ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2023 року
м. Київ
справа №640/28815/21
адміністративне провадження № К/990/29447/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Рибачука А.І.,
суддів: Мороз Л.Л., Тацій Л.В.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 640/28815/21
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2022, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кузьменка В.В.,
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. 11.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в переведенні його на державну (основну) пенсію по інвалідності відповідно до частини третьої статті 59 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII (796-12)
) згідно з висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 25.04.2019 №1-р (П)/2019 у справі №3-14/20П (402/19,1737/19), а також у її перерахунку;
зобов`язати ГУ ПФУ провести позивачу з 25.04.2019 перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 4 173,00 = 20 865,00) у відповідності до положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII згідно із висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 25.04.2019 №1-р (ІІ)/2019 у справі №3-14/2011 (402/19,1737/19);
зобов`язати ГУ ПФУ провести донарахування і виплату раніше недоплаченої позивачу як інваліду війни державної основної пенсії по інвалідності у відповідності до вимог частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, починаючи з 26.04.2019, та перевести його на державну пенсію згідно із вимогами частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що відповідач виплачує йому пенсію у меншому розмірі ніж це передбачено Конституцією України (254к/96-ВР)
, Законом № 796-XII (796-12)
та Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
(далі - Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
), оскільки після прийняття Конституційним Судом України рішення від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 у нього виникло право на отримання пенсії обчисленої, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року згідно із вимогами частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, у зв`язку із чим ГУ ПФУ було зобов`язано автоматично здійснити перерахунок та виплату належних йому коштів як особі з інвалідністю ІІІ групи, яка настала внаслідок війни.
2. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 02.02.2022 частково задовольнив позовні вимоги:
визнав протиправною відмову ГУ ПФУ в переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XI та в перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII;
зобов`язав ГУ ПФУ перевести ОСОБА_1 з 20.07.2021 за його заявою на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII (796-12)
;
зобов`язав ГУ ПФУ провести ОСОБА_1 з 20.07.2021 перерахунок та обчислення пенсії по інвалідності, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII та здійснити виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 20.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум;
в іншій частині позовних вимог - відмовив.
3. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 30.09.2022 скасував рішення суду першої інстанції, ухвалив нове - про відмову у задоволенні позовних вимог.
4. 27.10.2022 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2022, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 - залишити в силі.
5. Верховний Суд ухвалою від 07.11.2022 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою з підстав, визначених пунктами 3 та 4 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
) та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. У справі, яка розглядаються суди встановили, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
як особа з інвалідністю ІІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - Чорнобильська АЕС, ЧАЕС) під час проходження служби, віднесена до І категорії.
Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 21.12.2004 серії КИ-1 №004689 ОСОБА_1 при первинному огляді з 20.12.2004 довічно встановлена ІІІ група інвалідності; причина інвалідності - захворювання, ТАК, отримано при виконанні службових обов`язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач має статус особи з інвалідністю ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Відповідно до маршрутного листа Головного управління МВС України в Київській області від 22.12.2004 №20/С-253 ОСОБА_1 при участі в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС знаходився в зоні відчуження: з 27.12.1986 по 31.12.1986 (5 днів), місце несення служби Чорнобиль, номер наказу 025-87; з 01.01.1987 по 08.01.1987 (8 днів), місце несення служби Чорнобиль, номер наказу 025-87; з 09.01.1987 по 19.01.1987 (11 днів), місце несення служби Прип`ять, номер наказу 025-87; з 20.01.1987 по 30.01.1987 (11 днів), місце несення служби с. Луб`янка, номер наказу 025-87; отримав дозу радіоактивного опромінювання 1,17 Бар.
20.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, зокрема, з 25.04.2019 перевести та провести розрахунок та обчислення державної (основної) пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року (5 х 4 173,00 = 20 865,00) відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII згідно із висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2011 (402/19,1737/19).
До заяви додано такі документи: копію паспорта, копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, копію посвідчення інваліда війни ІІІ групи, копію довідки медико-соціальної експертної комісії від 24.01.2018 серії КМ №004689, копію наказу Головного управління МВС в Київській області від 12.04.1996 №37.
За наслідками розгляду заяви відповідач листом від 18.08.2021№21755-21214/С-02/8-2600/21 повідомив позивача, що згідно із статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; згідно із статтею 59 Закону № 796-XII пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону; військовослужбовцям пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва при виконанні обов`язків військової служби або відповідно до статті 54 Закону № 796-XII.
Відповідач у цьому листі також зазначив, що для перевірки доцільності призначення пенсії відповідно до Закону № 796-XII (796-12)
позивачу необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування громадян.
ОСОБА_1, вважаючи таку відмову у переведенні його на пенсію відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив із протиправності відмови відповідача в переведенні позивача за його заявою від 20.07.2021 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII (796-12)
та в перерахунку його пенсії.
8. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив із помилковості висновків суду першої інстанцій про наявність підстав для переведення позивача на інший вид пенсії та її перерахунку. Судом зазначено, що ГУ ПФУ не відмовляло позивачу у переведенні його на пенсію відповідно до Закону № 796-XII (796-12)
, а лише роз`яснило відповідний алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, зокрема те, що позивачу слід звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування громадян із заявою встановленого зразка та необхідними документами.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Касаційна скарга позивача мотивована тим, що судом апеляційної неправильно застосовано положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII у відносинах пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ (2262-12)
та Законом № 796-XII (796-12)
, та посиланням на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування цих положень законодавства у подібних правовідносинах.
Окрім того, скаржник посилається на те, що в порушення норм процесуального права суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази.
10. У відзиві на касаційну скаргу позивача ГУ ПФУ просить залишити останню без задоволення, а оскаржувану ОСОБА_1 постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд, враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм права в межах доводів та вимог касаційної скарги, у відповідності до частини першої статті 341 КАС України, виходить з наступного.
12. Закон № 2262-ХІІ (2262-12)
визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
13. Відповідно до статті 11 Закону № 2262-ХІІ умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
і цим Законом.
14. Статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей надано право вибору пенсії у разі одночасного існування у таких осіб права на різні державні пенсії.
15. Закон № 796-XII (796-12)
визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
16. Згідно із статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
17. Відповідно до статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
18. Згідно з приміткою до військовослужбовців за цим Законом належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
19. Частиною першою статті 54 Закону № 796-XII встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
20. Статтею 59 Закону № 796-XII унормовані пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до якої пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
21. Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 (va01p710-19)
№ 1-р(II)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
22. Згідно з вказаним рішенням словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
23. Отже, словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII визнане неконституційним та втратило чинність 25.04.2019, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), що прямо встановлено цим рішенням.
24. До того ж пунктом 13 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
(далі - Закон № 1058-IV (1058-15)
) встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12)
, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
25. Водночас статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
26. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15)
, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (z1566-05)
( зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (z1566-05)
; далі - Порядок № 22-1).
27. Згідно із пунктом 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії-додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 (z0991-15)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436 (z0991-15)
.
28. Згідно із пунктом 1.9 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
29. Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
- ідентифікує заявника (його представника);
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
- з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
- повідомляє про необхідність дооформления документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
- надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
30. Згідно з пунктом 4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
31. Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов`язок прийняти рішення про переведення особи з одного виду пенсії на інший, виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
32. Таким чином, наведеними вище нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1 визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, а також переведення на інший вид пенсії.
33. Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про переведення його з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ (2262-12)
на пенсію відповідно до Закону № 796-XII (796-12)
.
34. При цьому, з наданої відповіді ГУ ПФУ, оформленої листом від 18.08.2021 № 21755-21214/С-02/8-2600/21 видно, що відповідач не приймав позитивного чи негативного рішення про переведення позивача з одного виду пенсії на інший, а йому було лише роз`яснено алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, зокрема, що позивачу слід звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування громадян із заявою встановленого зразка та необхідними документами.
35. Таким чином, за встановлених у справі обставин, Верховний Суд не знаходить підстав для висновку про невідповідність дій відповідача критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, у зв`язку із чим, погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про відмову у задоволення позовних вимог через відсутність порушеного права позивача в межах спірних відносин.
36. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
37. З огляду на викладене вище колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги позивача, що в свою чергу є підставою для залишення без змін оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції.
Керуючись статтями 341, 343, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2022 у справі № 640/28815/21 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
СуддіА.І. Рибачук Л.Л. Мороз Л.В. Тацій