Верховний Суд України
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2012 року м. Київ
Верховний Суд України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,
суддів: Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Вус С.М., ГлосаЛ.Ф., Гошовської Т.В., Гриціва М.І., Гуля В.С., ГуменюкаВ.І., ГусакаМ.Б., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Канигіної Г.В., КліменкоМ.Р., Ковтюк Є.І., Колесника П.І., Короткевича М.Є.,Коротких О.А.,Косарєва В.І.,КривендиО.В., КузьменкоО.Т., ЛященкоН.П., МаринченкаВ.Л., ОнопенкаВ.В., ОхрімчукЛ.І., ПанталієнкаП.В., ПатрюкаМ.В., ПивовараВ.Ф., ПилипчукаП.П., ПошвиБ.М., Прокопенка О.Б., Редьки А.І., Романюка Я.М., Сеніна Ю.Л., Скотаря А.М., ТаранТ.С., Терлецького О.О., Тітова Ю.Г., Шицького І.Б., ШколяроваВ.Ф., Яреми А.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі управління ПФУ) про визнання відмови перерахувати пенсію протиправною та зобовязання перерахувати пенсію,
в с т а н о в и в:
У квітні 2009 року ОСОБА 1 звернувся до Ленінського районного суду м.Донецька з позовом до управління ПФУ про зобовязання провести йому перерахунок пенсії з 1 квітня 2007 року у звязку зі збільшенням рівня грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
На обґрунтування позову ОСОБА 1 зазначив, що з 1 квітня 2007 року він має право на перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону України від 9 квітня 1992року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №2262-ХІІ (2262-12) ), оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 (594-2007-п) «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» (далі постанова № 594) Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розміри.
Ленінський районний суд м. Донецька постановою від 16 червня 2009року, залишеною без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду від 6жовтня 2009 року та Вищого адміністративного суду України від 13 січня 2011року, позов задовольнив.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій, із висновком яких погодився і Вищий адміністративний суд України, виходили з того, що статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом (2262-12) пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , або у звязку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Оскільки постановою № 594 (594-2007-п) нові граничні розміри премій були введені з 1квітня 2007 року і, таким чином, змінився розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, суди дійшли висновку про те, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Не погоджуючись із ухвалою касаційного суду, управління ПФУ звернулось із заявою про її перегляд з підстави неоднакового застосування касаційним судом статті 63 Закону №2262-ХІІ.
На підтвердження неоднакового застосування норми матеріального права управління ПФУ послалося на постанову Вищого адміністративного суду України від 10 лютого 2010 року (справа № К-20696/09), у якій цей суд дійшов висновку, що зазначена премія носить тимчасовий характер та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, який дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Заява про перегляд оскаржуваної постанови Вищого адміністративного суду України підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом (2262-12) пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) , або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою № 594 (594-2007-п) Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказом від 14 квітня 2007 року № 175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України» встановив граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Аналіз змісту зазначених норм права свідчить про те, що преміювання військовослужбовців, визначене постановою № 594 (594-2007-п) , не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки носить тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності передбачених підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців лише у 2007році.
З урахуванням наведеного та відповідно до частини другої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала Вищого адміністративного суду України від 13 січня 2011 року підлягає скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Керуючись статтями 241 - 243 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , Верховний Суд України
п о с т а н о в и в:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задовольнити.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 13 січня 2011року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кривенко Судді: М.І. Балюк В.П. Барбара І.С. Берднік С.М. Вус Л.Ф. Глос Т.В. Гошовська М.І. Гриців В.С. Гуль В.І. Гуменюк М.Б. Гусак А.А. Ємець Т.Є. Жайворонок В.В. Заголдний Г.В. Канигіна М.Р. Кліменко Є.І. Ковтюк П.І. Колесник М.Є. Короткевич О.А. Коротких В.І. Косарєв О.В. Кривенда О.Т. Кузьменко Н.П. Лященко В.Л. Маринченко В.В. Онопенко Л.І. Охрімчук П.В. Панталієнко М.В. Патрюк В.Ф. Пивовар П.П. Пилипчук Б.М. Пошва О.Б. Прокопенко А.І. Редька Я.М. Романюк Ю.Л. Сенін А.М. Скотарь Т.С. Таран О.О. Терлецький Ю.Г. Тітов І.Б. Шицький В.Ф. Школяров А.Г. Ярема