ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.04.2005 Справа N 03/42-64
(ухвалою Судової палати у господарських справах
Верховного Суду України від 09.06.2005
відмовлено у порушенні провадження з перегляду)
Вищий господарський суд України у складі:
суддя Селіваненко В.П. - головуючий,
судді Джунь В.В. і Львов Б.Ю.,
розглянувши касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Волвест", м. Луцьк,
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 20.01.2005
зі справи N 03/42-64
за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Відділення), м. Луцьк,
до товариства з обмеженою відповідальністю "Волвест" (далі - ТОВ "Волвест"),
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Луцький районний центр зайнятості, м. Луцьк,
про стягнення 7 008,69 грн.,
за участю представників:
позивача - Степанюка О.Л.,
відповідача - Супрунюка С.М., Шишути Ю.В.,
третьої особи - не з'явився,
В С Т А Н О В И В:
Відділення звернулося до господарського суду Волинської області з позовом про стягнення з ТОВ "Волвест" 7 008,69 грн. штрафних санкцій за нестворення 3 робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2002 році.
Рішенням названого суду від 01.11.2004 (суддя Сініцина Л.М.) в позові відмовлено. Прийняте судове рішення мотивовано відсутністю у ТОВ "Волвест" прибутку, що унеможливлює стягнення штрафних санкцій на підставі статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 N 875-XII ( 875-12 ) (875-12) (далі - Закон N 875).
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 20.01.2005 (колегія суддів у складі: суддя Кравчук Н.М. - головуючий суддя, судді Гнатюк Г.М., Давид Л.Л.) рішення суду першої інстанції зі справи скасовано і позов задоволено. Постанову апеляційного суду мотивовано невиконанням ТОВ "Волвест" у 2002 році обов'язку зі створення робочих місць для інвалідів та їхнього працевлаштування, покладеного на нього Законом N 875 ( 875-12 ) (875-12) .
У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України ТОВ "Волвест" просить постанову апеляційного господарського суду зі справи скасувати через неправильне застосування норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Своє прохання скаржник мотивує відсутністю у нього прибутку в 2002 році.
Відзиви на касаційну скаргу не надходили.
Учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення попередніми судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін, Вищий господарський суд України дійшов висновку про необхідність задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями встановлено, що:
- відповідно до середньооблікової чисельності штатних працівників (69 осіб) відповідач у 2002 році повинен був створити 3 робочих місця для працевлаштування інвалідів;
- відповідачем подавався звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках станом на 28.07.2002 та станом на 28.10.2002 у Луцький районний центр зайнятості з відміткою: "Вільних робочих місць та вакантних посад немає";
- у 2002 році ТОВ "Волвест" норматив зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 3 осіб не виконаний;
- з урахуванням середньорічної заробітної плати на підприємстві в 2002 році (2336 грн.) розмір штрафних санкцій за нестворення трьох робочих місць для інвалідів має становити 7 008,69 грн.;
- за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 році ТОВ "Волвест" прибутку не отримало та мало збитки в сумі 67,3 тис. грн.
Причиною виникнення спору зі справи стало питання про правомірність стягнення з відповідача штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону N 875 ( 875-12 ) (875-12) .
Частиною першою статті 19 цього Закону ( 875-12 ) (875-12) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону N 875 ( 875-12 ) (875-12) підприємства (об'єднання), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Згідно з частинами третьою та четвертою цієї статті сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів); у разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об'єднання), установи і організації в порядку, передбаченому законом.
Господарські суди першої та апеляційної інстанції, вірно встановивши фактичні обставини справи, дали різну юридичну оцінку факту відсутності у відповідача прибутку в 2002 році.
Між тим, виходячи з системного аналізу наведених норм Закону N 875 ( 875-12 ) (875-12) , звернення стягнення на майно підприємства може бути здійснено лише за наявності одночасно двох умов, а саме, коли у цього підприємства:
- відсутні кошти на поточних рахунках у банківських установах станом на визначений законодавством строк сплати нарахованих штрафних санкцій за звітний період;
- за даними податкової звітності обліковано наявність прибутку після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів) у звітний період.
Наведене дає підстави вважати, що в разі відсутності у відповідача облікованого прибутку за звітний період (як це і встановлено попередніми судовими інстанціями) стягнення штрафних санкцій на підставі статті 20 Закону N 875 ( 875-12 ) (875-12) не допускається.
Таку правову позицію викладено і в постанові Верховного Суду України від 15.01.2003 зі справи N 4292/1-36 ( v1-36700-03 ) (v1-36700-03) .
Зазначене не було враховано судом апеляційної інстанції, який дійшов помилкового висновку про те, що чинним законодавством не передбачено звільнення від сплати штрафних санкцій у разі наявності чи відсутності прибутку у відповідних суб'єктів господарювання, що, в свою чергу, призвело до неправильного застосування ним норм матеріального права та скасування вірного по суті рішення суду першої інстанції.
З огляду на наведене постанова апеляційного господарського суду має бути скасована внаслідок її прийняття з порушенням норм матеріального права, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню в силі.
Керуючись статтями 111-7, 111-9 - 111-11 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) , Вищий господарський суд України П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Волвест" задовольнити.
2. Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 20.01.2005 зі справи N 03/42-64 скасувати.
3. Рішення господарського суду Волинської області від
01.11.2004 зі справи N 03/42-64 залишити в силі.