ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2005 Справа N 11/392
(ухвалою Судової палати у господарських справах
Верховного Суду України від 09.06.2005
відмовлено у порушенні провадження з перегляду)
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - Полякова Б.М.
суддів: Ткаченко Н.Г., Львова Б.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство"
на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 14.12.2004 р. по справі N 11/392 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" про стягнення 12 822,0 грн.
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів 13.07.2004 р. звернувся з позовом до суду до ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" про стягнення 12 822,0 грн. штрафних санкцій за незайняті інвалідами робочі місця в 2003 р.
Рішенням господарського суду Донецької області від 14 вересня 2004 р. по справі N 11/392 /суддя Чернота Л.Ф./ у задоволені позовних вимог було відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 14 грудня 2004 р. по справі N 11/392 /судді: Р.М. Українська, М.В. Калантай, С.І. Кондратьєва/ рішення господарського суду Донецької області від 14.09.2004 р. скасовано, позовні вимоги задоволено в повному обсязі, стягнуто з відповідача на користь позивача 12 822,0 грн. штрафних санкцій.
В касаційній скарзі відповідач - ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 14.12.2004 р., посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а рішення господарського суду Донецької області від 14.09.2004 р. залишити без змін.
Представники сторін в судове засідання не з"явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи і було встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів у 2003 р., що наданий ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" до позивача, середньоспискова чисельність інвалідів, що повинні працювати на підприємстві відповідача у 2003 р. складає 3 особи, але фактично на підприємстві відповідача у 2003 р. не працював жоден інвалід.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, господарський суд першої інстанції, виходив з того, що відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" ( 875-12 ) (875-12) , а також з того, що на підприємство відповідача інваліди відповідними органами у 2003 р. не направлялись, та не було і безпосередніх звернень самих інвалідів до ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" щодо працевлаштування.
Апеляційна постанова, якою скасовано рішення суду першої інстанції, обгрунтована посиланням на ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" ( 875-12 ) (875-12) , а також тим, що відповідно до наданого суду звіту про фінансові результати роботи за 2003 р., відповідач мав прибуток у сумі 312,2 тис. грн.
Але з такими висновками суду апеляційної інстанції, погодитись не можна.
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) встановлено для підприємств (об'єднань), установ і організацій нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно з ч. 1 ст. 18 цього Закону ( 875-12 ) (875-12) працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими Радами народних депутатів, громадським організаціями інвалідів (далі - органи працевлаштування інвалідів).
Відповідно до п. 14 Положення "Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.05.1995 р. N 314 ( 314-95-п ) (314-95-п) , підприємства /об'єднання/, установи і організації у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.
У відповідності з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року N 1434 ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) , у складі Мінпраці діє Фонд соціального захисту інвалідів. Відповідно до п. 14 Положення "Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.05.1995 р. N 314 ( 314-95-п ) (314-95-п) , підприємства /об'єднання/, установи і організації у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Згідно з пунктом 5 Положення ( 314-95-п ) (314-95-п) підприємства, зокрема, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Пунктом 14 Положення також передбачено, що підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Пунктом 3 цього Положення ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) передбачено, що одним з основних завдань Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 та підпункту 3 пункту 5 зазначеного Положення ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) Фонду надано право здійснювати контроль за своєчасним перерахуванням підприємствами сум штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів та проводити перевірки підприємств щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Частиною 2 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) встановлено, що відповідальність за незабезпечення вказаних нормативів несуть керівники підприємств.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону ( 875-12 ) (875-12) підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Аналіз наведених вище положень законодавства про соціальний захист інвалідів свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ч. 1 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) .
Суд першої інстанції, належним чином перевіривши фактичні обставини справи та надані докази, прийшов до правильного висновку про те, що відповідач - ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" не може нести відповідальність за неналежне працевлаштування інвалідів, так як ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" ( 875-12 ) (875-12) такий обов'язок покладено на органи Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, міською Радою народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.
Таким чином, на підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення господарського суду Донецької області від 14.09.2004 р. по справі N 11/392 постановлене у відповідності до вимог закону і підстав для його скасування не вбачається.
З висновками, які викладені в постанові Донецького апеляційного господарського суду від 14.12.2004 р., погодитись не можна, так як вони не відповідають чинному законодавству і тому вона підлягає скасуванню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 111-5, 111-7 - 111-12, Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , Вищий господарський суд України, - П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ВАТ "Каракубське Хлібоприймальне підприємство" задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 14.12.2004 р. по справі N 11/392 скасувати.
Рішення господарського суду Донецької області від
14.09.2004 р. по справі N 11/392 залишити без змін.