ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
04.11.08 Справа № 8/62-40
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Процика Т.С.
суддів Городечної М.І.
Кузя В.Л.
при секретарі судового засідання Трускавецькому В.П.
розглянув апеляційне подання Заступника прокурора Волинської області від 30.07.2008р. № 05-224 вих.
на рішення Господарського суду Волинської області від 21.07.2008р.
у справі № 8/62-40
за позовом Прокурора м. Луцька в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України від імені якого діє Державна екологічна інспекція у Волинській області, м. Луцьк
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно", м. Луцьк
про стягнення 6295 грн.
за участю представників:
прокурор – Коваль Р.Р. –прокурор відділу;
від позивача – Турчинський Р.А. - представник;
від відповідача - не з’явився;
Рішенням Господарського суду Волинської області від 21.07.2008р. у справі № 8/62-40, суддя Кравчук А.М., у позові відмовлено.
Рішення мотивоване нормами п.2.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006 року (z0880-06) , п.10 Постанови Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.2006 року (1045-2006-п) "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників", п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 (559-99-п) , п.1 Примітки Додатку №1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" (559-99-п) , п.п.1.3 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року №548 (z0119-07) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за №420/13387, ч.3 п.2 ст. 11, ч.1 п.8 ст. 16, ч.1 ст. 22, ч.3 ст. 386, ч.1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, ч.ч. 1,2 п.2 роз’яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодуванням шкоди" від 01.04.1994 року № 02-5/215 (v_215800-94) з послідуючими змінами та доповненнями, ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України.
Заступник прокурора Волинської області подав апеляційне подання, в якому просить скасувати рішення Господарського суду Волинської області від 21.07.2008р. у справі №8/62-40 та прийняти нове рішення, яким задоволити позов прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно", та стягнути з відповідача в користь позивача 6295,00грн. збитків, завданих внаслідок пошкодження та знищення дерев і кущів на земельній ділянці по вул.Винниченка, 4 в м.Луцьку, оскільки вважає, що рішення суду є незаконним та необгрунтованим через неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також через невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників учасників процесу у судовому засіданні, апеляційний господарський суд встановив наступне.
29.09.2007 року Луцька міська рада прийняла рішення №18/40 "Про продаж земельної ділянки у власність підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю ВТП "Буратіно" для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" на вул.Винниченка, 4", згідно якого Луцька міська рада вирішила продати у власність відповідачеві земельну ділянку (кадастровий номер 110270015) на вул.Винниченка, 4, площею 0,0905га для обслуговування приміщення кафе "Буратіно", затвердити ціну продажу 258 525 грн. 00 коп., в місячний термін укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки (а.с. 6).
29.10.2007 року між Луцькою міською радою та відповідачем укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 905 кв.м. (а.с.8). Договір посвідчений нотаріально, зареєстрований 29.10.2007 року приватним нотаріусом Луцького міського нотаріального округу Волинської області - Ващук В.Ф. Продаж земельної ділянки здійснено за 258 525 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням №301 від 21.12.2007 року (а.с. 9).
19 березня 2008 року ТзОВ ВТП "Буратіно" видано Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0905 га для обслуговування приміщення кафе "Буратіно" (а.с.10).
14.03.2008 року головним спеціалістом - державним інспектором Державної екологічної інспекції у Волинській області в присутності помічника прокурора м. Луцька проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства (Акт, а.с. 36), в ході якої встановлено, що в м. Луцьку по вул.Винниченка, 4 проводилося спалювання залишків деревини, зокрема, гілок різних порід дерев, розпиловка стовбурів уже знесених насаджень. Всі зелені насадження (дерева, кущі) були знесені. Згідно акту, спалювання проводилося двома працівниками даної установи. Проте якої установи –в акті не зазначено. Особи працівників не встановлено. В акті зазначено, що вони відмовилися пропускати перевіряючих на територію.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у м. Луцьку на вул.Винниченка, 4 від 02.04.2008 року (а.с.4-5) встановлено, що на загородженій земельній ділянці, розташованій у м. Луцьку на вул.Винниченка, 4, що примикає до кафе "Буратіно", виявлено факт зрізання шести сиро ростучих дерев, із них три дерева породи береза, діаметр пня у корі 32, 46, 20 см, одного дерева породи горіх, діаметр пня у корі 36 см, одного дерева породи липа, діаметр пня у корі 31 см, одного дерева породи ялина, діаметр пня у корі 17 см, а також виявлено зрізання 20 кущів чагарника самшиту вічнозеленого та 13 кущів чагарника невідомої породи. Зрізані дерева та кущі чагарника зростали на газонах, огороджених бордюрами. При проведенні перевірки 14.03.2008 року дерева та кущі були вже зрізані. Наявність дерев та кущів схематично зображена на плані земельної ділянки, який є додатком до рішення міської ради, хоча в графі експлікація земель по угіддях в га, площа земельної ділянки, зайнята зеленими насадженнями, не зазначена. Зрізання зелених насаджень ТзОВ ВТП "Буратіно" проведене до отримання державного акту на землю. Відновної вартості зелених насаджень ТзОВ ВТП "Буратіно" на момент перевірки 02.04.2008 року не платив, дозвіл на знесення зелених насаджень не видавався. Заміри дерев (у корі) біля шийки кореня зрізаних дерев проведені за допомогою мірної рулетки із сантиметровими поділками.
При прийнятті постанови у цій справі апеляційний господарський суд погоджується з місцевим господарським судом у наступному.
Відповідно до п. 2.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006 року (z0880-06) , зелені насадження це - деревна, чагарникова, квіткова та трав'яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту.
Згідно п. 10 Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.2006 року (1045-2006-п) , у населених пунктах видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості.
Відповідно до п.11 вказаного Порядку відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі, сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 (559-99-п) з метою поліпшення стану охорони зелених насаджень у межах міст і інших населених пунктів затверджені такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням, зокрема, внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників (додаток №1).
Пункт 1 Примітки Додатку №1 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" (559-99-п) передбачено збільшення у 2 рази, зокрема, розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження до ступеня припинення росту дерев і чагарників родини самшиту, горіхоплідних.
Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, що розмір шкоди обчислюється за затвердженими таксами працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні порушення.
Згідно п.п.1.3 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року №548 (z0119-07) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за №420/13387, Державна екологічна інспекція Волинської області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території. Основними завданнями Інспекції є здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами. Згідно п.5 положення, інспекція має право обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону природного середовища.
За результатами перевірок відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" (559-99-п) позивачем проведений розрахунок шкоди, заподіяної видаленням дерев (а.с. 17).
Відповідно до ч.3 ст. 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової шкоди.
Відповідно до ч.3 п.2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків є, зокрема, завдання майнової шкоди іншій особі.
Відповідно до ч.1 п. 8 ст. 16 ЦК України відшкодування збитків є одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів.
Згідно ч.1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками відповідно до п.1 ч.2 ст. 22 ЦК України, зокрема, є втрати, які особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі.
Право на відшкодування завданих збитків виникає при наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу, завдання збитків, причинного зв’язку між порушенням права та збитками, наявність винної поведінки. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною шкоди, коли вона прямо (безпосередньо) пов’язана зі збитками.
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином для виникнення зобов'язання по відшкодуванню заподіяної шкоди необхідна наявність наступних умов:
1) протиправна поведінка заподіювача шкоди;
2) заподіяння шкоди майну юридичної особи або громадянину;
3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та заподіяною шкодою;
4) вина заподіювача шкоди;
5) обгрунтований розрахунок шкоди.
Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка завдала шкоду; причинний зв'язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення виключає настання відповідальності, передбаченої цією статтею.
Відповідно до ч.ч.1, 2 п.2 роз’яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодуванням шкоди" від 01.04.1994 року № 02-5/215 (v_215800-94) , з наступними змінами та доповненнями, за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини контрагента або особи, яка завдала шкоду (ст. 1166 ЦК України). Крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду, і самою шкодою.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами і іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Прокурор просив стягнути з відповідача збитки за зрізання дерев та кущів, проте не доведено факт їх зрізання відповідачем. Згідно доданих до матеріалів справи актів від 14.03.2008 року, 02.04.2008 року при проведенні перевірки дерева та кущі були вже зрізані, невстановленими особами проводилося спалювання залишків деревини, зокрема гілок різних порід дерев, розпиловка стовбурів уже знесених насаджень.
Державний акт на право власності на земельну ділянку відповідачу виданий лише 19.03.2008 року. Як зазначає сам позивач у акті від 02.04.2008 року, зрізання зелених насаджень проведене до отримання державного акту на землю.
Також, апеляційний господарський суд відзначає, що згідно з п.4.2 Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29.10.2007р. (а.с.8), право власності на придбану земельну ділянку виникає у покупця після одержання державного акта на право власності на землю та його державної реєстрації.
Жодних доказів зрізання зелених насаджень відповідачем позивач не надав. Сам факт видалення зелених насаджень на території, по якій прийняте рішення про продажу земельної ділянки відповідачу, не може бути підставою для покладення відповідальності на покупця за дії, які мали місце на цій території.
З огляду на викладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що у суду відсутні підстави для покладення відповідальності - стягнення 6 295 грн. 00 коп. збитків, завданих внаслідок пошкодження та знищення дерев і кущів на земельній ділянці по вул.Винниченка, 4 в м. Луцьку, на ТзОВ ВТП "Буратіно".
Враховуючи вищенаведене, апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду Волинської області від 21.07.2008р. у справі № 8/62-40 залишити без змін, а апеляційне подання заступника прокурора Волинської області без задоволення.
Постанова оформлена і підписана 15.05.2009р.
Головуючий суддя Процик Т.С. Суддя Городечна М.І. Суддя Кузь В.Л.