Донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
20.11.2008 р.№32/204пд
( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs3086404) )
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
за участю представників сторін:
від позивача:
не з'явився,
від відповідача 1: від відповідача 2: від третьої особи:
Рубльова М.В., довіреність №
01/13-2905 від 19.05.08р., Рубльова М.В., довіреність №
01/13-2906 від 19.05.08р. Данілова
О.О., довіреність № б/н від 10.11.08
розглянувши у відкритому судовому
засіданні апеляційну скаргу
Приватного підприємства "Фірма
"Сервер", м.Донецьк
на рішення господарського суду
Донецької області
від
06.10.2008 року
по справі
№32/204пд (головуючий суддя
Морщагіна Н.С., судді Джарти В.В., ЛевшинаГ.В.)
за позовом
Приватного підприємства "Фірма
"Сервер", м.Донецьк
до відповідача 1: до відповідача 2: за участю третьої особи, що не заявляє самостійних
вимог на предмет спору:Донецької міської ради, м.Донецьк Виконавчого комітету
Донецької міської ради, м.Донецьк Товариства з обмеженою відповідальністю "Эффект", м.Донецьк
про
спонукання до поновлення на новий
строк дії договору оренди земельноїділянки
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне підприємство "Фірма "Сервер" м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідачів, Донецької міської ради та виконавчого комітету Донецької міської ради, про спонукання до поновлення на новий строк дії договору оренди земельної ділянки від 15.02.2000 року площею 1365 кв.м., розташованої на території Кіровського району міста Донецька на розі вулиць Островського та Терешкової та спонукання до підписання тексту договору, що відповідає раніше укладеному договору на тих самих умовах та на той самий строк.
Рішенням господарського суду Донецької області від 06.10.2008року у позовних вимогах Приватного підприємства "Фірма "Сервер" м. Донецьк -відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач, Приватне підприємство "Фірма "Сервер" м.Донецьк, звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог заявник скарги посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає рішення господарського суду помилковим, необґрунтованим та таким, що не відповідає фактичним обставинам справи.
Представник позивача у судове засідання 10.11.2008р. та 20.11.2008р. не з'явився. Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Приймаючи до уваги те, що позивач не використав наданого законом права на участь свого представника в судовому засіданні по розгляду апеляційної скарги, про поважність причини не направлення свого представника до суду не повідомив, колегія суддів дійшла висновку про можливість розглядати справу за відсутності представника позивача, оскільки наявних матеріалів достатньо для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи та прийняття обґрунтованого рішення.
Відповідач та третя особа вважають апеляційну скаргу необґрунтованою та просять рішення господарського суду Донецької області залишити без змін, а скаргу без задоволення, посилаючись на те, що судом першої інстанції у повному обсязі з'ясовані усі матеріали справи та дана об'єктивна оцінка доказам.
Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представників відповідача та третьої особи, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.
Між Приватним підприємством "Фірмою "Сервер"(позивач) та Виконавчим комітетом Донецької міської ради (відповідач-2) на підставі рішень виконкому від 19.01.2000р. №8 "Про укладання договорів оренди землі" та від 15.12.1999р. №487/4 "Про надання земельної ділянки Приватному підприємству "Фірма "Сервер" для розміщення автостоянки в Кіровському районі", було укладено договір оренди земельної ділянки від 15.02.2000р. площею 1365 кв.м., розташованої за адресою: м.Донецьк, Кіровський район, перехрестя вул.Островського та Терешкової. Відповідно до пункту 2.1 договір укладено на термін 5 років, починаючи з дати його реєстрації (т.1 а.с.14-15,17).
Цей договір був зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Донецької міської ради 22.02.2000р. за № 0/5-1 (т.1 а.с.14-15).
Відповідно до умов договору Виконавчий комітет Донецької міської ради (відповідач-2) надав, а позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться на території Кіровського району м.Донецька, площею 1365,00кв.м, із земель загального користування (т.1 а.с.14-15,17).
Договором від 05.11.2004р. про внесення змін і доповнень в договір оренди земельною ділянки від 15.02.2000р. сторони скоригували порядок нарахування та сплати коштів за користування земельною ділянкою, грошову оцінку земельної ділянки у зв'язку з чим була проведена перереєстрація договору оренди землі в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Донецької міської ради від 01.03.2005р. за № А/5-1 (т.1 а.с.16).
Термін дії договору оренди земельної ділянки від 15.02.2000р. закінчився 22.02.2005р.
Виконавчий комітет листом №01/13-7232 від 20.12.2004р. відмовив позивачу у продовженні строку дії договору оренди земельної ділянки через планування будівництва на спірній земельній ділянці торгівельно-розважального центру (т.1 а.с.23).
Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі відповідає вимогам норм чинного законодавства та не підлягає скасуванню з наступних підстав.
Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України (254к/96-ВР) . Крім цього, земельні відносини регулюються Земельним кодексом України (2768-14) , Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. №161-ХІУ (161-14) , а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з приписами ст.ст. 13, 41 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Статтею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини -це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Повноваження виконавчого комітету Донецької міської ради по укладенню договорів оренди земельної ділянки були вилучені з кола повноважень виконавчого комітету Донецької міської ради та передані Донецькій міській раді рішенням Донецької міської ради від 28.03.2008р. №18/12 "Про скасування рішення міської ради від 24.06.2005р. №20/16 "Про делегування виконкому міської ради повноважень щодо зміни цільового призначення земель, погодження місця розташування об'єктів на земельних ділянках, передачі у власність, надання в постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок, припинення права користування та власності на земельні ділянки, укладення угод про передачу права власності на земельні ділянки" (т.3 а.с.97).
Відповідно до статей 142- 145 Конституції України до матеріальної основи місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України, у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, зазначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Передача земельної ділянки в оренду, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється в порядку, передбаченому процесуальними нормами, встановленими статтею 124 Земельного кодексу України, а саме, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради від 15.12.1999р. №487/4 "Про надання Приватному підприємству-фірмі "Сервер" земельної ділянки в оренду для розміщення автостоянки у Кіровському районі", пунктом 3.3, зобов'язано ППФ "Сервер" оформити у виконкомі міської ради договір оренди землі (т.1 а.с.17).
На підставі вказаного рішення між Приватним підприємством "Фірмою "Сервер"та Виконавчим комітетом Донецької міської ради 15.02.2000р. було укладено договір оренди земельної ділянки площею 1365 кв.м., розташованої за адресою: м.Донецьк, Кіровський район, перехрестя вул.Островського та Терешкової (т.1 а.с.14-15). Законом України "Про оренду землі" (161-14) зазначено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено (ст.ст. 19, 31 Закону України "Про оренду землі").
Отже, відповідно до умов договору оренди від 15.02.2000р., пункту 2.1, строк дії договору закінчився 22.02.2005року.
Згідно з приписами п.34 ст. 26, п.2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Отже, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення.
Господарським судом Донецької області обґрунтовано зазначено, що необхідною умовою укладення та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування. Зобов'язання цього органу укласти або поновити договір оренди земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням його виключного передбаченого Конституцією України (254к/96-ВР) права на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Як вбачається з матеріалів справи, і встановлено судом першої інстанції рішення про поновлення договору оренди спірної земельної ділянки Донецькою міською радою не приймалося. Доказів з цього приводу не надано. Як вбачається із матеріалів справи, позивачем також не оскаржувалися дії ради щодо неприйняття нею відповідного рішення про поновлення або відмову в поновленні спірного договору протягом встановленого строку.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.
З матеріалів справи вбачається порушення орендарем умов договору в частині цільового використання земельної ділянки, а саме, позивачем на спірній ділянці зведено об'єкт нерухомого майна -гараж, будинок сторожа (металевий), паркан. Даний факт підтверджений актом від 15.06.2000р., рішенням виконавчого комітету Кіровської районної ради №398/13 від 12.07.2000р., фототаблицею, рішенням постійно діючого третейського суду при Асоціації "Експерт-юрист" від 18.03.2008р., тобто, позивач порушив свої обов'язки стосовно належного використання земельної ділянки.
За таких обставин, господарський суд Донецької області обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог.
Беручи до уваги зазначене, рішення місцевого господарського суду є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та обставинам справи, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для його скасування, оскільки спростовуються вищевикладеним.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Фірма "Сервер", м.Донецьк на рішення господарського суду Донецької області від 06.10.2008року у справі №32/204пд - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 06.10.2008року у справі №32/204 пд - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у встановленому законодавством порядку.
Повний текст постанови підписаний 24.11.2008р.
Надруковано: 5 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3 у справу
4 ДАГС