ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2022 року
м. Київ
справа № 711/8648/17
адміністративне провадження № К/9901/4811/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 711/8648/17
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року (головуючий суддя Епель О.В., судді: Карпушова О.В., Кобаль М.І.),
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року ОСОБА_1 (далі також - позивачка) звернулася до суду з позовом до Головного управління пенсійного Фонду України в Черкаській області (далі також - відповідач, Управління), в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо непроведення перерахунку її пенсії з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі також - Закон № 2262-ХІІ (2262-12) ) та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) з урахуванням довідки № 2303007397 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку станом на 01.01.2016, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії позивачки відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) з урахуванням довідки № 2303007397 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначила, що вона є пенсіонеркою органів внутрішніх справ, якій призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) . Вважає, що законодавством їй гарантовано право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Так позивачка вказує, що 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (900-19) (далі - Закон № 900-VIII (900-19) ). Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". Водночас відповідач, отримавши довідку № 2303007387 від 12.05.2017 (вх. № 909/07) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області, протиправно не провів такий перерахунок з посиланням на необхідність отримання додаткових коштів з Державного бюджету України.
Постановою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 09 листопада 2017 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) з урахуванням довідки № 2303007397 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку станом на 01.01.2016 року, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) з урахуванням довідки № 2303007397 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року скасовано постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 листопада 2017 року в частині щодо задоволення позовних вимог за період з 01.01.2016 по 05.09.2016 включно, а адміністративний позов в цій частині позовних вимог залишено без розгляду.
В іншій частині постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 листопада 2017 року залишено без змін.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 з 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) .
Листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, який зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 року за № 1167/5, повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (988-2015-п) , з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 року №9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
17.05.2017 Головне управління пенсійного Фонду України в Черкаській області отримало довідку № 2303007397 від 12.05.2017 року (вх. № 909/07) про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області, однак перерахунку пенсії їй проведено не було.
06.09.2017 позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з 01.01.2016 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення працівників Національної поліції.
Листом Головного управління пенсійного Фонду України в Черкаській області від 20.09.2017 вих. № 656/Ф-10 позивачці було повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вважаючи, що відповідач протиправно не здійснює перерахунок її пенсії, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка має право на перерахунок пенсії у відповідності до Закону № 900-VIII (900-19) , ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (988-2015-п) , а бездіяльність відповідача щодо нездійснення такого перерахунку пенсії є протиправною.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про наявність у позивачки права на перерахунок пенсії. Однак, скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 01.01.2016 по 05.09.2016 та залишаючи позов в цій частині без розгляду, колегія суддів суду апеляційної інстанції прийшла до висновку, що позивачкою пропущено строк звернення до адміністративного суду за вказаний період.
З таким рішенням суду апеляційної інстанції не погодилася позивачка та подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
В касаційній скарзі ОСОБА_1 вказує на те, що, в даному випадку, перерахунок її пенсії не проведений з вини Головного управління пенсійного Фонду України в Черкаській області, а відтак право позивачки щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 не може бути обмежено будь-якими строками в силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду апеляційної інстанції, яке просить залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, зі змісту касаційної скарги вбачається, що фактично позивачка не погоджується з постановою суду апеляційної інстанції в частині залишення без розгляду позовних вимог за період з 01.01.2016 по 05.09.2016 з мотивів пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Урахувавши вищенаведені правові норми, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про пропуск позивачкою строку звернення до суду з вимогами за період з 01.01.2016 по 05.09.2016.
Разом з цим, колегія суддів з таким твердженням суду апеляційної інстанції не погоджується та з урахуванням вимог ч.3 ст. 341 КАС України вважає за необхідне врахувати висновок щодо застосування норм права, викладений у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018.
Так, у зразковій справі №820/6514/17 колегія суддів Касаційного адміністративного суду зазначила, що Кодекс адміністративного судочинства України (2747-15) є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав.
Натомість, спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ (2262-12) .
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачки у зв`язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (900-19) , яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов`язок щодо перерахунку та виплати пенсії.
Отже, право позивачки щодо перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України №2262-ХІІ, а тому хибним є висновок апеляційного суду про пропуск позивачкою строку звернення до суду за вищевказаний період.
Відповідно до ст. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
Враховуючи, що суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 01.01.2016 по 05.09.2016, яке відповідає закону, колегія суддів приходить висновку про скасування постанови суду апеляційної інстанції в цій частині та залишення в силі судового рішення суду першої інстанції.
В частині ж залишення без змін постанови Придніпровського районного суду м. Черкаси від 09 листопада 2017 року про задоволення позовних вимог, починаючи з 06.09.2016, рішення суду апеляційної інстанції позивачкою не оскаржується, а тому, з урахуванням вимог статті 341 КАС України, не переглядається.
Керуючись статтями 345, 349, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року в частині скасування постанови Придніпровського районного суду м.Черкаси від 09 листопада 2017 року про задоволення позовних вимог за період з 01.01.2016 по 05.09.2016 включно та залишення в цій частині позову без розгляду - скасувати, залишивши в цій частині в силі постанову Придніпровського районного суду м.Черкаси від 09 листопада 2017 року.
В іншій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
СуддіЛ.Л. Мороз А.Ю. Бучик А.І. Рибачук