ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 140/2070/18
адміністративне провадження № К/9901/14405/19
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув у порядку письмового провадження як суд касаційної інстанції справу за позовом Приватного підприємства "СТВ-Луцьк" до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 (головуючий суддя - Коваль Р.Й., судді: Гуляк В.В., Ільчишин Н.В.) у справі №140/2070/18.
встановив:
Приватне підприємство "СТВ-Луцьк" (далі - ПП "СТВ-Луцьк") звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) від 26.02.2018 № 0001441405.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 в позові відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено.
Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, ГУ ДФС у Волинській області оскаржило його у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 та залишити в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2018.
У доводах касаційної скарги ГУ ДФС у Волинській області відображає обставини, встановлені під час проведення перевірки та зазначає, що Восьмим апеляційним адміністративним судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, а саме - підпунктів 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12 глави 2, підпунктів 3.5, 3.8 глави 3 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (z0040-05) "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" та статей 9, 72, 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на касаційну скаргу ПП "СТВ-Луцьк" зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судом надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, ГУ ДФС у Волинській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПП "СТВ-Луцьк" податкового законодавства за період з 01.01.2014 по 30.09.2017, валютного - за період з 01.01.2014 по 30.09.2017, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014 по 30.09.2017.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 03.01.2018 № 19/14-01/35867917, в якому, крім іншого, відображено висновки про порушення позивачем:
підпунктів 2.8, 2.9, 2.10 глави 2, підпунктів 3.5, 3.8 глави 3 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (z0040-05) "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (з врахуванням вимог п.7.24 глави 7 Положення №637) - перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі на загальну суму 87056,50 грн.;
підпунктів 2.11, 2.12 глави 2 Положення №637 - згідно з видаткового касового ордеру №20 від 26.03.2016 видано ОСОБА_1 готівку в сумі 70000 грн., довіреною особою ОСОБА_1 не подано до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтверджувальними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України;
підпунктів 3.1, 3.2 глави 3, з врахуванням вимог 7.41 глави 7 Положення №637 - відповідно до записів у касовій книзі підприємства на підставі прибуткових касових ордерів отримано готівку з банку ПАТ "А-Банк" з використанням корпоративної картки, що підтверджено чеками банкомата з призначенням платежу "купівля товару", проте документи за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, які б підтверджували факт продажу товарів, наданих послуг для перевірки, не пред`явлено на загальну суму 29996,12 грн.
На підставі названого акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.02.2018 № 0001441405, згідно з яким застосовано до ПП "СТВ-Луцьк" штрафні (фінансові) санкції в розмірі 221609,12 грн.
Згідно з пунктами 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 (z0040-05) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (z0040-05) ) із змінами та доповненнями (далі - Положення №637) підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов`язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв`язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір. Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат. Підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п`яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту). Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси відомостях на виплату грошей (далі - видаткова відомість) (додаток 1). Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
Відповідно до пункту 2.12 глави 2 Положення №637 фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з поточного рахунку із застосуванням корпоративного електронного платіжного засобу або особистого електронного платіжного засобу, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з поточного рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки.
Пунктами 3.1, 3.2, 3.5 глави 3 Положення №637 визначено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) , оформляються згідно з вимогами цього Закону. У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред`явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред`являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа. Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.
Як передбачено пунктом 7.24 глави 7 Положення №637, у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.
Під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів (пункт 7.41 глави 7 Положення №637).
Згідно з пунктом 7.47 Положення №637 для перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг та виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо).
Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб`єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день, за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум, за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.
Як встановлено судами та вбачається з акту перевірки, ПП "СТВ-Луцьк" за період з 01.01.2014 по 30.09.2017 встановлено ліміти залишку готівки в касі згідно з наказами: № 040414 від 04.04.2014 в сумі 27300 грн; № 010415 від 01.04.2015 в сумі 6400 грн; № 010416 від 01.04.2016 в сумі 3900 грн; № 010417 від 01.04.2017 в сумі 1700 грн.
Згідно видаткових ордерів: №б/н від 06.06.2015 ПП "СТВ-Луцьк" проведено (підстава: повернення безпроцентної зворотної позики засновнику згідно договору №201014 від 20.10.2014 (а.с.68)) працівнику ОСОБА_2 виплату готівкових коштів на загальну суму 6500 грн, запис у касовій книзі від 06.06.2015 (сторінка 21); №б/н від 15.08.2015 ПП "СТВ-Луцьк" проведено (підстава: повернення безпроцентної зворотної позики засновника згідно договору №221014 від 22.10.2014) працівнику ОСОБА_2 виплату готівкових коштів на загальну суму 10000 грн, запис у касову книгу від 15.08.2015 (на сторінці 26 касової книги); №б/н від 27.08.2015 ПП "СТВ-Луцьк" проведено (підстава: виплата витрат на підставі звітів про використання коштів) працівнику ОСОБА_2 на виплату готівкових коштів на загальну суму 13656,50 грн, запис у касову книгу від 27.08.2015 (на сторінці 32 касової книги); №б/н від 09.11.2016 ПП "СТВ-Луцьк" проведено (підстава: повернення частково зворотної позики засновнику згідно договорів позики №180816 від 18.08.2016 (а.с.54)) працівнику ОСОБА_2 виплату готівкових коштів на загальну суму 80000 грн, запис у касову книгу від 09.11.2016 (сторінка 68 касової книги).
За висновками контролюючого органу, у вказаних видаткових ордерах (№б/н від 06.06.2015, №б/н від 15.08.2015, №б/н від 27.08.2015, №б/н від 09.11.2016) видача готівки з каси не підтверджена підписами одержувачів коштів ( ОСОБА_2 ), чим порушено пункти 3.5, 3.8 глави 3 Положення №637.
Разом з тим, як встановлено судом апеляційної інстанції, у матеріалах справи наявні копії наступних видаткових касових ордерів:
№ 29 від 06.06.2015, згідно якого для ОСОБА_2 видано і нею отримано 6500,00 грн в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору № 201014 від 20.10.2014;
№ 34 від 15.08.2015, згідно якого для ОСОБА_2 видано і нею отримано 10000,00 грн. в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору № 201014 від 20.10.2014;
№ 41 від 27.08.2015, згідно якого для ОСОБА_2 видано і нею отримано 13656,50 грн. у виплату витрат на підставі звітів про використання коштів;
№ 98 від 09.11.2016, згідно якого для ОСОБА_2 видано і нею отримано 80000,00 грн в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору № 180816 від 18.08.2016.
На копіях цих ордерів в графі "підпис одержувача" підпис ОСОБА_2 наявний, але виглядає нечітким. Цю обставину позивачем обґрунтовано особливістю авторучки, якою такі підписи виконувались і зазначив про наявність підпису одержувача на оригіналах видаткових касових ордерів, які суд оглянув в судовому засіданні.
Наведена обставина також підтверджена в судовому засіданні свідком ОСОБА_3, яка показала, що підписи на ордерах були наявні, але не чіткі. Крім того, при проведенні перевірки посадовим особам відповідача надавались два примірника цих видаткових касових ордерів - оригінали та їх дублікати. Дублікати застосовуються для внутрішнього використання працівниками і саме вони були скопійовані посадовими особами відповідача при проведенні перевірки та взяті ними до уваги при складанні акта перевірки; натомість, оригінали вказаних договорів до уваги взяті не були.
Також, у матеріалах справи є копії витягів з касової книги ПП "СТВ-Луцьк", відповідно до яких:
06.06.2015 - залишок готівки на початок дня відсутній, в касі підприємства оприбутковано 6500,00 грн згідно банківської виписки, а згідно видаткового касового ордера № 29 ці ж кошти видано ОСОБА_2 в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору № 201014 від 20.10.2014, залишок готівкових коштів на кінець дня відсутній;
15.08.2015 - залишок готівки на початок дня відсутній, в касі підприємства оприбутковано 10000,00 грн згідно прибуткового касового ордеру № 29, а згідно видаткового касового ордера № 34 ці ж кошти видано ОСОБА_2 в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору № 201014 від 20.10.2014, залишок готівкових коштів на кінець дня відсутній;
27.08.2015 - залишок готівки на початок дня відсутній, в касі підприємства оприбутковано 13656,50 грн згідно прибуткового касового ордеру № 36, а згідно видаткового касового ордера № 41 ці ж кошти видано ОСОБА_2 у виплату витрат на підставі звітів про використання коштів, залишок готівкових коштів на кінець дня відсутній;
09.11.2016 - залишок готівки на початок дня відсутній, у касі підприємства оприбутковано 300000,00 грн згідно прибуткового касового ордера № 97 та 33000,00 грн згідно прибуткового касового ордера № 98, з них: згідно видаткового касового ордера №98 видано 80000,00 грн ОСОБА_2 в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору № 180816 від 18.08.2016; за видатковим касовим ордером № 99 видано 69000,00 грн ОСОБА_2 в повернення безпроцентної зворотної позики згідно договору №010916 від 01.09.2016; згідно видаткового касового ордеру № 100 видано 149000,00 грн ОСОБА_4 у підзвіт; згідно видаткового касового ордеру № 101 видано 35000,00 грн ОСОБА_5 у підзвіт; залишок готівкових коштів на кінець дня відсутній.
Крім того, у матеріалах справи наявні копії зведених відомостей видачі готівки з каси підприємства, складання яких передбачене пунктом 13.10 "Положення про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку ПП "СТВ-Луцьк":
за червень 2015 року, в п.1 якої зазначено, що 06.06.2015 згідно видаткового касового ордеру № 29 ОСОБА_2 виплачено кошти в сумі 6500,00 грн в повернення безпроцентної позики і у відповідній графі є її підпис, як одержувача;
за серпень 2015 року, в п.3 якої зазначено, що 15.08.2015 згідно видаткового касового ордеру № 34 ОСОБА_2 виплачено кошти в сумі 10000,00 грн в повернення безпроцентної позики і у відповідній графі є її підпис, як одержувача, а в п. 10 зазначено, що 27.08.2015 згідно видаткового касового ордера № 41 ОСОБА_2 виплачено кошти в сумі 13656,50 грн згідно звітів і у відповідній графі є її підпис, як одержувача;
за листопад 2016 року, в п.1 якої зазначено, що 09.11.2016 згідно видаткового касового ордеру № 98 ОСОБА_2 виплачено кошти в сумі 80000,00 грн в повернення безпроцентної позики і у відповідній графі є її підпис, як одержувача.
Зазначені вище витяги з касових книг та зведені відомості про видачу готівки з каси є належними, допустимими, достовірними і достатніми доказами обставин щодо видачі коштів, їх отримання та відсутності залишків готівки у касі.
За наведених обставин суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про необґрунтованість доводів податкового органу про перевищення позивачем ліміту залишку готівки в касі підприємства на загальну суму 87056,50 грн та протиправність нарахування позивачу штрафної санкції в сумі 174113,00 грн.
Порушення позивачем п.2.12 глави 2 Положення №637 відповідачем обґрунтовано неподанням довіреною особою ОСОБА_2 до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів у розмірі 70 000 грн разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, що стало підставою для застосування штрафної санкції в сумі 17500,00 грн.
Відповідно до пункту 2.12 Положення № 637 фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з поточного рахунку із застосуванням корпоративного електронного платіжного засобу або особистого електронного платіжного засобу, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з поточного рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки.
Згідно із підпунктом 170.9.2 пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України, звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, подається за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, до закінчення п`ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку: завершує таке відрядження; завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що видала кошти під звіт.
За наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку в касу або зараховується на банківський рахунок особи, що їх видала, до або під час подання зазначеного звіту.
Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 1 Указу Президента України Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки № 436/95 фінансові санкції застосовуються, зокрема, за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.
Відповідно до наявного в матеріалах справи витягу з касової книги ПП "СТВ-Луцьк" за 26.03.2016 судами з`ясовано, що згідно прихідного касового ордеру № 20 від ПАТ "АКЦЕНТ-БАНК" прийнято готівку в сумі 70000,00 грн, яку того ж дня на підставі видаткового касового ордера № 20 видано ОСОБА_2 в повернення частково зворотної позики засновнику згідно договорів позики; копія цього ордера є в матеріалах справи.
Ці кошти були зняті ОСОБА_2 як директором з поточного рахунку картою-ключ для погашення безвідсоткової зворотної позики їй же як засновнику.
У матеріалах справи є копія договору позики № 080915 від 08.09.2015, згідно якого ОСОБА_2, надала ПП "СТВ-Луцьк" поворотну безвідсоткову позику в сумі 70100,00 грн, а також рішення засновника № 2603-16 від 26.03.2016 про часткове повернення вказаної позики, шляхом: зняття коштів з банку через картку-ключ до поточного рахунку, внесення їх в касу та виплату позикодавцю.
На виконання умов договору позики ОСОБА_2 знято з банківського рахунку 70000,00 грн які оприбуткувано в касі, що підтверджується витягом з касової книги ПП "СТВ-Луцьк" за 26.03.2016.
За висновком суду апеляційної інстанції, оскільки відбулось оприбуткування готівки в касі підприємства, то до вказаної операції щодо зняття готівки з рахунку за допомогою карти-ключ не застосовуються норми п. 2.12 Положення № 637 та п.п. 170.9.2 п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу України і у ОСОБА_2, як у директора підприємства, не виникло обов`язку подавати звіт про використання коштів, адже використання коштів нею як директором в цьому випадку не відбувалось.
Разом з тим, позивачем не надано підтверджуючих документів про отримання вказаних коштів (чек банкомата, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки на рахунку та звіт про використання коштів у строк, встановлений підпункт 170.9.2, пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України, а тому суд першої інстанції, на відміну від суду апеляційної інстанції, вірно вважав правомірним встановлення контролюючим органом порушення позивачем п.2.12 глави 2 Положення №637 та застосування штрафної санкції в сумі 17500,00 грн. (70000,00 грн. х 25% = 17500,00 грн.).
Відповідно до п. 3.1, 3.2 Положення № 637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) , оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Згідно із п. 7.41 Положення № 637 під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.
Абзацом шостим частини першої статті 1 Указу № 436/95 фінансові санкції застосовуються, зокрема, за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.
Колегією суддів апеляційного суду зазначено, що як у ході проведення перевірки ПП "СТВ-Луцьк", так і в судовому засіданні не було встановлено і відповідачем не доведено факту проведення готівкових розрахунків на загальну суму 29996,12 грн.
Разом з тим, відповідно до наявного в матеріалах справи Журналу-ордеру і відомості по рахунку 3721 "Розрахунки з підзвітними особами в національній валюті" станом на 21.08.2015 ПП "СТВ-Луцьк" заборгувало перед працівником ОСОБА_2 кошти в сумі 63484,05 грн; ці кошти витрачені нею на придбання матеріалів, МШП, і послуг в попередній період по серпень 2015 року.
Кошти в сумі 29996,12 грн були зняті в період з серпня по грудень 2015 року з банківського рахунку ПП "СТВ-Луцьк" з використанням картки-ключ до рахунку для повернення ОСОБА_2 понесених нею витрат за придбання матеріалів, МШП, і послуг в попередній період з травня по серпень 2015 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями меморіальних ордерів.
Зняті кошти були оприбутковані в касі підприємства і щодо їх використання надані відповідні звіти у яких відображено наявність перевитрати ОСОБА_2 коштів і, відповідно - зменшення такої перевитрати на відповідні суми коштів, вказані в меморіальних ордерах.
Тобто у період з серпня по грудень 2015 року не здійснювалась оплата карткою-ключ за придбання товару, як і не здійснювались готівкові розрахунки. Такі розрахунки здійснювались ОСОБА_2 в попередній період по серпень 2015 року.
До всіх звітів про використання коштів за період з серпня по грудень 2015 року додані відповідні меморіальні ордери. Виходячи з положень пункту 1.4 Інструкції № 22 такі меморіальні ордери і є відповідними розрахунковими документами, які згідно із пунктами 3.1, 7.41 Положення № 637 і підтверджують факт отримання ОСОБА_2 коштів.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що витрати, понесені ОСОБА_2 у попередні періоди, підтверджуються належними доказами, а тому відповідач безпідставно застосував до позивача санкцію, передбачену абзацом шостим частини першої статті 1 Указу № 436/95 в розмірі 29996,12 грн згідно податкового повідомлення-рішення від 26.02.2018 № 0001441405.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -
постановив:
Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області задовольнити частково.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 у справі №140/2070/18 в частині задоволення позову про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області № 0001441405 від 26.02.2018, яким до приватного підприємства "СТВ-Луцьк" застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 17500 грн. скасувати та залишити в цій частині в силі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 про відмову в позові.
В іншій частині постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.04.2019 у справі №140/2070/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіВ.В. Хохуляк Л.І. Бившева Р.Ф. Ханова