015 року.
Таким чином, Система електронного адміністрування розраховувала показник SПеревищ наростаючим підсумком як різницю між податковими зобов`язанням декларацій з податку на додану вартість (з урахуванням уточнюючих розрахунків до них) починаючи з липня 2015 року та сумою податку на додану вартість за ПН/РК з періодами виписки починаючи з 01.07.2015, що були зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних до дати подання декларації за відповідний звітний період (або до дати розрахунку показника, якщо такий розрахунок здійснювався з запізненням).
Перерахунок показника SПеревищ здійснюється щоразу при поданні декларації з податку на додану вартість/уточнюючого розрахунку за вказані періоди на дату такого подання та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, складених за вказані періоди на дату такої реєстрації. При обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума (SНакл) такого платника.
Згідно з пунктом 8 розділу І Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 (z1267-14)
, та з 01.07.2016 пунктом 8 розділу І Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (z0159-16)
, до податкової звітності з податку на додану вартість (далі - податкова звітність) належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов`язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Підпунктом 4 пункту 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (z0159-16)
, визначено, що з рядка 19 визначається сума перевищення від`ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 19.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).
Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 19.1.
Сума від`ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), зазначається у рядку 20.
Сума від`ємного значення (рядок 20 у декларації): зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), в частині, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (відображається у рядку 20.1); підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2).
Як установлено судовими інстанціями, станом на 20.08.2015 (на дату подання платником декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року (декларація від 20.08.2015 №9175648928) сума реєстраційного ліміту становила 114390,03 грн, сума задекларованих зобов`язань у зазначеній податковій декларації складала 11561012,00 грн, в єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) підприємством зареєстровані видані податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 11555022,00 грн. Сума задекларованих податкових зобов`язань з податку на додану вартість перевищила суму податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування (показник Sперевищ) на 5990,00 грн, у зв`язку з чим системою електронного адміністрування в автоматичному режимі 31.08.2015 розраховано показник Sперевищ на суму податку на додану вартість у розмірі 5990,00 грн та відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України сума ліміту була зменшена на 5990,00 грн з 114390,00 грн до 108400,00 грн.
Станом на 19.12.2016 позивачем наростаючим підсумком, починаючи з липня 2015 року, задекларовано податкових зобов`язань на загальну суму 254068170,00 грн, а в ЄРПН наростаючим підсумком зареєстровано видані податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 239364256 грн. Сума задекларованих податкових зобов`язань з податку на додану вартість перевищила суму податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування (показник SПеревищ) на 14703914,00 грн.
Товариство 19.12.2016 подало декларацію з податку на додану вартість за листопад 2016 (декларація від 19.12.2016 №9245904266), в якій сума податкових зобов`язань задекларована у розмірі 6920052,00 грн, в ЄРПН підприємством зареєстровані видані податкові накладні/розрахунки коригування на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 5556356,00 грн. Сума задекларованих податкових зобов`язань з податку на додану вартість перевищила суму податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування (показник SПеревищ) на 1363969,00 грн, що спричинило збільшення наростаючим підсумком різниці між сумою задекларованих податкових зобов`язань з податку на додану вартість та сумою податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування (показник SПеревищ) на 16067610,00 грн, у зв`язку з чим 19.12.2016 СЕА розраховано показник SПеревищ у сумі 16067610,00 грн та зменшення реєстраційного ліміту з 4562895,39 грн до 3199199,39 грн.
Перевищення податкових зобов`язань з податку на додану вартість над сумою податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування (показник SПеревищ), після подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 року (декларація від 19.01.2017 №9267033504), в якій ним задекларовано податкові зобов`язання в розмірі 12296097,00 грн склало 1559593,00 грн. З наростаючим підсумком показник SПеревищ становить 17627203,00 грн.
Показник SПеревищ наростаючим підсумком з урахуванням показників декларацій з податку на додану вартість за листопад 2016 року (декларація від 19.12.2016 №9245904266) та за грудень 2016 року (декларація від 19.01.2017 №9267033504) становить 17627203,00 грн.
Рішенням заступника начальника Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 22.12.2016 №6335/10/05-21-12 від 22.12.2016 відмовлено Товариству в прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість від 19.12.2016 №9245904266 за листопад 2016 року з підстав складання її з порушенням вимог пункту 48.3 статті 48 ПК України.
Рішенням заступника начальника Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області №152/10/05-21-12 від 23.01.2017 Товариству відмовлено в прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість від 19.01.2017 № 9267033504 за грудень 2016 року з підстав складання її з порушенням вимог п. 48.3 ст. 48 ПК України.
На підставі зазначених рішень податкового органу Красноармійською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області показники податкових декларацій з податку на додану вартість за листопад і грудень 2016 року були виключені з обрахунку показника перевищення податкових зобов`язань з податку на додану вартість над сумою податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування (показник SПеревищ), у зв`язку з чим поновлено попереднє значення показника SПеревищ у сумі 14703914,00 грн (періоди з липня 2015 року по жовтень 2016 року включно) та перераховано суму ліміту до 4185650,33 грн.
За січень (декларація № 9022976183 від 17.02.2017 та уточнюючий розрахунок від 07.03.2017 №9035026912) сума податкового зобов`язання з податку на додану вартість склала 3074321,00 грн, сума по зареєстрованим ПН/РК склала 3074322,00 грн, у зв`язку з чим показник SПеревищ склав "-" 1,00 грн. Наростаючим підсумком за період з липня 2015 року по лютий 2017 року (без урахування показників декларацій з податку на додану вартість листопада та грудня 2016 року) сума задекларованих податкових зобов`язань склала 257146351,00 грн, сума податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування склала 258731438,00 грн, показник SПеревищ склав "-" 1585087 грн, сума реєстраційного ліміту станом на 17.02.2017 становила 20013378,50 грн.
Рішеннями від 20.02.2017 №1652/10/05-99-12-01-13, від 22.03.2017 № 3789/10/05-99-12-01-13 за результатами розгляду скарг платника Управлінням скасовані рішення Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про неприйняття податкових декларацій, у зв`язку з чим показники зазначених декларацій поновлено.
Так, 21.03.2017 після поновлення показників податкової декларації за листопад 2016 року наростаючим підсумком сума задекларованих зобов`язань з податку на додану вартість склала 264066403 грн, сума податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування склала 258731438,00 грн, показник SПеревищ склав у сумі 5334965,00 грн. При цьому, сума податку на додану вартість по зареєстрованим податковим накладним/розрахункам коригування листопада 2016 року в розмірі 5556356,00 грн також була врахована. Сума реєстраційного ліміту з урахуванням, у тому числі показників уточнюючого розрахунку від 20.02.2017 за серпень 2016 року (розрахунок від 20.02.2017 №9024715860), яка станом на 21.03.2017 становила 2654082,28 грн, була зменшена на 5334965,00 грн (показник SПеревищ) до "-" 2680883,00 грн.
Після поновлення показників податкової декларації за грудень 2016 року, наростаючим підсумком сума задекларованих зобов`язань з податку на додану вартість склала 276362500,00 грн, сума податку на додану вартість у зареєстрованих податкових накладних/розрахунках коригування склала 258731438,00 грн, показник SПеревищ склав 17631062,00 грн. При цьому, сума податку на додану вартість по зареєстрованим податковим накладним/розрахункам коригування грудня 2016 року в розмірі 10736504,00 грн також була врахована. Відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України сума ліміту була зменшена на 17631062,00 грн з "-" 2680883 грн до "-" 14950179,00 грн.
Ураховуючи наведені правові положення та встановлені фактичні обставини у даній справі, колегія суддів вважає правильним висновок судів попередніх інстанцій про відсутність у діях податкових органів ознаків протиправності, відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Позивач доводами касаційної скарги не спростовує висновків судів попередніх інстанцій. Позивач касаційною скаргою не обґрунтував і не зазначив, у чому полягає неправильне застосування судами норм матеріального права.
Позивач у касаційній скарзі фактично просить про переоцінку, додаткову оцінку доказів, що знаходиться поза межами касаційного перегляду встановленими частиною другою статті 341 КАС України, якою передбачено, що суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
Підсумовуючи викладене, Верховний Суд дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень суду не встановлено.
Керуючись статтями 341, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегапром" залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.03.2018 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
СуддіЛ.І. Бившева Р.Ф. Ханова В.В. Хохуляк