КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Мартюк А.І.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -Рибалка Ю.В., дов. № 12/47 від 04.04.2008р.
позивача: не з’явились
відповідача: Тимофеєва Т.В., до. Б/н від 03.09.2008р.
Трепак В.М., дов. б/н від 06.02.2008р.
третьої особи: не з’явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД"
на рішення Господарського суду м.Києва від 15.09.2008
у справі № 36/69
за позовом Заступник прокурора Дніпровського району м. Києва
до Товариство з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД"
третя особа позивача Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про звільнення земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду м. Києва у справі № 36/69 від 15.09.2008р. позов задоволено повністю. Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" звільнити самовільно зайняту ним земельну ділянку площею приблизно 0,27 га, яка знаходиться на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської (вул. Азербайджанська, 13-А) у Дніпровському районі м. Києва під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів, та привести її в придатний для використання стан в 10-денний термін з дня набрання рішенням законної сили. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" в доход державного бюджету України 85, 00 грн. державного мита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва у справі № 36/69 від 15.09.2008р. та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Представник прокуратури у Дніпровському районі м. Києва надав заперечення на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва у справі № 36/69 від 15.09.2008р. без змін.
Представники позивача та третьої особи у судове засідання не з’явились. Враховуючи те, що в матеріалах справи мають місце докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників позивача та третьої особи.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія Київського апеляційного господарського суду встановила наступне.
Відповідно до статті 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель в місті Києві здійснюється Київською міською радою.
Як вбачається з матеріалів справи, до прокуратури Дніпровського району м. Києва надійшли матеріали перевірки Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві, щодо дотримання вимог земельного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" при використанні земельної ділянки площею близько 0,27 га під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів по вул. Азербайджанській, 13-А, у Дніпровському районі міста Києва.
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що у відповідача відсутні будь-які документи, що підтверджують право користування спірною земельною ділянкою.
Судом встановлено, що між Дніпровською районною державною адміністрацією міста Києва та Товариством з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" 10.12.1997р., на підставі розпорядження № 842 від 09.10.1997р., укладено договір на право тимчасового користування землею, за умовами якого Дніпровська районна державна адміністрація міста Києва надала відповідачу в оренду строком до 09.10.2000р. земельну ділянку площею 2 672 кв.м., яка знаходиться в м. Києві на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської для експлуатації та обслуговування двох павільйонів.
Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Києві та Київській області Державного комітету України по земельних ресурсах № А 3942/46 від 12.12.2007р., відповідач використовує земельну ділянку на розі вул. Бакинських комісарів та вул. Гродненської (вул. Азербайджанська, 13-А) у Дніпровському районі м. Києва під розміщення автостоянки та експлуатації двох павільйонів площею приблизно 0,27 га.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР)
, Земельним кодексом України (2768-14)
та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 40 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад.
Виходячи з пункту 34 частини 1 цієї статті саме до виключної компетенції відповідних рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 9 Земельного кодексу України, що набрав чинності з 01.01.02., визначені повноваження Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить: розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
На підставі п.12 Перехідних положень вищезазначеного Земельного кодексу України (2768-14)
, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Крім того, судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Селена ЛТД" без дозволу Київської міської Ради самовільно займає спірну земельну ділянку та володіє нею без законних підстав, з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю. Договір оренди спірної земельної ділянки між позивачем та відповідачем не укладався.
Згідно до ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до пункту 1 статті 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до пунктів 2, 3 статті 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що відповідач безпідставно займає земельну ділянку, чим порушує інтереси держави щодо регулювання державою земельних відносин з метою створення умов для раціонального використання й охорони земель, рівноправного розвитку всіх форм власності на землю і господарювання.
Відповідно статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" порушено встановлений порядок набуття права на земельну ділянку, чим порушено державні інтереси щодо раціонального використання і охорони земельних ресурсів, регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи з наведеного, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженоАпеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 15.09.2008р. у справі № 36/69 без змін.
Керуючись ст.ст. 101- 105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Селена ЛТД" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 15.09.2008р. у справі № 36/69 без змін.
Матеріали справи № 36/69 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом одного місяця у встановленому законом порядку.