ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.2005 Справа N 23/174-04-6531
(ухвалою Судової палати у господарських справах
Верховного Суду України від 16.06.2005
відмовлено у порушенні провадження з перегляду)
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Усенко Є.А. (головуючого), суддів: Глос О.І., Бакуліної С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 24.12.2004 у справі N 23/174-04-6531 господарського суду Одеської області за позовом Одеської залізниці до СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, в судовому засіданні взяли участь представники: від позивача - не з'явився, від відповідача - Михайлюченко С.О., В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Одеської області від 01.11.2004 у справі N 23/174-04-6531 (суддя Владимиренко С.В.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 24.12.2004 (судді: Картере В.І., Пироговський В.Т., Жеков В.І.) позов задоволено: визнано недійсним податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області від 12.08.2004 N 0001540860/0. Стягнуто з СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області на користь позивача витрати по оплаті державного мита у розмірі 85 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
У касаційній скарзі СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області просить скасувати постанову Одеського апеляційного господарського суду від 24.12.2004, рішення господарського суду Одеської області від 01.11.2004 у справі N 23/174-04-6531 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, а саме: абз. 2 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 N 436/95 ( 436/95 ) (436/95) (зі змінами і доповненнями), пп. 2.10 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.02.2001 N 72 ( z0237-01 ) (z0237-01) , п. 1, пп. 2.2, п. 8 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 N 110 ( z0268-01 ) (z0268-01) (з наступними змінами і доповненнями) та ст. 43, п. 7 ст. 105 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Позивач не скористався своїм процесуальним правом на участь свого представника у судовому засіданні касаційної інстанції.
Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши на підставі встановлених в них фактичних обставин правильність застосування господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 111-7 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) касаційна інстанція виходить із обставин, встановлених у справі господарськими судами першої та апеляційної інстанцій, а саме.
Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що СДПІ у Приморському районі м. Одеси було проведено перевірку Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління N 1 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці з питань здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої складено акт перевірки від 27.07.2004 N 011439/2515, яким встановлено порушення позивачем п. 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні ( z0237-01 ) (z0237-01) , внаслідок неоприбуткування готівки в касі підприємства з відображенням у касовій книзі в день отримання готівкових коштів на загальну суму 9293,55 грн.
На підставі вказаного акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області, відповідно до пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 N 2181-III ( 2181-14 ) (2181-14) , пп. 2.10 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні ( z0237-01 ) (z0237-01) та ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" ( 436/95 ) (436/95) прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.08.2004 N 0001540860/0, яким структурному підрозділу позивача - Одеському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінню N 1 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці визначено суму податкового зобов'язання зі сплати штрафної (фінансової) санкції у розмірі 46467,75 грн.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що господарські суди попередніх інстанцій всебічно і повно дослідили обставини справи і прийшли до правильного висновку щодо законності і обгрунтованості вимог позивача з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" ( 436/95 ) (436/95) у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до Положення про Одеське будівельно-монтажне експлуатаційне управління N 1 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці - Одеське будівельно-монтажне експлуатаційне управління N 1 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці є відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці, який не має прав юридичної особи, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для застосування фінансових санкцій, передбачених Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" ( 436/95 ) (436/95) , до структурного підрозділу позивача.
З врахуванням викладеного та встановленого господарськими судами першої та апеляційної інстанцій факту відсутності у Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління N 1 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці статусу юридичної особи висновки господарських судів щодо безпідставного застосування відповідачем штрафних санкцій до структурного підрозділу позивача відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи.
З огляду на викладене, постанова Одеського апеляційного господарського суду від 24.12.2004 у справі N 23/174-04-6531 відповідає вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, п. 1 ст. 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , Вищий господарський суд України П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного господарського суду від 24.12.2004 у справі N 23/174-04-6531 -
без змін.